Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رهبر سابق یگان‌های مدافع خلق: تفاوتی بین ترکیه و داعش وجود ندارد

رهبر سابق یگان‌های مدافع خلق: تفاوتی بین ترکیه و داعش وجود ندارد
Copyright 
نگارش از نیما قدکپورnima ghadakpour
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

صالح مسلم یکی از مشهورترین رهبران کردهای سوریه جمعه از عفرین به بروکسل آمد تا درباره جنگ این منطقه با برخی از مقامات اروپایی گفتگو کند. با او در بروکسل ملاقات و گفتگو کردیم.

آگهی

نزدیک به بیست روز است که ارتش ترکیه به بهانه مبارزه با نظامیان کردی که دولت اروغان آنها را «تروریست» می خواند در عملیاتی موسوم به شاخه زیتون به شهر عفرین حمله کرده است. شهر عفرین در شمال سوریه در استان حلب واقع است و از سال ۲۰۱۲ میلادی تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق (YPG) است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز پیش‌تر هدف از آغاز این حمله را «پاک‌سازی تروریست‌ها» و ایمن سازی مرزهای جنوبی ترکیه اعلام کرده بود. به گفتۀ بن‌علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه هدف از این عملیات ایجاد یک «منطقۀ امن» تا ۳۰ کیلومتری عمق خاک سوریه است.

کردهای این منطقه اما می گویند دولت ترکیه در این حملات از جنگجویان داعش و دیگر گروه‌های تروریستی که در عراق و سوریه شکست خورده اند استفاده می کند.

صالح مسلم، یکی از مهمترین رهبران حزب دموکراتیک سوریه، (PYD) که بنوعی شاخه سیاسی ی پ گ، شاخه نظامی یا به عبارتی یگان مدافع خلق سوریه و یکی از تاثیرگذارترین رهبران مخالفان کرد سوری است، جمعه از عفرین به بروکسل آمد و موفق شدیم با او گفتگو کنیم.

ورود ارتش ترکیه در خاک و آسمان سوریه علیرغم هشدار و اخطارهایی است که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بارها به دولت ترکیه داده است. پس چگونه است که دولت بشار اسد و روسیه، ایران و حتی نیروهای آمریکایی اجازه داده اند تا ارتش ترکیه وارد خاک سوریه شود؟ بسیاری از کشورهایی که مستقیم یا غیرمستقیم در سوریه مداخله می کنند با سکوت خود و برخی‌ها با بیان اینکه «این حق ترکیه است که از مرزهای خود دفاع کند» اجازه داده اند تا ارتش این کشور وارد خاک سوریه شود. اما چرا ترکیه این زمان را برای حمله به خاک سوریه انتخاب کرده است؟ ترک‌ها می گویند دلیل اصلی آنها حفاظت از مرزهایشان در مقابل نفوذ تروریستها است، آیا به واقع دلیل حملات اخر حفاظت از مرزهاست یا اینکه دولت ترکیه از اقتدار کردهای شمال سوریه بدلیل ارتباطشان با پ کا کا، حزب کارگران کردستان ترکیه، می ترسد.‌این سوالها را با صالح مسلم مطرح کردم.

رهبر کردهای سوری معتقد است که ترکیه وحشت زیادی از نابودی کامل داعش، که به گفته او ترکیه یکی از مهمترین حامیان آن است، دارد. به گفته آقای مسلم ترکیه از قدرت گرفتن یک جریان دموکراتیک در کنار مرزهای این کشور واهمه دارد و دلیل حمله آنها به عفرین نیز همین است.

وی می گوید: «ترکیه با حمله به عفرین انتقام شکست داعش در مناطق مختلف سوریه را می گیرد. چرا که این کردها بودند که عامل اصلی شکست داعش هستند و حالا دولت اردوغان در یک تعامل مشترک با ایران و دولت بشار اسد تصمیم به این حمله گرفته است.» وی افزود که «هیچ تفاوتی میان ترکیه و داعش وجود ندارد.» 

