Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سفر روحانی به هند؛ سرمایه‌گذاری در گسترش بندر چابهار

حسن روحانی در دیدار با ایرانیان مقیم هند
حسن روحانی در دیدار با ایرانیان مقیم هند Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این پروژه با دور زدن پاکستان بندر چابهار را از طریق دریا به هند و از طریق زمین به افغانستان متصل می‌کند.

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جریان سفر خود به هند با ایرانیان مقیم این کشور دیدار و گفتگو کرد. وی با بیان اینکه روابط ایران و هند «بسیار ویژه است» تاکید کرد که این روتبط باید «بسیار نزدیک‌تر و صمیمی‌تر» باشد.

آقای روحانی با اشاره به مجازات‌های اقتصادی علیه ایران گفت که «تحریم‌ها فشار زیادی بر مردم وارد می‌کند، لذا باید تلاش کرد تا تحریم‌ها برطرف گردد.» وی افزود که «ملت ایران در ۴ سال گذشته اقدامات بسیار ارزشمندی در راستای احقاق حقوق خود در این زمینه انجام داده است.»

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنانش به اثر تحریم‌ها بر صادرات انرژی اشاره کرد و گفت: «بی‌تردید اگر از انتقال انرژی توسط کشورمان جلوگیری شود، ارتباط ما با سایر کشورها تضعیف می‌گردد و امروز ملت ایران با تلاش‌های خود حداقل در این حوزه حقوق خود را بازپس گرفته و به اندازه سال‌های قبل از ۸۴ نفت، تولید و صادر می‌کند و در بخش گاز و پتروشیمی نیز شاهد، رشد و توسعه هستیم.»

آقای روحانی روز شنبه در دهلی نو، پایتخت هند با نارندا مودی، نخست وزیر این کشور دیدار خواهد کرد.

همکاری‌های اقتصادی در راس برنامه‌های سفر روحانی

در این سفر قرار است ۱۵ یاداشت همکاری تجاری و اقتصادی بین ایران و هند به امضا برسد.

به نظر می‌رسد توسعه بند چابهار و ایجاد راه دریایی و زمینی برای انتقال کالا و انرژی از خلیج فارس به هند و افغانستان در اولویت گفتگوهای رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر هند باشد.

این پروژه که اقدامات مقدماتی آن نیز انجام شده از اهمیت استراتژیک بالایی برای هر سه کشور برخوردار است و به ایران اجازه می‌دهد تا محصولات پتروشیمی خود را با لوله از بندر عسلویه به چابهار منتقل و از آنجا به آسیای شرقی صادر کند.

به این ترتیب کالا و محصولات غیرنفتی، نفتی و گاز بدون نیاز به عبور از خاک پاکستان از طریق خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند به بندر بمبئی صادر خواهد شد. بندر چابهار همچنین از طریق زمینی به زرنج افغانستان و سپس به کابل متصل خواهد شد. به این ترتیب افغانستان نیز از طریق زمینی به دریا متصل خواهد شد. 

این پروژه بندر چابهار را به قطب انتقال نفت و گاز جهان تبدیل کند.

نخست وزیر هند پیش از این از آمادگی کشورش برای سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری در این پروژه خبر داده بود اما آقای روحانی امیدوار است در این سفر دولت هند را به سرمایه‌گذاری بیشتر ترغیب کند.

هند در حال حاضر ۸۵ میلیون دلار برای گسترش بندر چابهار سرمایه‌گذاری کرده و در مقابل اجازه استفاده از دو لنگرگاه به مدت ۱۰ سال را به دست آورده است. با این وجود سرمایه گذاری هند برای گسترش بندر چابهار به دلیل تحریم‌های بین المللی علیه ایران با کندی پیش می‌رود. 

بیشتر بخوانید: 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورشو، مقصد مورد علاقه بنگاههای تجاری و سرمایه گذاران بین المللی

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

نشست سران شانگهای در قزاقستان؛ پوتین با شی و مخبر دیدار کرد