انتشار یادداشت‌ جنجالی جمهوری‌خواهان درباره روند تحقیقات اف‌بی‌آی در پرونده ترامپ-روسیه

The FBI building is seen in Washington
Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این یادداشت چهار صفحه‌ای بر نحوه اخد مجوز برای تعقیب، نظارت و شنود کارتر پیج مشاوراندونالد ترامپ در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ از دادگاه نظارت بر اطلاعات خارجی (FISA court) متمرکز است.

آگهی

با اعلام موافقت دونالد ترامپ با انتشار عمومی یادداشت‌های کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان کنگره درباره رویه اف‌بی‌آی در پرونده روسیه-ترامپ، روز جمعه جمهوری‌خواهان کنگره این یادداشت‌های جنجان برانگیز را منتشر کرد.

این یادداشت‌ها اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) را به سیاسی‌گری و سوءاستفاده از قدرت در جریان تحقیقات درباره ارتباط ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه متهم می‌کند.

یادداشت‌های بحث برانگیز نوشته شده توسط ادوارد نونس، نماینده جمهوری‌خواه و رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ادعا می‌کند که اندرو مک‌کیب، معاون سابق رئیس اف‌بی‌آی در شهادت خود در مقابل این کمیته اعلام کرده است که بدون وجود منابع تحقیقی حزب مخالف (دموکرات‌ها) و کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون درباره پرونده روسیه-ترامپ، اجازه‌ای از سوی وزارت دادگستری برای نظارت و تحقیقات درباره اعضای کمپین آقای ترامپ صادر نمی‌شد.

یکی از صفحات یادداشت تهیه شده توسط جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان درباره اف‌بی‌آی

به گفته حزب دموکرات تلاش جمهوری‌خواهان تهیه‌کننده این یادداشت بیش ازهر چیز اثبات عدم بی‌طرفی اف‌بی‌آی در این پرونده و زیر سوال بردن تحقیقات با نسبت دادن آن به دولت باراک اوباما و کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون است.

رئیس‌ جمهوری ایالات متحده روز جمعه در کاخ سفید گفت که این یادداشت‌ها نشانه تبعیض در رویه تحقیقات اف‌بی‌آی است. آقای ترامپ با «فضاحت» خواندن این موضوع گفت: «بعضی‌ها باید از خودشان خجالت بکشند.»

آقای ترامپ در توئیتر خود نوشت که مقامات اف‌بی‌آی و بازرسان آن و وزارت دادگستری «روند مقدس» تحقیقات قضایی را به‌خاطر منفعت دموکرات‌ها و بر علیه جمهوری‌خواهان سیاست‌زده کردند. چیزی که قبلا تصور آن هم نمی‌شد. 

اما از سوی دیگر دموکرات‌ها می‌گویند که تنها هدف این یادداشت‌ها «دست چین شده» زیر سوال بردن تحقیقات رابرت مولر، مسئول ویژه پرونده ترامپ-روسیه است.

نکات اصلی یاد‌داشت‌ها درباره روند تحقیقات اف‌بی‌ای در پرونده ترامپ روسیه

این یادداشت چهار صفحه‌ای بر نحوه اخد مجوز برای تعقیب، نظارت و شنود کارتر پیج مشاوراندونالد ترامپ در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ از دادگاه نظارت بر اطلاعات خارجی (FISA court) متمرکز است.

این یادداشت ادعا می‌کند که کریستوفر استیل، مامور اطلاعاتی سابق برتانیا، نویسنده گزارش ترامپ-روسیه (دوسیه کامپرامات) ایدئولوژی ضد ترامپ و انگیزه‌های مالی برای نوشتن این گزارش داشته است و مقامات وزارت دادگستری نیز در جریان مخالفت شدید او با دونالد ترامپ بوده‌اند.

کریستوفر استیل در گزارش خود مدعی شده بود که روسیه با در دست داشتن مدارکی و اسنادی نظیر فیلم ویدئویی و صدای ضبط‌ شده دونالد ترامپ از آنها برای فشار بر او استفاده می‌کند.   

بیشتر بخوانید: کرسیتوفر استیل، عامل افشای «رابطه روسیه و ترامپ» مخفی شد

بر اساس این یادداشت‌ها آقای استیل در سپتامبر ۲۰۱۶ به بروس او، دادستان عمومی گفته است که برای انتخاب نشدن دونالد ترامپ هر کاری می‌کند.

این یادداشت چهار صفحه‌ای همچنین استفاده از خبر وبسایت یاهو در ماه ژوئیه ۲۰۱۶ درباره «سفر کارتر پیج به مسکو» به‌عنوان یکی از مدارک پرونده ترامپ-روسیه برای اخذ مجوز دادگاه را غیرقابل قبول می‌داند و اضافه می‌کند که شخص آقای استیل این اطلاعات را در اختیار یاهو قرار داده بود.

یادداشت جهوری‌خواهان با اشاره به اینکه اف‌بی‌ای در جریان ارتباط کریستوفر استیل با رسانه‌ها نبوده است، وی را به دروغگویی و پنهان‌کاری متهم می‌کند.

این در حالی است که آدام شیف، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان، استفاده از خبر یاهو به عنوان مدرک ارائه شده به دادگاه را رد می‌کند.

یادداشت مذکور امضا کننده از جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی، ندرو مک‌کیب، معاون سابق رئیس اف‌بی‌آی، سالی ییتس، دادستان کل سابق به‌عنوان مقامات امضا کنده مجوز تعقیب در دولت باراک اوباما نام می برد.

جمیز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی این یادداشت‌ها را نا صادق و باعث ضربه به سیستم اطلاعاتی می‌خواند

در عین‌حال این یادداشت می گوید که راد روزنستاین، قائم مقام دادستان کل ایالات متحده نیز دست‌کم یک مجوز و دینا بنتی، مشاور منصوب رئیس کنونی اف‌بی‌آی یک یا چند مجوز را در این پرونده صادر کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دموکرات‌ها از ستاد انتخاباتی ترامپ و روسیه شکایت کردند

ترامپ با انتشار عمومی یادداشت‌های محرمانه درباره اف‌بی‌آی موافقت کرده است

سیاست خارجی دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا