تبلیغ ولنتاین در پاکستان ممنوع شد

تبلیغ ولنتاین در پاکستان ممنوع شد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاکستان تنها کشوری نیست که برگزاری جشن های روز ولنتاین در آن با چالش روبروست. اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی ایران در سال ۱۳۹۴ شمسی در آستانه روز ولنتاین فروش و اهدای برخی اجناس ویژه این روز را ممنوع اعلام کرده بود.

آگهی

دولت پاکستان برای دومین سال پیاپی هر گونه رویداد فرهنگی و پوشش رسانه‌ای در جهت تبلیغ جشن روز ولنتاین را در این کشور ممنوع اعلام کرد.

دادگاه عالی اسلام آباد سال گذشته حکم ممنوعیت برگزاری جشن‌های مرتبط با روز ولنتاین را صادر کرد. این تصمیم پس از دریافت طوماری اتخاذ شد که در آن شماری از شهروندان پاکستانی از جشن‌های روز ولنتاین به عنوان «واردات غربی» و «خلاف آموزه‌های اسلامی» یاد کرده بودند.

نهاد ناظر بر رسانه‌های الکترونیکی پاکستان روز چهارشنبه به ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی این کشور نسبت به تبلیغ جشن‌های روز ولنتاین هشدار داد.

در سال‌های گذشته همزمان با روز ۱۴ فوریه (روز ولنتاین) فروش بادکنک‌هایی به شکل قلب، گل و شکلات در پاکستان رایج شده بود. جشن ولنتاین به طور خاص در میان جوانان محبوب است. سن بیش از ۶۰ درصد از جمعیت پاکستان زیر ۳۰ سال است.

حزب افراط گرای «جمعیت علمای اسلام» که نزدیک به طالبان است در سال‌های گذشته چند گردهم‌آیی در محکومیت روز ولنتاین برگزار کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ممنوعیت و محدودیت جشن‌های ولنتاین در دیگر کشورهای اسلامی

پاکستان تنها کشوری نیست که برگزاری جشن روز ولنتاین در آن با چالش روبروست. روحانیون و مقامات اندونزی سال گذشته جشن روز ولنتاین را «خلاف فرهنگ اسلامی» و ممنوع اعلام کرده بودند. انجمن ملی جوانان مسلمان مالزی نیز سال گذشته در آستانه روز ولنتاین با انتشار جزوه‌ای زنان را از برخی رفتارهای مرتبط با جشن روز عشاق بر حذر داشته بود.

تاکنون برگزاری این جشن در عربستان نیز ممنوع بوده است. علاقه‌مندان به برگزاری جشن‌های روز ولنتاین برای تهیه گل‌های رز سرخ در عربستان باید به بازار سیاه مراجعه می‌کردند.

اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی ایران در سال ۱۳۹۴ شمسی در آستانه روز ولنتاین فروش و اهدای برخی اجناس ویژه این روز را ممنوع اعلام کرده بود. در سال ۱۳۸۹ نیز چاپخانه‌های ایران از چاپ تزئینات روز ولنتاین منع شده بودند.

بیشتر بخوانید:

روز سنت ولنتاین یا روز عشاق چه روزی است؟

کاج کریسمس در تهران، تحریم بابانوئل در استانبول

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چتربازان ولنتاین را با سقوط آزاد جشن گرفتند

عشق هایی که در اطراف ماست: ۱۰ عکس از عشقی طبیعی

دادگاهی در پاکستان حکم زندان عمران خان به دلیل فروش هدایای دولتی را به حالت تعلیق درآورد