Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسرائیل: درباره الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری با آمریکا گفتگو کرده ایم

اسرائیل: درباره الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری با آمریکا گفتگو کرده ایم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تشکیلات فلسطینی طرح اسرائیل برای الحاق شهرک های بخش اشغالی کرانه باختری را «دزدی سازماندهی شده زمین» با «همدستی» دولت ترامپ توصیف کرد.

آگهی

یک سخنگوی بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه به نقل از وی اعلام کرد از مدت ها پیش در خصوص الحاق شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن به خاک کشورش با دولت آمریکا رایزنی شده است.

به گفته سخنگوی نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه در جمع نمایندگان حزب خود (لیکود) گفته است که « درخصوص حاکمیت اسرائیل (در شهرک های اسرائیلی) مدت‌هاست با آمریکایی ها صحبت کرده است.»

پس از انتشار این سخنان که خشم مسئولان فلسطینی را نیز به همراه داشت کاخ سفید بلافاصله واکنش نشان داد و سخنان منتسب به بنیامین نتانیاهو در خصوص تماس با آمریکا و رایزنی در باره پروژه الحاق شهرک های کرانه باختری را کاملا مردود دانست.

جاش رافل، سخنگوی کاخ سفید و همکار جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ و نیز مسئول رسیدگی به این پرونده در دولت آمریکا به صراحت اعلام کرد: «سخنان مطرح شده مبنی بر انجام گفتگوها در این خصوص (با آمریکا) بی اساس و نادرست است.»

وی در ادامه یادآور شد: «ایالات متحده و اسرائیل هرگز در خصوص چنین پیشنهادی گفتگو نکرده اند و رئیس جمهوری همچنان پایبند به ابتکار خود برای صلح میان فلسطین و اسرائیل است.»

تشکیلات فلسطینی نیز روز دوشنبه طرح اسرائیل برای الحاق شهرک های بخش اشغالی کرانه باختری را محکوم و آنرا «دزدی سازماندهی شده اراضی» با «همدستی» دولت ترامپ توصیف کرد. صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی و مرد شماره دو سازمان آزادیبخش فلسطین در بیانیه ای اعلام کرد سخنان منتسب به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در باره گفتگو با آمریکا بر سر الحاق شهرک های کرانه باختری رود اردن «درخواست آمرانه جدید از سوی اسرائیل است که همدستی آمریکا با پروژه شهرک سازی اسرائیل را مورد تایید قرار می دهد.»

یرخی کارشناسان معتقدند بسط حاکمیت تل آویو در بخش اشغالی کرانه باختری رود اردن بهانه ای است تا مسئله الحاق شهرک ها به خاک این کشور به موضوعی مهم در میان حزب حاکم بر اسرائیل تبدیل شود. سخنانی که در این خصوص به طور علنی به بنیامین نتانیاهو نسبت داده شده در واقع نخستین ابراز حمایت آشکار از جانب وی نسبت به پروژه ای است که شمار زیادی از اعضای حزب لیکود و نیز اکثریت پارلمانی در این کشور مدافع آن هستند.

اجرایی شدن این پروژه و الحاق شهرک های کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل بیش از پیش تلاش ها برای دستیابی به صلح با فلسطینیان و نیز تحقق راه حل دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیلی را پیچیده تر می کند. این تنها راه حلی است که سازمان ملل متحد و بخش عمده ای از جامعه بین الملل بر سر آن توافق دارند.

این در حالیست که پروژه الحاق شهرک ها که دولت اسرائیل در صدد به فعل رساندن آن است خطر تحریک اعتراض ها در میان فلسطینیان و نیز بالا گرفتن انتقادها در سطح بین الملل را به همراه خواهد داشت.

شهرک سازی از دیدگاه حقوق بین الملل غیر قانونی است. جامعه بین الملل همچنین الحاق بخش شرقی بیت المقدس به خاک اسرائیل را که این کشور در سال ۱۹۶۷ تحت اشغال خود درآورد غیر قانونی ارزیابی می کند.

بیش از ششصد هزار شهرک نشین اسرائیلی تحت شرایطی تنش زا و مناقشه آمیزدر مناطق حد واسط کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی همجوار با حدود سه میلیون فلسطینی زندگی می کنند.

پیش نویس طرح الحاق شهرک های کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل پس از موافقت کمیته مرکزی حزب لیکود قرار بود در کابینه به رای گذاشته شود اما بنیامین نتانیاهو از بیم سرزنش های احتمالی واشنگتن و نیز با توجیه بالاگرفتن تنش با سوریه این رای گیری را روز یکشنبه به تعویق انداخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد فلسطینیان و سازمان ملل از طرح شهرک سازی جدید اسرائیل

اسرائیل به برخی اشتباهات و ناهماهنگی‌‌ها در حمله هفت اکتبر حماس اعتراف کرد

ارتش اسرائیل دستور تخلیه شهر غزه را صادر کرد