عینک‌های پلیس چین تامین امنیت یا تهدید مخالفان؟

عینک ساخت شرکت گوگل
عینک ساخت شرکت گوگل Copyright By Glogger (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر روی شیشه عینک چیپ‌هایی نصب شده است که می‌تواند چهره افراد را اسکن کند و آن را با بانک اطلاعات مرکزی مطابقت دهد.

آگهی

آزمایش عینک‌های جدید پلیس چین نشان می‌دهد که این ابزار کمک زیادی به افزایش امنیت شهری و پیگرد مظنونان می‌کند.

این عینک‌ها چهره متهمان و افراد تحت تعقیب را شناسایی و به مامور پلیس گزارش می‌دهد. به این ترتیب پلیس قادر خواهد بود تا مظنون را در میان انبوه جمعیت پیدا و او را دستگیر کند.

به گفته مقامات امنیتی چین در طول مدت آزمایش این محصول ۷ متهم تحت تعقیب دستگیر و ۲۶ نفر دیگر که قصد داشتند با اوراق هویت جعلی سفر کنند شناسایی شدند.

بیشتر بخوانید:

Par Loïc Le Meur — Flickr: Loïc Le Meur on Google Glass, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26050963
عینک هوشمند ساخت شرکت گوگلPar Loïc Le Meur — Flickr: Loïc Le Meur on Google Glass, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26050963

این عینک چگونه کار می‌کند؟

بر روی شیشه عینک چیپ‌هایی نصب شده است که می‌تواند چهره افراد را اسکن کند و آنها را با بانک اطلاعات مرکزی تطبیق دهد. اطلاعات لازم توسط منشورهای مخصوص بر روی شیشه عینک به نمایش در می‌آیند.

این روند به سرعت انجام می‌شود اما تنها زمانی بیشترین کارایی را دارد که سوژه مورد نظر حرکت سریع نداشته باشد.

به همین دلیل بهترین مکان برای استفاده از آن، جایی است که افراد نمی‌توانند تحرک زیادی داشته باشند، مانند کسانی که در صف ایستاده‌اند. به همین دلیل فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های خروجی بهرین مکان برای شناسایی افراد است.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

عکس از رویترز
استفاده از فناوری تشخیص چهره در فرودگاه گاتویک لندنعکس از رویترز

خطرهای استفاده از عینک پلیس

با این که استفاده از این عینک کمک زیادی برای شناسایی متهمان و افزایش امنیت عمومی می‌کند اما در عین حال حریم شخصی افراد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مخالفان استفاده از این فناوری می‌گویند که پلیس و نیروهای امنیتی از این فناوری شناسایی چهره برای جمع آوری اطلاعات شهروندان استفاده خواهند کرد.

به گفته آنها نیروهای امنیتی چین از سال‌ها پیش اطلاعات بیومتری شهروندان را جمع آوری می‌کنند و با نصب تعداد زیادی دوربین در سطح شهر بر هر حرکتی نظارت می‌کنند.

یکی از مهمترین انتقادهایی که به استفاده از این عینک در چین می‌شود، شناسایی و دستگیری مخالفان سیاسی است. منتقدان می‌گویند که استفاده از این ابزار تنها به شناسایی جنایتکاران ختم نخواهد شد و مخالفان سیاسی نیز قربانی آن خواهند بود. به این ترتیب دولت چین نظارت و کنترل بیشتر و سخت‌تری بر روی اپوزیسیون خواهد داشت. 

بیشتر بخوانید: 

عکس از رویترز
چین بزرگترین شبکه دوربین‌های مدار بسته جهان را در اختیار داردعکس از رویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توانایی تشخیص چهره فرد در استادیوم ۱۰ هزار نفری با سوپر دوربین چینی

فن‌آوری تشخیص چهره برای پلیس سانفرانسیسکو ممنوع می‌شود

«بهتر از مردان واقعی»؛ دختران چینی دوست‌پسر ساخته هوش مصنوعی را ترجیح می‌دهند