Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«ویکی» نهنگ قاتلی که قادر است سخنان انسان را تقلید کند

«ویکی» نهنگ قاتلی که قادر است سخنان انسان را تقلید کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این جانوران با استفاده از سوراخ تنفسی کلمات را ادا می‌کنند که شبیه صحبت کردن انسان‌ها از راه بینی است. بنابراین انتظار نمی‌رود که تقلید صدا و ادا کلمات بدون نقص صورت پذیرد.

آگهی

یک نهنگ قاتل آموخته است تا سخنان انسان را تقلید و تکرار کند.

پژوهشگران یک نهنگ قاتل ۱۴ ساله به نام ویکی که پیشتر در تقلید رفتارهای انسانی موفق عمل کرده بود، را آموزش دادند تا کلماتی مانند سلام، خداحافظ، یک و دو را به زبان انگلیسی ادا کند.

دکتر جوزف آبرامسون، مدیر این تیم تحقیقاتی در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید معتقد است که این جانوران با استفاده از سوراخ تنفسی (لوله‌ای در بالای سر نهنگ‌ها و دلفین‌ها است که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در هر بار بیرون آمدن از آب تنفس کنند) کلمات را ادا می‌کنند که تقریبا مانند صحبت کردن انسان‌ها از راه بینی است. بنابراین انتظار نمی‌رود که تقلید صدا و ادا کلمات بدون نقص صورت پذیرد.

با این حال به نظر می‌رسد که تیم تحقیقاتی از نتیجه حاصله خشنود و شگفت‌زده هستند.

مطالعات این چنینی به دانشمندان کمک می‌کند تا دریابند این نهنگ‌ها چگونه در محیط زندگی می‌کنند. 

فرزند ویکی که یک نهنگ سه ساله به نام موآنا است نیز پنج کلمه آموخته است که از این قابلیت وی برای مطالعات بیشتر در ارتباط با مادرش مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

دانشمندان تقلید صدای صورت گرفته توسط این نهنگ‌ها را به صورت الگوریتم (مجموعه‌ای متناهی از دستورالعمل‌ها که به ترتیب خاصی اجرا می‌شوند و مسئله‌ای را حل می‌کنند) درآورده‌اند تا بتوانند به صورت کامل‌تری رفتارهای آنان را بررسی کنند.

بجز نهنگ‌های قاتل، دلفین‌ها هم نیز قادرند آواهای انسانی را تقلید کنند. این دو گروه از باهوش‌ترین پستانداران هستند. با این‌ حال محققان به دنبال یافتن دیگر گونه‌های پستانداران هستند که بتوانند رفتار و گفتار انسان را تقلید کنند. 

نهنگ‌های قاتل پستانداران دریایی از خانواده دلفین‌سانان هستند و در اقیانوس زندگی می‌کنند. این نهنگ‌ها بجز ماهی‌ها به گله‌های پستانداران دریایی، مانند فک، شیر دریایی، گراز دریا و حتی نهنگ‌ها نیز حمله می‌کنند و گاه کوسه‌های بزرگ را نیز طعمه خود می‌کنند و به همین علت لقب قاتل به آنان داده شده است.  

نهنگ‌های قاتل بسیار اجتماعی‌اند و در خانواده زندگی می‌کنند. روش‌های شکار پیچیده و تولید صداهای عجیب که اغلب منحصر به یک دسته‌اند و نسل به نسل منتقل می‌شوند، آنها را از دیگر پستانداران متمایز کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لذت شنا با نهنگ مادر و فرزندش در اقیانوس هند

نهنگ‌های گوژپشت در نزدیکی قایق توریست‌های خلیج کالیفرنیا

مرگ ۳۰۰ نهنگ در سواحل نیوزیلند؛ یکصد نهنگ نجات یافتند