تصویب قانون عدم مسئولیت پذیری لهستان در کشتار یهودیان توسط سنا

تصویب قانون عدم مسئولیت پذیری لهستان در کشتار یهودیان توسط سنا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سنای لهستان قانون جنجالی عدم مسئولیت پذیری این کشور در کشتار یهودیان در جریان جنگ دوم جهانی را تصویب کرد.

آگهی

سنای لهستان قانون جنجالی مربوط به هولوکاست،  کشتار یهودیان و کولیها در جریان جنگ دوم جهانی، مصوبه پارلمان این کشور را تایید کرد. طبق این قانون هرگونه همدستی و همکاری لهستان با دولت آلمان نازی در کشتار یهودیان انکار شده و لهستان بری از هر مسولیتی در جریان این کشتارها می شود. ۵۷ سناتور لهستانی این قانون را تایید و ۲۳ نفر با آن مخالفت کردند.

این قانون با واکنش تند نمایندگان کنست پارلمان اسراییل روبرو شده است. آندره ژ دودا، رییس جمهوری لهستان با حمایت از این قانون اعلام کرد که این حق لهستان است تا از «حقیقت تاریخی خود» دفاع کند.

یکی از مفاد اصلی این قانون تعیین حکم مجازات برای کسانی است که لهستان را در کشتار میلیونی یهودیان در اردوگاه های این کشور محکوم می کند. این مجازات ها می تواند بین ۳ تا ۵ سال زندان برای اشخاصی باشد که چنین ادعایی دارند.

بنیامین نتانیاهو این قانون را سیاه نمایی تاریخی خوانده است و اعلام کرده که لهستان «با تصویب این قانون دست به یک تحریف تاریخی» زده است.

تزیپی لیونی، رهبر حزب اتحاد، از مخالفان اصلی بنیامین نتانیاهو اعلام کرده است که لهستان با تصویب این قانون هم تودهنی بزرگی به ملت یهود زده است و هم بی احترامی بزرگی به نخست وزیر اسراییل کرده است که دو سال پیش موفق شد پیمان مهمی در زمینه هولوکاست با دولت لهستان امضا کند.

بیشتر بخوانید: انتقاد اسرائیل از لهستان به دلیل تصویب قانونی دربارۀ هولوکاست

برخی از نمایندگان پارلمان اروپا واکنش تندی به لهستان، عضوی از اتحادیه اروپایی نشان داده اند. احتمال می رود ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپایی پنج شنبه به تصویب این قانون واکنش نشان دهد. لهستان یکی از معدود کشورهای عضو اتحادیه اروپایی است که ماده هفت منشور اتحادیه اروپا در رابطه با آن اجرا شده است. طبق ماده هفت قانون اتحادیه اروپایی کشور عضو اتحادیه در رای گیری ها و تعیین استراتژی های آینده اتحادیه اروپا نقشی نخواهد داشت.  

هولوکاست به قتل عام شش میلیون نفر یهودی بدست رژیم نازی در فاصله سال۱۹۳۳ میلادی تا پایان جنگ جهانی دوم گفته می شود. یهودیان بزرگترین قربانیان کشتارهای صورت گرفته توسط نازیها بودند. علاوه بر آنها بسیاری از همجنسگرایان، افراد معلول و کولیها هم در طول جنگ جهانی دوم در اروپا کشته شدند. اغلب اردوگاه های کشتار یهودیان از جمله مشهورترین آنها آشوویتس در خاک لهستان بودند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دفاع رئیس جمهوری از عدم مسئولیت پذیری لهستان در کشتار یهودیان

راهپیمایی در لهستان در بزرگداشت روز هولوکاست

پلیس لهستان برای مقابله با کشاورزان معترض در ورشو گاز اشک آور پرتاب کرد