محمود عباس: اقدام ترامپ معامله قرن نیست، سیلی قرن است

محمود عباس: اقدام ترامپ معامله قرن نیست، سیلی قرن است
نگارش از Euronews

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی: «معامله قرن مورد نظر دونالد ترامپ به سیلی قرن بدل شده است.»

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی روز یکشنبه در گردهمایی رهبران فلسطینی گفت که به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده ایم که طرح او را نمی‌پذیریم. آقای عباس تاکید کرد که «معامله قرن مورد نظر دونالد ترامپ به سیلی قرن تبدیل شده است.»

گردهمایی رهبران فلسطینی که روز یکشنبه در رام‌الله آغاز شده بود روز دوشنبه نیز ادامه خواهد داشت.

محمود عباس در پی شناسایی بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ گفت که از نظر فلسطینی‌ها ایالات متحده آمریکا دیگر صلاحیت میانجیگری میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را ندارد.

با این حال وی گفته است که تلاش‌های صلح بین دو طرف تنها با برنامه صلحی که میانجی‌گری و پشتیبانی بین المللی را داشته باشد امکان پذیر خواهد بود.

آقای عباس یکشنبه شب در جریان گردهمایی رهبران فلسطینی، عبارت به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی این تشکیلات را به زبان نیاورد و در عوض با ارجاع به قطعنامه سازمان ملل متحد از اشغال و گسترش شهرک سازی های اسرائیلی در اراضی فلسطینی ها انتقاد کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی همچنین گفت که با تصمیم اخیر آمریکا دیگر قرارداد اسلویی باقی نمانده است، قراردادی که در سال ۱۹۹۳ امضا شد و بر اساس آن دو طرف فلسطینی و اسرائیلی یکدیگر را به رسمیت شناختند و اسراییل بر خودگردانی فلسطینی ها صحه گذاشت.

تیره شدن روابط تشکیلات خودگردان فلسطینی و طرف آمریکایی نشانه‌هایش را بار دیگر در عدم حضور رهبران فلسطینی در جریان دیدار مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از بیت المقدس نشان می دهد که قرار است ۲۲ و ۲۳ ژانویه از این شهر دیدار کند.

مطالب مرتبط