نفتکش ایرانی؛ احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی

نفتکش ایرانی؛ احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سازمان غیر دولتی و مدافع محیط زیست «صلح سبز» از احتمال وارد آمدن خسارات جبران ناپذیر بر اثر سوختن و یا نشت یک میلیون بشکه نفت خام به شدت ابراز نگرانی کرده است.

آگهی

مقامات چینی می‌گویند تانکر ایرانی که شنبه شب در آبهای شرق این کشور دچار سانحه شد همچنان در آتش می سوزد و این احتمال وجود دارد که به زودی منفجر شود یا به زیر آب فرو رود.

نفت کش «سانچی» که ۱۳۶ هزار تن میعانات سبک نفتی را حمل می کرد شنبه شب در حوالی سیصد کیلومتری ساحل شانگهای بر اثر برخورد شدید با یک کشتی باری آتش گرفت و سی و دو تن از خدمه و کارکنان آن ناپدید شدند. سی نفر از این افراد ایرانی و دو تن از آنها نیز از اتباع کشور بنگلادش بوده‌اند.

جسد یکی از کارکنان این کشتی یکشنبه شب در آبهای اطراف محل حادثه پیدا و برای تعیین هویت به شانگهای منتقل شد.

خبرگزاری ها روز دوشنبه از پیوستن آمریکا به عملیات جستجو و امداد در آبهای شرق چین خبر دادند. بر این اساس ایالات متحده آمریکا یک فروند بالگرد خود را از جزیره اوکیناوای ژاپن عازم محل کرده تا به همراه نیروهای امداد و نجات چین و کره جنوبی در این عملیات مشارکت کند.

وزارت حمل و نقل چین روز دوشنبه ضمن اشاره به عدم مهار آتش سوزی در تانکر سانحه دیده ایرانی از احتمال انفجار قریب الوقوع و یا فرو رفتن آن در آب خبر داد؛ مسئله ای که زمینه بالا رفتن نگرانی ها نسبت به وقوع یک فاجعه زیست محیطی را فراهم کرده است.

بیشتر بخوانید: جسد یکی از ایرانی‌های ناپدید شده در سانحه نفتکش پیدا شد

یک سخنگوی وزارت خارجه چین نیز طی کنفرانسی خبری به وضعیت زیست محیطی منطقه و شرایط نامناسب دریا که عملیات جستجو و نجات را با اختلال مواجه کرده‌ است، اشاره و ضمن ابراز نگرانی از نشت مواد نفتی به درون دریا گفت: «ما در حال بررسی برای جلوگیری از هرگونه فاجعه زیست محیطی هستیم.»

از سوی دیگر کارشناسان محیط زیست نسبت به وقوع یک فاجعه زیست محیطی در منطقه در پی ادامه نشست هیدروکرن ها به آب دریا هشدار داده اند. سازمان غیر دولتی و مدافع محیط زیست «صلح سبز» از احتمال وارد آمدن خسارات جبران ناپذیر بر اثر سوختن و یا نشت یک میلیون بشکه نفت خام به شدت ابراز نگرانی کرده است.

به اعتقاد کارشناسان اگر تمام محموله نفتی تانکر ایرانی به دریا بریزد یکی از بدترین فجایع محیط زیستی ناشی از نشت نفت به دریا طی دهه های اخیر به وقوع خواهد پیوست. وایی ژیانگوا، کارشناس محیط زیست و استاد دانشگاه در پکن می‌گوید: «بسیار محتمل است که با وقوع این فاجعه حیات گیاهی و جانوری در بخش عظیمی از دریا به طور کلی نابود شود.» این استاد دانشگاه معتقد است در بهترین شرایط بازگشت به وضعیت عادی مدت زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید.

نفتکش ۲۷۴ متری شرکت ملی نفتکش ایرانی که با پرچم پاناما بر روی دریا تردد می کرد و تحت اجاره کره جنوبی بود ساعت ۸ شب شنبه به وقت محلی با یک کشتی باری چینی به شدت برخورد کرد و دچار سانحه شد. این نفتکش قرار بود محموله خود را در کره جنوبی تخلیه کند.

به گفته سیروس کیانی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران علت حادثه و میزان خسارات وارد آمده توسط کارشناسان در دست بررسی است.

این درحالیست که محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم اشتباه در محاسبه مسیرها را به عنوان یکی از دلایل احتمالی وقوع این حادثه عنوان کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد یکی از ایرانی‌های ناپدید شده در سانحه نفتکش پیدا شد

پارلمان اروپا در حمایت از اویغورها به حذف کالاهای چینی حاصل کار اجباری در بازار رای داد

تهدید اتمی کرملین از نبرد زمینی تا فضا؛ چه چیزی پوتین را از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باز می‌دارد؟