مشکل اقامت در رومانی زوج همجنسگرا را به شکایت به دیوان دادگستری اروپا وا داشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مشکل اقامت در رومانی زوج همجنسگرا را به شکایت به دیوان دادگستری اروپا وا داشت

یک زوج همجنسگرای رومانیایی-آمریکایی که هشت سال پیش در بروکسل ازدواج کردند، بدلیل برسمیت شناخته نشدن ازدواج همجنسگرایان در رومانی، اجازه اقامت در این کشور را ندارند. پرونده آدریان کومان رومانیایی و کلی همیلتون شهروند آمریکا اکنون با شکایت آنها به دیوان دادگستری اروپا در این نهاد که عالی‌ترین مرجع رسیدگی به قوانین اتحادیه اروپا محسوب می شود، بررسی خواهد شد.

یکی از دادستان‌های عمومی دیوان دادگستری اروپا نیز اخیرا از شکایت این زوج حمایت کرده است. اگرچه نظر دادستان عمومی نمی تواند رای دادگاه را مشخص کند اما در روند رسیدگی به آن تاثیرگذار است.

دیوان دادگستری اروپا به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله کشورهایی که همچنان ازدواج همجنسگرایان را قانونی نکرده اند، توصیه می‌کند که ازدواج زوج های همنجسگرا را به‌رسمیت بشناسند.

ملکیور اواتله، دادستان بلژیکی دیوان دادگستری اروپا در اینباره گفته است: «اگرچه کشورهای عضو در قانونی کردن یا نکردن ازدواج دو همجنس آزادند، اما نمی‌توانند آزادی و یا اجازه اقامت یک شهروند اتحادیه اروپا یا همسر او را نقض کنند؛ حتی اگر همسر این فرد شهروند کشورهای عضو اتحادیه نباشد.»

رای دیوان دادگستری اروپا در مورد پرونده این زوج از این جهت حائز اهمیت است که می‌تواند راه را برای برسمیت شناخته شدن ازدواج همجنسگرایان در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا هموار کند.

رومانی، لهستان، اسلواکی، بلغارستان،لیتوانی و لتونی، از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند که تاکنون هیچ قدمی برای قانونی کردن ازدواج همچنسگرایان برنداشته‌اند. 

بیشتر بخوانید:

ازدواج همجنسگرایان، تابویی که در اروپا شکسته شد

ازدواج زوج‌های همجنسگرا در مالت، کوچکترین عضو اتحادیه اروپا قانونی شد

طرح ازدواج همجنسگرایان در پارلمان آلمان تصویب شد

موافقت کلیسای پروتستان نروژ با ازدواج زوج های همجنس

کدام کشورها با پذیرش حق ازدواج همجنسگرایان فاصله دارند؟

کلی همیلتون همسر آمریکایی آدریان کومان در مصاحبه با یورونیوز گفت: «من از پیشرفت‌های صورت گرفته بسیار خوشحالم. امیدوارم که به زودی بعنوان یک خانواده برسمیت شناخته شویم. این فرصتی است که شاید در آینده بتوانم با همسرم در رومانی زندگی کنم و من از این بابت بسیار خوشحالم.»