Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سفر پربار ظریف به بروکسل

سفر پربار ظریف به بروکسل
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف همانطور که پیش تر هم اعلام کرده بود در نشست بروکسل تنها درباره موضوع برجام صحبت کرد و به نظر می رسد موضوع اعتراضات ایران را از دستور کار مذاکرات خارج کرده است.

آگهی

روز پنچ شنبه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در بروکسل با وزرای خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه و فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی دبدار وگفتگو کرد. محور اصلی این گفتگو موضوع توافق جامع هسته ای ایران، برجام بود.

وزرای خارجی سه کشور اروپایی و ایران پس از بیشتر از سه ساعت گفتگو در یک نشست خبری شرکت کردند که البته در این نشست از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران خبری نبود. فدریکا موگرینی دلیل آنرا برنامه فشرده کاری جواد ظریف عنوان کرد. اما برخی از خبرنگاران در سالن کنفرانس عدم روبریی وی با رسانه ها را اعتراضات اخیر عنوان کردند.

هر چند هفته گذشته زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان گفته بود که در این دیدار درباره اعتراضات اخیر از وزیر خارجه ایران سوالاتی پرسیده خواهد شد.

محمد جواد ظریف چهار روز پیش از حضور در بروکسل در جواب به سخنان زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان، اعلام کرده بود که دیدار او با رهبران سه کشور عضو اتحادیه اروپا برای بحث درباره برنامه جامع اقدام مشترک است و درباره موضوع دیگری گفتگو نخواهد کرد. نشست خبری وزرای خارجه سه کشور اروپایی به همراه خانم موگرینی نشان داد که محمد جواد ظریف نه تنها در مذکرات توانسته است حمایت کشورهای اروپایی از برجام را بدست بیاورد بلکه موفق شده بحث و گفتگو درباره اعتراضات اخیر ایران را از دستور کار این مذاکرات حذف کند. البته در گفتگویی که با کارشناس موسسه کارنگی داشتم وی معتقد بود که امکان این که گفتگویی درباره انجام گرفته باشد وجود دارد اما بی تردید وزرای خارجه در اعلام های رسمی این موضوع را تایید نکرده اند.

بیشتر بخوانید: قدرت‌های اروپایی ترامپ را به حفظ برجام ترغیب کردند

همچنین سخنان سه وزیر اروپایی و حمایت قاطع آنها از برجام نشان داد که دولت ایران به اهداف خود از این نشست رسیده است. سه وزیر خارجه و فدریکا موگرینی تاکید کردند که کاملا به برجام پایبند خواهند ماند و از متحد آمریکایی خواستند تا به بند بند مفاد توافق هسته ای متعهد بماند. وزیر خارجه ایران که پیش از حضور در بروکسل، در مسکو با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در این باره دیدار کرده بود با دستی پر از سفر دو روزه خود بازگشت.

سفری که درپی پایان مهلت سه ماهه دونالد ترامپ برای ماندن و یا ترک برجام از سوی این کشور صورت گرفت. دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا روز جمعه در مهلت سه ماهه دیگر پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را از نقطه نظر آمریکا بررسی کرده و اعلام می کند آیا این کشور در توافقنامه برجام خواهد ماند یا نه؟ همزمان با این تصمیم قرار بود که برخی تحریمهای جدید علیه ایران بررسی شود که آمریکا اعلام کرد این تحریمها را حفظ خواهد کرد.احتمال زیادی وجود دارد ترامپ در اقدامی یک‌ جانبه در چارچوب اختیاراتش تعلیق تحریم‌ها طبق برجام را تمدید نکند که این اقدام به منزله خروج آمریکا از این توافق هسته‌ ای محسوب خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون در گفتگو با ترامپ بر اهمیت تعهد همه طرفها به برجام تاکید کرد

اروپا سعی می کند به هر قیمتی ایران بر برجام پایبند بماند

تصمیم ترامپ در مورد برجام روز جمعه مشخص می شود