کدام کشورها استفاده از بیت‌کوین را ممنوع یا محدود کردند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
bitcoin
bitcoin

تمایل به استفاده از بیت‌کوین یا پول اینترنتی یا ارز اینترنتی در چند ماه گذشته در میان صاحبان تجارت افزایش یافته است؛ این در حالی است که برخی از کشورها استفاده از آن را ممنوع یا محدود کرده‌اند. 

بیت کوین یک شبکه پرداخت و ذخیره سازی امن و غیر متمرکز پول بر روی اینترنت است که ایده آن برای نخستین بار سال ۲۰۰۹ در قالب یک ایمیل رمزنگاری شده منتشر شد.

کارکرد بیت‌کوین مشابه «پول بی‌پشتوانه» است چرا که دارای ارزش ذاتی نبوده و تغییرات در واحد آن تابع تغییرات در قیمت کالاهایی چون طلا و نقره نیست. کنترل غیرمتمرکز و فراگیر در این سیستم پولی وعدم اعمال نظارت و مدیریت واحد، باعث شده که اعمال نفوذی بر فرآیند خلق و تغییر قیمت آن صورت نگیرد.

بیت‌کوین در شبکه مالی بدون هیچ‌گونه واحد مشخصی مبادله می‌شود. از این پول مجازی می‌توان برای مبادلات ارزی و خرید سهام شرکت‌های تجاری بهره برد. با این حال به دلیل جدید بودن این پدیده امکان خطا، هک شدن و سرقت آن به صورت اینترنتی وجود دارد.

ممنوعیت و محدودیت استفاده از بیت‌کوین به دلایل مذهبی یا حقوقی

با این‌ حال بسیاری از بازرگانان و شرکت‌های تجاری اشتیاق زیادی برای استفاده از آن نشان می‌دهند. بیت‌کوین در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد؛ چرا که با وجود تحریم‌های بانکی علیه این کشور استفاده از کارت‌های اعتباری برای شهروندان آن امکان پذیر نیست.

با این وجود بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران استفاده از بیت‌کوین را نامساعد توصیف کرده و بارها نسبت به انجام معاملات تجاری با آن هشدار داده است.

گرچه استفاده از بیت‌کوین در ایران ممنوع نیست و بانک مرکزی هنوز در مورد آن تصمیم قاطعی نگرفته است اما در برخی از کشورهای جهان به دلایل شرعی یا حقوقی استفاده از این پول اینترنتی ممنوع است.

براساس اظهارات کارشناسان مذهبی استفاده از ارز اینترنتی برخلاف قوانین شریعت اسلام است. ترکیه از جمله کشورهای است که به دلیل مغایرت با قوانین اسلامی استفاده از بیت‌کوین را ممنوع اعلام کرده است.

الجزایر، مراکش، بولیوی، اکوادور، قرقیزستان، بنگلادش و نپال از جمله کشورهایی هستند که استفاده از بیت‌کوین را ممنوع کرده‌اند. در برخی از این کشورها درصورت استفاده از بیت‌کوین خاطیان می‌توانند با مجازات زندان روبرو شوند.

در برخی دیگر از کشورها از جمله تایوان، ویتنام، لهستان، چین، هند و روسیه استفاده از بیت‌کوین ممنوع نیست اما استفاده از آن با محدودیت‌های قانونی همراه است.

احتمال پیوستن کره جنوبی به کشورهای ممنوع کننده بیت‌کوین

در اقدامی جدید، کره جنوبی در پی آن است که استفاده از بیت‌کوین را در معاملات این کشور ممنوع اعلام کند.

پارک سانگ-کی، وزیر دادگستری کره جنوبی روز پنجشنبه ۲۱ دیماه (۱۱ دسامبر) اعلام کرد که دولت این کشور در پی آن است که تمامی ارزهای اینترنتی از جمله بیت‌کوین را ممنوع اعلام کند. با این حال هنوز تصمیم نهایی در این باره اتخاذ نشده است و مسئولان کشور در حال بررسی این برنامه هستند.

 این کشور یکی از بزرگترین بازارهای جهانی برای استفاده از بیت‌کوین را در اختیار دارد و انتشار این خبر سبب وارد شدن شوک به بازار بورس آن شد.

دلیل ممنوعیت استفاده از بیت‌کوین در این کشور نحوه استفاده از آن است. بیت‌کوین در کره جنوبی به صورت قمارگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد و همین مساله باعث نگرانی مسئولان از آسیب رسیدن به اقتصاد این کشور شده است.

بیشتر بخوانید:

آنچه باید درباره بیت کوین، پول رایج اینترنتی دانست

نقش بیت‌کوین در معاملات تجاری آینده

ترکیه: بیت‌کوین با معیارهای اسلام منطبق نیست