حمله فردی با سلاح سرد به نهاد ریاست جمهوری در تهران

حمله فردی با سلاح سرد به نهاد ریاست جمهوری در تهران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استاندار تهران گفت: «تحقیق درباره این فرد و این حادثه بر عهده دستگاه قضایی است و اطلاع رسانی‌های بعدی توسط این دستگاه صورت می گیرد.»

آگهی

ساعت ۱۱ صبح امروز دوشنبه به وقت محلی فردی که به حالت کفن‌پوش در تلاش بود از گیت‌های نهاد ریاست‌جمهوری بگذرد، با اخطار نیروهای حفاظت نهاد مواجه شده و با تیراندازی ماموران از ادامه مسیر بازماند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که فرد مهاجم حدودا ۳۵ ساله بوده و با سلاح سرد (قمه) به نهاد ماموران حفاظت نهاد ریاست‌جمهوری حمله کرده است. این فرد در اثر تیراندازی ماموران مجروح شده و پس از بازداشت به بیمارستان منتقل شده است.

به گفته محسن نسج همدانی، معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران هویت این فرد تاکنون مشخص نشده است، اما ماموران به دنبال یافتن هویت و انگیزه‌های وی هستند.

آقای همدانی ساعاتی بعد اخبار منتشر شده به نقل از خود در برخی رسانه‌ها در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره جزئیات تیراندازی امروز را تکذیب کرد.

وی در گفتگو با این خبرگزاری اظهار داشت: «اتفاقی که در نهاد ریاست جمهوری رخ داد تحت حفاظت و مسئولیت همکاران ما در سپاه پاسداران قرار دارد، چرا که این اتفاق در حوزه استحفاظیه و ماموریتی آنها رخ داده است. همکارانم در این منطقه وظیفه نظارتی ندارند، حتی در این باره اظهار نظر هم نمی‌کنند.»

با این حال، محمدحسین مقیمی، استاندار تهران با تایید حادثه حمله به نهاد ریاست‌جمهوری و بازداشت متهم اعلام کرد: «تحقیق درباره این فرد و این حادثه بر عهده دستگاه قضایی است و اطلاع رسانی‌های بعدی توسط این دستگاه صورت می گیرد.»

روزنگار حملات به سازمان‌ها و مراکز دولتی در سال گذشته

روز چهارشنبه ۱۷ خرداد نیز حملاتی به ساختمان مجلس شورای اسلامی و آرامگاه روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی رخ داد که در نتیجه آن  ۲۲ نفر (۱۷ قربانی و ۵ مهاجم) کشته و بیش از ۵۰ نفر مجروح شدند. گروه داعش مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.

این حملات از سوی رهبران بسیاری از کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی از جمله آنتونیو گوترش (دبیرکل سازمان ملل متحد)، امانوئل ماکرون (رئیس جمهوری فرانسه)،  بوریس جانسون (وزیر خارجه بریتانیا) و شورای امنیت سازمان ملل متحد محکوم شد.

با این حال دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا واکنش متفاوتی نشان داد. او ضمن همدردی با ملت ایران گفت: « دولت‌هایی که از تروریسم حمایت می کنند در معرض خطر قربانی شدن از سوی اهریمنی هستند که خود پروراندند.»

بیشتر بخوانید:

همچنین صبح روز شنبه ۳ تیر و در پی شنیده شدن صدای تیراندازی در فرودگاه مهرآباد تهران، مسافران وحشت‌زده سالن فرودگاه را ترک کردند. مقام‌های ایرانی متعاقبا اعلام کردند تیراندازی در جریان یک مانور امنیتی صورت گرفته و جای نگرانی وجود ندارد.

با این حال، یکی از نیروهای حفاظت سپاه فرودگاه مهرآباد در جریان این مانور هدف اصابت گلوله قرار گرفته و در بیمارستان جان باخت.

مقام‌های ایرانی در مورد چرایی برگزاری این مانور نظامی در فرودگاه گفتند که پس از وقوع دو حادثه تروریستی تهران، دستگاه های امنیتی و انتظامی مانورهایی برای حفظ و ارتقای توان حفاظتی و دفاعی خود برگزار کردند و به همین علت اطلاع‌رسانی در مورد مانور صبح فرودگاه مهرآباد تهران صورت نگرفت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: سه تروریست در چابهار کشته شدند

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا