آغاز رمزخوانی جعبه سیاه سانچی؛ ربات بدنه نفتکش را بررسی کرد

آغاز رمزخوانی جعبه سیاه سانچی؛ ربات بدنه نفتکش را بررسی کرد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علیرضا ایروش، سرکنسول ایران در شانگهای تاکید کرده است که رمزخوانی داده های جعبه سیاه دو کشتی ممکن است «زمان بر» باشد.

آگهی

همزمان با بازگشایی جعبه سیاه کشتی سانچی محسن بهرامی، سخنگوی شرکت ملی نفتکش ایران از بررسی بخش میانی و جلوی این کشتی توسط ربات ارزیاب خبر داد.

سخنگوی شرکت ملی نفتکش ایران در گفتگو با خبرگزاری ایرنا از «شناسایی حفره ۳۵ متری محل اصابت کشتی چینی در بدنه راست» سانچی سخن گفت. با این حال به گفته وی به دلیل شرایط بد آب و هوایی و فاصله ۳۰۰ کیلومتری از ساحل محدودیت هایی برای فعالیت رباتها وجود دارد.

به گفته سخنگوی شرکت ملی نفتکش ایران کشتی سانچی اکنون در عمق ۱۱۰ متری دریا قرار گرفته است. محسن بهرامی همچنین از آمادگی ایران برای اعزام غواص به محل در صورت مهیا بودن شرایط فنی خبر داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جعبه سیاه کشتی سانچی همزمان با جعبه سیاه کشتی باری چینی موسوم به «کریستال» بازگشایی شده است. علیرضا ایروش، سرکنسول ایران در شانگهای تاکید کرده است که رمزخوانی داده های جعبه سیاه دو کشتی ممکن است «زمان بر» باشد.

به گفته وی اجساد سه دریانورد جان باخته در صورت انجام آزمایش «دی ان ای» و تشخیص و تایید هویت ایرانی آنها طی « کمتر از ۱۰ روز» به کشور منتقل خواهد شد.

برخورد یک کشتی فله بر چینی با کشتی سانچی در دریای چین شرقی که در روز ۱۶ دی (ششم ژانویه) روی داد منجر به وقوع آتش سوزی در کشتی سانچی شد. این کشتی روز ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) غرق شد و ۳۲ سرنشین آن از جمله ۳۰ دریانورد ایرانی جان باختند.

هادی حق شناس، معاون امور دریایی بنادر ایران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا در مورد کشورهای حاضر در جلسه بازگشایی جعبه سیاه کشتی سانچی اظهار داشت: « نمایندگان کشور پاناما به عنوان کشور صاحب پرچم نفتکش سانچی، کشور هنگ کنگ به عنوان کشور صاحب پرچم کشتی فله بر کریستال، کشور چین که در آب های آن این حادثه اتفاق افتاده و کشور ایران که اکثر نفرات جان باخته به آن اختصاص دارد، در این جلسه حضور داشتند.»

به گفته این مقام ایرانی رمزخوانی جعبه سیاه سانچی ممکن است «ماه ها» طول بکشد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقامات چین برای خروج سانچی از ته دریا تردید دارند

اندازه لکه نفتی سانچی در چهار روز سه برابر شد

چین: لکه نفتی سانچی به اندازه مساحت پاریس است