Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزارت امورخارجه ایران: تحریم آملی لاریجانی عبور از خطوط قرمز بین‌المللی است

وزارت امورخارجه ایران: تحریم آملی لاریجانی عبور از خطوط قرمز بین‌المللی است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه وزارت امورخارجه ایران آمده است که استناد به مفهوم حقوق بشر «از سوی فردی که آلوده به ذهنیت نژادپرستانه و بیگانه ستیزی بوده و عبارات کثیف نژادپرستانه اخیر او علیه ملت‌های مختلف انزجار جامعه بین المللی و مردم آمریکا را برانگیخته است» مایه بی‌آبرویی دولت‌های مدرن است.

آگهی

وزارت امورخارجه ایران بامداد روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای، اقدام وزارت خزانه‌داری کابینه ایالات متحده و قرار دادن نام صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در فهرست تحریم‌های جدید این کشور را عبور از «تمامی خطوط قرمز رفتاری در جامعه بین المللی» و «نقض تعهدات دوجانبه و بین‌المللی ایالات متحده» خواند و افزود که این موضوع حتما با واکنش جدی جمهوری اسلامی پاسخ داده خواهد شد.

وزارت امورخارجه ایران همچنین اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران صراحتا تاکید می نماید که هیچ اقدامی فراتر از تعهدات خود در برجام را انجام نخواهد داد، هیچ تغییری در این توافق را نه اکنون و نه در آینده نخواهد پذیرفت و اجازه نمی دهد هیچ ارتباطی بین برجام و هر موضوع دیگری برقرار گردد.» 

وزارت خارجه ایران در بیانیه خود با انتقاد از دلیل آمریکا برای تحریم مقامات و شهروندان ایران، بدون نام بردن از رئیس جمهوری ایالات متحده، به صورت غیر مستقیم به اظهارات توهین‌آمیز اخیر دونالد ترامپ اشاره کرده است. آقای ترامپ روز پنج‌شنبه در یک نشست رسمی در کاخ سفید با اشاره به ورود مهاجران از کشورهایی چون السالوادور، هائیتی و برخی کشورهای آفریقایی گفته بود که نباید مردم را از کشورهایی که «سوراخ مستراح» هستند راه بدهیم.

بیشتر بخوانید: ترامپ: چرا مهاجران را از کشورهایی که «سوراخ مستراح» هستند راه بدهیم؟

این بیانیه می‌افزاید که استناد به مفهوم حقوق بشر «از سوی فردی که آلوده به ذهنیت نژادپرستانه و بیگانه ستیزی بوده و عبارات کثیف نژادپرستانه اخیر او علیه ملت‌های مختلف انزجار جامعه بین المللی و مردم آمریکا را برانگیخته است» مایه بی‌آبرویی دولت‌های مدرن است.

رئیس جمهوری ایالات متحده که در یک سال گذشته هر ۹۰ روز یک بار پایبندی ایران به برجام را مورد تائید قرار داده است، شامگاه جمعه ۱۲ ژانویه، ضمن تمدید تعلیق تحریم‌ها علیه ایران، آن را «آخرین بار» و «آخرین شانس ایران» خواند.

کاخ سفید در بیانیه اعلام تصمیم رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که هر چند ایالات متحده هنوز از برجام خارج نشده است؛ اما در صورت عدم بازبینی در مشکلات این توافق از آن خارج خواهد شد.

بیشتر بخوانید: 

ترامپ تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را برای «آخرین بار» تمدید کرد

قدرت‌های اروپایی ترامپ را به حفظ برجام ترغیب کردند

همزمان با اعلام تصمیم دونالد ترامپ درباره پایبندی ایران به توافق برجام، روز جمعه وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز از تحریم ۱۴ فرد و نهاد ایرانی به دلیل «نقض حقوق بشر» و «حمایت از برنامه تسلیحاتی» خبر داد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا دلیل تحریم صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران را مسئولیت وی در صدور دستور، کنترل و مدیریت «نقض جدی حقوق بشر» علیه شهروندان ایران عنوان کرده است.

بیشتر بخوانید: عاصمه جهانگیر: نقض حقوق بشر در ایران ادامه دارد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران در سن ۶۶ سالگی درگذشت

ماکرون در گفتگو با ترامپ بر اهمیت تعهد همه طرفها به برجام تاکید کرد

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد