آیا ترامپ تحت تاثیر سفر پاریس دستور برپایی رژه نظامی ارتش آمریکا را صادر کرد؟

آیا ترامپ تحت تاثیر سفر پاریس دستور برپایی رژه نظامی ارتش آمریکا را صادر کرد؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رئیس جمهوری آمریکا تابستان سال گذشته در یک مراسم رژه نظامی در شهر پاریس که به مناسبت روز ملی فرانسه و با حضور مقامات ارشد فرانسوی، سربازان، سوارکاران و ادوات نظامی برگزار شد، شرکت کرد. عده‌ای بر این باورند که تصمیم وی برای برپایی رژه نظامی تحت تاثیر این مراسم بوده است.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به پنتاگون دستور داده است به مناسبت مراسم روز ۴ ژوئیه (روز استقلال این کشور از امپراطوری بریتانیا) یک رژه نظامی بزرگ در واشنگتن دی سی تدارک ببیند.

رئیس جمهوری آمریکا تابستان سال گذشته در یک مراسم رژه نظامی در شهر پاریس که به مناسبت روز ملی فرانسه و با حضور مقامات ارشد فرانسوی، سربازان، سوارکاران و ادوات نظامی برگزار شد، شرکت کرد. عده‌ای بر این باورند که تصمیم وی برای برپایی رژه نظامی تحت تاثیر این مراسم بوده است.

آقای ترامپ از پنتاگون خواسته است که برای برقراری مراسم رژه از همه امکانات موجود استفاده کند تا شهروندان این کشور بتوانند مراتب قدردانی خود از سربازانی که جانشان را برای حفاظت از آنان و دفاع از خاک کشور به خطر می‌اندازند، ابراز کنند.

واکنش‌ها نسبت به این تصمیم در میان دولتمردان آمریکایی از جمله نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه منفی بوده است. پنتاگون در حال تصمیم‌گیری در مورد این دستور است.

بیشتر بخوانید: رژه نظامی روز ملی فرانسه با حضور ماکرون و ترامپ برگزار شد

تاریخچه رژه‌های بزرگ ایالات متحده آمریکا

**رژه نیویورک (۱۹۴۲ و ۱۹۴۶): **در تاریخ ۱۳ ژوئن ۱۹۴۲ رژه‌ای در همبستگی نیروهای آمریکایی که در جنگ جهانی دوم شرکت داشتند در نیویورک برگزار شد. در این رژه نزدیک به دو میلیون نفر شرکت داشتند. چهارسال بعد رژه دیگری به مناسبت پیروزی متفقین بر متحدین در جنگ جهانی دوم برگزار شد که در آن بیش از ۱۰ هزار سرباز، ده‌ها تانک و هواپیما حضور داشتند.

**تودیع دوایت آیزنهاور (۱۹۵۳ و ۱۹۵۷): **رژه اولین مراسم تودیع دوایت آیزنهاور، چهل و سومین رئیس جمهوری ایالات متحده طولانی‌ترین رژه در تاریخ این کشور محسوب می‌شود که در آن ۷۳ گروه موسیقی نظامی، ۵۹ کشتی و مقادیر زیادی ادوات جنگی حضور داشتند. چهار سال پس از آن نیز، در جریان دومین مراسم تودیع دوایت آیزنهاور، رژه باشکوهی برگزار شد.

تودیع جان اف. کندی (۱۹۶۱): مراسم تودیع جان اف. کندی، سی و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در میانه جنگ سرد برگزار شد. در این مراسم اولین موشک بالستیک با موفقیت توسط ایالات متحده آزمایش شد.

**رژه پیروزی جنگ خلیج فارس (۱۹۹۱): **رژه بزرگی در نیویورک برگزار شد تا مردم به سربازانی که از جنگ خلیج‌فارس باز می‌گشتند خوش‌آمد بگویند. تعداد زیادی ادوات نظامی از جمله وسایل نقلیه زرهی و سیستم‌های موشکی و همواپیماهای جنگنده در این رژه شرکت کردند. این مراسم آخرین رژه نظامی ایالات متحده آمریکا بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رژه نیروهای نظامی عراق در بغداد

روز ارتش در ایران و تاکید روحانی بر تدافعی بودن قدرت نیروهای مسلح

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