دیپلماسی المپیکی پیونگ‌یانگ تا کجا جواب می‌دهد؟

دیپلماسی المپیکی پیونگ‌یانگ تا کجا جواب می‌دهد؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود تهدیدهای فزاینده آمریکا علیه کره شمالی، اعلام آمادگی واشنگتن برای گفت‌وگوی بدون پیش شرط با پیونگ‌یانگ، دست‌کم نشانگر آرام شدن فضای پر تب و تاب پیش از بازی‌های پیونگ‌چانگ است.

آگهی

ایالات متحده و کره جنوبی در زمینه ارتباط دیپلماتیک با کره شمالی به توافقاتی رسیده‌اند که ممکن است به مذاکرات مستقیم و بدون پیش شرط واشنگتن و پیونگ یانگ بینجامد.

مایک پنس، معاون اول دونالد ترامپ در بازگشت از مراسم بازی‌های المپیک زمستانی در گفتگو با واشنگتن پست با اعلام این خبر گفت که دولت آمریکا «حداکثر فشار بین‌المللی» را به کره شمالی وارد خواهد کرد اما در عین‌حال امکان مذاکرت با پیونگ‌یانگ را نیز در نظر می‌گیرد.

آقای پنس افزود: «نکته این است که هیچ کدام از تحریم‌ها و فشارها تا زمان مشاهده گامی مثبت برا قانع کردن متحدان ما در زمینه خلع سلاح هسته‌ای از سوی کره شمالی برداشته نخواهد شد.» وی افزود: «فشارهای بین‌المللی با شدت ادامه خواهد یافت اما اگر می‌خواهند حرف بزنند ما هم حرف می‌زنیم.»

مایک پنس همچنین گفته است که ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی برای منزوی کردن کره شمالی در مورد برنامه تسلیحات هسته‌ای کاملا توافق دارند.

بر اساس گزارش‌ها، معاون اول دونالد ترامپ که برای ابراز مخالفت ایالات متحده با «تبلیغات کره شمالی در المپیک» راهی سئول شده بود در دیدار با مون‌ جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی به تفاهمات جدید رسیده است.

کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی که بعنوان نماینده کشورش در بازی‌های المپیک به کره جنوبی سفر کرده بود روز شنبه دهم فوریه در جریان دیدارش با مون جائه این، دعوت برادرش را تسلیم وی کرد.

بیشتر بخوانید: خواهر رهبر کره شمالی دعوت اون را به این رساند

با این وجود پیونگ یانگ به وضوح اعلام کرده است که قصدی برای مذاکره درباره توقف برنامه موشکی و هسته‌ای خود جهت توقف تحریم‌ها را ندارد.

این کشور یک روز قبل ازآغاز بازی‌ها المپیک کره جنوبی رژه نظامی برگزار کرد. ایالات متحده نیز نارضایتی خود را از سازماندهی این رژه ابراز کرده بود.

مایک پنس نیز از اراده کشورش برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی بصورت صلح‌آمیز خبر داده و در عین‌حال به پیونگ یانگ هشدار داده بود تا قدرت نظامی آمریکا را دست کم نگیرد.

روابط میان دو کره پس از دو سال قطع کامل راه‌های دیپلماتیک پس اظهار تمایل رهبر کره شمالی در پیام سال نوی میلادی خود، نسبت به شرکت ورزشکاران و هیات‌های همراه این کشور در مسابقات المپیک زمستانی و استقبال کره جنوبی از این موضوع رو به بهبودی گذاشت.

در دهه‌های گذشته و به ویژه در نخستین سال‌های پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و در زمانی که احتمال نزدیکی دو کره بیش از پیش پررنگ می‌شد، امکان نقش‌آفرینی سنتی ایالات متحده آمریکا در شرق آسیا کمرنگ شده بود. با این حال عدم تفاهم هسته‌ای پیونگ‌یانگ و واشنگتن باعث شدت بی‌سابقه فعالیت‌های موشکی کره شمالی تا امروز شده است. در صورتی که سئول مطمئن شود سلاح همسایه شمالی به سوی این کشور نشانه نخواهد رفت، احتمال اتحاد متحدان منطقه‌ای واشنگتن علیه حکومت خاندان کیم سخت‌تر از همیشه خواهد بود.  

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محکومیت دو نوجوان در کره شمالی به ۱۲ سال کار با اعمال شاقه به دلیل تماشای ویدیوهای کره جنوبی

رقابت در شبه‌جزیره کره:ده روز پس از کره‌شمالی، ماهواره جاسوسی کره‌جنوبی باکمک ایلان‌ماسک به فضا رسید

تهدید کره جنوبی: استفاده پیونگ یانگ از سلاح هسته‌ای پایان رژیم کیم جونگ اون را رقم خواهد زد