Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نامه‌های پانصد سالۀ پادشاه اسپانیا رمزگشایی شد

نامه‌های پانصد سالۀ پادشاه اسپانیا رمزگشایی شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این کدها مبتنی بر ۸۸ سمبل مختلف و ۲۳۷ حرف ترکیبی بود. برای هر حرف نیز بین دو تا شش کاراکتر شکلی مثل مثلث یا عددی استفاده می‌شد.

آگهی

کدهای محرمانه‌ که حدود پانصد سال پیش در نامه نگاری‌ها یکی از مشهورترین پادشاهان اسپانیا با فرمانده نظامی اش استفاده می‌شد، سرانجام رمزگشایی شد.

مورخان قرن‌ها از درک نامه‌های فردیناند، پادشاه آراگون، ناتوان بودند اما در نهایت ۲۰۰ کاراکتر ویژه‌ای که در این نامه‌ها استفاده شده‌اند توسط سازمان اطلاعات اسپانیا رمزگشایی شد.

نامه‌های رد و بدل شده میان پادشاه فردیناند و گونزالو دو کوردوبا، یکی از فرماندهانش که اکنون در موزه نظامی اسپانیا در تولدو (Toledo) نگهداری می‌شوند شامل دستورالعمل‌های استراتژیک در جریان نبردها در ایتالیا در اوایل قرن شانزدهم است، نامه‌هایی که با کدهای ویژه‌ای نوشته می‌شدند تا اگر به دست دشمن می افتادند محتوایشان محفوظ می ماند.

سرویس‌های اطلاعاتی اسپانیا پس از قرنها موفق شدند با صرف شش ماهه زمان، چهار نامه را رمزگشایی کنند. برخی از این نامه‌ها بیش از بیست صفحه هستند.

در نامه‌های رمزگشایی شده برخی دستورالعمل‌ها درباره استقرار نیروهای نظامی داده شده و همچنین فرمانده نظامی تشویق شده است که پیش از هر مشاوره‌ای با پادشاه، از ابتکارات دیپلماتیک استفاده کند. تبادل نامه‌ در اوایل قرن۱۶بین پادشاه و فرماندهانش  پانزده روز زمان می‌برد.

سیستم کدگذاری پادشاه آراگون و فرماندۀ او در این نامه‌ها بسیار پیچیده بود. این کدها مبتنی بر ۸۸ سمبل مختلف و ۲۳۷ حرف ترکیبی بود. برای هر حرف نیز بین دو تا شش کاراکتر شکلی مثل مثلث یا عددی استفاده می‌شد. سمبل‌هایی هم که در این نامه‌ها از آنها استفاده می‌شد به هم چسبیده و در لابه‌لای کلمات و جملات به کار می‌رفت.

در اوایل قرن۱۶ اسپانیا و فرانسه برای کنترل بر منطقۀ مدیترانه در جنگ بودند. بین سالهای ۱۴۹۹ تا ۱۵۰۴ میلادی هم جنگ در منطقه پادشاهی ناپل متمرکز بود. اسپانیا سرانجام در سال ۱۵۰۴ میلادی کنترل ناپل را به دست گرفت و تا سال ۱۶۴۷ میلادی بر این منطقه حکمرانی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دعوای ملکه اسپانیا با مادرشوهر

پارلمان اسپانیا به قانون جنجالی «عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا» رأی مثبت داد

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند