Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لاوروف: رویکرد مبارزه با ایران برای مقابله با مشکلات خاورمیانه پذیرفتنی نیست

لاوروف: رویکرد مبارزه با ایران برای مقابله با مشکلات خاورمیانه پذیرفتنی نیست
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه روسیه رویکرد سیاسی برخی بازیگران در ارتباط با بحران های خاورمیانه را مبتنی بر اهمیت دادن به منافع خاص خود و نیز مبارزه با تهران قلمداد کرد و از آمریکا خواست در سوریه با آتش بازی نکند.

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از نقش حمایتی آمریکا از کردهای سوریه که در پی دستیابی به خودگردانی در این کشور هستند این مداخله را تحریک آمیز خواند و به واشنگتن هشدار داد که در سوریه «با آتش بازی نکند.»

آقای لاوروف که روز دوشنبه در جریان کنفرانسی با موضوع خاورمیانه در مسکو سخن می گفت با تاکید بر اینکه تلاش هایی برای بهره برداری از خواست های اقلیت کرد در سوریه در جریان است، تصریح کرد: «ایالات متحده آمریکا باید از بازیهای خطرناکی که می تواند به تجزیه و از دست رفتن یکپارچگی سوریه منجر شود، دست بکشد.»

وزیر امور خارجه روسیه در جریان کنفرانس موسوم به «والدای» در مسکو که به بررسی اوضاع سوریه پس از داعش و نیز دیگر بحران های خاورمیانه می پردازد با اشاره به تاثیر مثبت نشست سوچی در پیشبرد روند صلح در سوریه و نقش آن در تعیین آینده این کشور، تلاش برخی بازیگران در جهت بهره برداری از بحران برای رسیدن به اهداف و منافع خود را تقبیح کرد.

آقای لاوروف همچنین نقض توافق های انجام شده در خصوص مناطق پر تنش را از جمله دیگر مسائلی عنوان کرد که بایست به زودی برای آن راه حلی پیدا کرد.

مقابله با ایران نباید بهانه روبارویی با بحران های خاورمیانه باشد

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه به تنش های منطقه ای میان ایران و اسرائیل پرداخت و تاکید کرد نبایست به بهانه هر بحران انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفت.

سرگئی لارووف ضمن اشاره به اینکه از نظر مسکو نابودی اسرائیل و حذف آن از نقشه برای حل بحران کنونی خاورمیانه موضعی غیر قابل طرح است، تاکید کرد کشورش «در عین حال رویکرد مبارزه با تهران برای رویارویی با هر مشکلی که در خاورمیانه ایجاد می شود را نیز تایید نمی کند.»

وزیر امور خارجه روسیه با تصریح بر اینکه اکنون به وضوح روشن است که رویکرد سیاسی برخی کشورها در ارتباط با بحران های خاورمیانه از جمله سوریه، یمن و فلسطین مبتنی بر حفظ و اهمیت دادن به منافع خاص خود و نیز مبارزه تهران است، یاد آور شد: « تحولات اخیر در خصوص بحران فلسطین از جمله تصمیم واشنگتن برای شناسایی رسمی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از این دست موضوعات است که کاملا از پیش برای مقابله با ایران طراحی شده بود.»

آقای لاوروف در عین حال تاکید کرد که بالاگرفتن تنش و رویارویی میان ایران و اسرائیل با خطر وخامت بیشتر اوضاع در منطقه همراه خواهد بود.

ظریف: اقدامات آمریکا در سوریه خطرناک است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز که یکی از شرکت کنندگان در کنفرانس والدای بود در سخنانی با اشاره به موج جدیدی از مداخلات خارجی تحت هدایت آمریکا در سوریه به خصوص پس از شکست گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش، تلاش های واشنگتن را موجب برهم خوردن امنیت در این کشور توصیف کرد.

آقای ظریف در ادامه به بحران های مهم منطقه از جمله تنش های اخیر میان اسرائیل و سوریه و نیز عملیات نظامی ترکیه در شهر عفرین اشاره و در خصوص روابط با عربستان تصریح کرد تهران برای پیشبرد اوضاع در منطقه به خصوص جهت رفع تنش ها در عراق، سوریه، لبنان، بحرین و یمن آماده گفتگو با ریاض است.

بیشتر بخوانیدظریف در روسیه: ایران در سوریه پایگاه نظامی ندارد

علاوه بر وزیر امور خارجه ایران، "رمزی عزالدین رمزی" مشاور نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، "میخائیل بوگدانوف" معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و کشورهای آفریقایی، "نبیل فهمی" وزیر امور خارجه سابق مصر و یکی از مشاوران ویژه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از جمله شرکت کنندگان در این کنفرانس هستند. به گفته برگزار کنندگان، مقامات، شخصیت ها و صاحب نظران سی کشور جهان به کنفرانس والدای ۲۰۱۸ دعوت شده اند.   

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لاوروف: مجبور شدیم در سوریه با کسانی کار کنیم که سر حرفشان می ایستند

سرگئی لاوروف: دخالت خارجی در امور داخلی ایران غیرقابل قبول است

لاوروف: حضور ایران در سوریه مشروع است