رسانه‌های کرد زبان می گویند تاکنون دست کم ۳۰۰ غیرنظامی در جریان حملات ترکیه به عفرین کشته شده اند. صالح مسلم می گوید اگر دقیق نگاه کنیم می بینیم که دولت ترکیه در عفرین تنها با کمک شورشیان اسلام گرا توانسته است همچنان به حملاتش ادامه دهد. رسانه‌های وابسته به کردهای شمال سوریه بارها شواهد ومدارکی دال بر همکاری تنگاتنگ شورشیان اسلام گرا و نیروهای ارتش ترکیه در عفرین ارائه داده اند. صالح مسلم حتی فراتر می رود و می گوید: « دولت امروز ترکیه خود داعش است. اگر به عفرین بیاید می بینید که اغلب جنگجویان که برای ترکیه در نبرد هستند از اعضای داعش و دیگر گروه‌های اسلام گرایی هستند که در سالهای اخیردست به حملات تروریستی متعددی در سراسری جهان زده اند. آنها اعضای داعش را که در موصول و رقه شکست خورده اند به منطقه عفرین آورده اند تا از آنها استفاده نظامی کنند.»

هدف اصلی دولت ترکیه اشغال منبج یکی از مهمترین شهر‌های کردستان سوریه است. رجب طیب اردوغان پنجشنبه گفت ما تا فتح منبج دست از مبارزه برنخواهیم داشت. او همزمان ارتش امریکا را متهم کرد که در عفرین کمک‌های لجستیکی و نظامی زیادی به کردهای سوریه می کند. از صالح مسلم پرسیدم آیا معتقد است اگر ترکیه موفق به شکست نیروهای کرد در عفرین شود و به سوی منبج پیشروی کند چه انتظاری می توان از نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و یا تنها از ارتش آمریکا داشت. این در حالی است که ارتش آمریکا بدون کمک نظامیان کرد در سوریه و عراق امکان شکست داعش را نداشت. کردها متحد اصلی آمریکا در این منطقه هستند. دراین باره صالح مسلم براین باور است که منبج یکی از مهمترین شهرهای سوریه برای نیروهای ائتلاف برهبری آمریکا در سوریه است. وی به گفته وی بعید است که آمریکایی‌ها اجازه حضور ارتش سوریه را در این منطقه بدهند.

وی همچنین تاکید کرد: «اگر نیروهای ائتلاف بخواهند اصولی و درست رفتار کنند باید از منبج حفاظت کنند. اما ما در این باره اطمینانی نداریم. اما از سوی کردها سوری در این منطقه مطمئن باشید، که ما از سرزمین مان تا آخرین قطره خون دفاع خواهیم کرد.»

رجب طب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه همچنین سه روز پیش در یک سخنرانی اعلام کرد که آمریکا با حضور و اقدام در سوریه مشغول انجام برنامه‌هایی علیه ترکیه، ایران و شاید روسیه است. او از آمریکا خواسته بود که از سوریه خارج شود.

همزمان روز جمعه پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای اقدامات دولت ترکیه در سرکوب منتقدان عملیات این کشور در خاک سوریه را محکوم کرد. بنا به اعلام مقامات ترکیه تاکنون نزدیک به ۶۰۰ نفر از منتقدان عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه بازداشت شده‌اند. پارلمان اروپا در قطعنامه خود این بازداشت‌ها را «تلاشی برای سانسور انتقادها» ارزیابی کرد. این نهاد اتحادیه اروپا در عین حال از «پیامدهای بشردوستانه» عملیات عفرین نیز ابراز نگرانی کرد.

خبرنگار • نیما قدکپور

ویرایشگر ویدئو • نیما قدکپور

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه: تصاویر پهپاد ما نشان می دهد کردها در لباس غیرنظامیان می جنگند

بشار اسد: با اردوغان دیدار کنم که چه شود؟ با هم نوشیدنی بنوشیم؟

اردوغان: انتخابات آمریکا می‌تواند به رونق بیشتر بخش تسلیحات ترکیه کمک کند