دیوان کیفری بین‌المللی بررسی پرونده ونزوئلا و فیلیپین را آغاز کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Chief Prosecutor Fatou Bensouda of ICC
Chief Prosecutor Fatou Bensouda of ICC   -  کپی رایت  REUTERS/Toussaint Kluiters

دیوان کیفری بین‌المللی درباره ادعاهای وقوع جنایت علیه بشریت در فیلیپین و ونزوئلا تحقیق می‌کند.

فاتو بنسوده، دادستان این مرجع بین‌المللی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «من از سال ۲۰۱۶ تحولات فیلیپین و ونزوئلا را پیگری میكنم. تصمیم‌ گرفته‌ام تحقیقاتی را در باره هر دو کشور آغاز کنم.»

لوییزا اورتگا، دادستان کل پیشین ونزوئلا در ماه‌ نوامبر سال ۲۰۱۷ از دیوان بین‌المللی کیفری خواسته بود تا درباره قتل و شکنجه شهروندان از سوی دولت این کشور تحقیق کند.

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی دولت نیکولاس مادورو را به حملات سازمان یافته به تجمعات اعتراضی و بدرفتاری و ارائه خدمات نامناسب به زندانیان اپوزیسیون در طول دوره بازداشت متهم کرده است. خانم بنسوده می‌گوید بدرفتاری با زندانیان مخالف دولت از آوریل سال ۲۰۱۷ به رویه مادورو و شرکایش در قدرت بدل شده است.

بیشتر بخوانید:

در بیانیه دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی، مخالفان دولت مادورو هم به اعمال خشونت و قتل شماری از نیروهای پلیس ونزوئلا متهم شده اند.

ارتکاب خشونت و موارد ادعایی جنایت علیه یشریت در جریان جنگ دولت رودریگو دوترته علیه قاچاقچیان مواد مخدر از سوی دیوان کیفری بین‌المللی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این در حالی است که سخنگوی آقای دوترته پیش از این هرگونه اتهامی درباره وقوع چنین جرایمی در فیلیپین را رد کرده بود.

ونزوئلا و فیلیپین هر دو اساسنامه رم را امضا کرده و صلاحیت دیوان کیفری بین‌المللی را به رسمیت شناخته اند. صلاحیت این مرجع قضایی تکمیلی است و دیوان تنها در مواردی که دادگاه‌های داخلی توانایی رسیدگی به شکایات ناظر به جرایم جنگی یا جنایت علیه بشریت را ندارند، صلاحیت مداخله دارد.

بیشتر بخوانید: 

عفو بین الملل پلیس فیلیپین را به جنایت علیه بشریت متهم کرد** **

رئیس جمهوری فیلیپین: در نوجوانی آدم کشته‌ام

تظاهرات مخالفان رئیس جمهوری فیلیپین سرکوب شد