رحیم صفوی: باید هزینه‌های ایران در جنگ سوریه برگردد

رحیم صفوی: باید هزینه‌های ایران در جنگ سوریه برگردد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در مهرماه سال ۱۳۹۱ گروهی از بازاریان معترض به نوسانات ارزی شعار «سوریه را رها کن/فکری به حال ما کن» را سر دادند؛ شعاری که ۵ سال بعد و در اعتراضات دی‌ماه سال ۱۳۹۶، از سوی قشرهای کم‌تر برخوردار ایران در شهرستان‌ها تکرار شد.

آگهی

رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوای ایران خواستار بازگشت هزینه‌های این کشور در جریان جنگ داخلی سوریه شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این فرمانده عالی‌رتبه سپاه پاسداران با حمایت از مداخله نظامی فعال ایران در سوریه گفت: «ما به طور جدی خواستار استقلال و تمامیت ارضی سوریه هستیم. جمهوری اسلامی ایران هم بایستی هزینه‌هایی که در سوریه کرده است را برگرداند و سوری‌ها این آمادگی را دارند که از نفت، گاز و معادن فسفات سوریه [این هزینه‌ها را برگرداند].»

برخی منابع هزینه‌های نظامی حضور ایران در سوریه و حمایت تهران از دولت بشار اسد را سالانه میلیاردها دلار برآورد می‌کنند.

مشاور عالی رهبر ایران در امور نظامی با اشاره به قراردادهای تجاری-اقتصادی روسیه با سوریه و لزوم پیشبرد رویکرد مشابه از سوی ایران گفت: «تصور من این است که درست است که ما هزینه کردیم اما ایران و روسیه برنده این صحنه هستند؛ روس‌ها قرارداد ۴۹ ساله با سوریه بستند هم پایگاه نظامی گرفتند و هم امتیاز اقتصادی و سیاسی. به نظرم ایران هم می تواند با دولت سوریه قرارداد طولانی مدت سیاسی و اقتصادی داشته باشد و هزینه هایی که کرده است بازگرداند و هم اکنون هم ایران از معادن فسفات سوریه در حال صادرات است.»

از زمان علنی شدن حضور نظامی ایران در سوریه شمار گسترده ای از منتفدان، هزینه‌های بالای مداخله نظامی فرامرزی جمهوری اسلامی را در حالیکه ایران با مشکلات اقتصادی گسترده رو به رو است، ناروا توصیف می‌کنند. در مهرماه سال ۱۳۹۱ گروهی از بازاریان معترض به نوسانات ارزی شعار «سوریه را رها کن/فکری به حال ما کن» را سر دادند؛ شعاری که ۵ سال بعد و در اعتراضات دی‌ماه سال ۱۳۹۶، از سوی قشرهای کم‌تر برخوردار ایران در شهرستان‌ها تکرار شد.

حدود دو ماه پیش خبرگزاری تابناک، نزدیک به محسن رضایی، با انتشار مطلبی به شدت از عقب افتادن ایران در بازار سوریه نسبت به فعالان اقتصادی روسیه انتقاد کرده بود. این گزارش ساعاتی پس از انتشار از صفحه این وبسایت خبری-تحلیلی حذف شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سپاه: حمله انتحاری در مرز ایران و پاکستان را خنثی کردیم

لاوروف: مجبور شدیم در سوریه با کسانی کار کنیم که سر حرفشان می ایستند

نیکی هیلی: سوریه به ویترین ایران و حزب الله تبدیل شده است