جسد یکی از ایرانی‌های ناپدید شده در سانحه نفتکش پیدا شد

Iranian tanker collides with Chinese ship
Iranian tanker collides with Chinese ship Copyright Core News,Eyewitness Video,Reuters Business Video
Copyright Core News,Eyewitness Video,Reuters Business Video
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کلیه ۲۱ خدمه چینی کشتی باری از حادثه جان سالم به در برده اند

آگهی

به گزارش ایسنا جسد یکی از مفقودین حادثه برخورد نفتکش ایرانی با کشتی باری چینی پیدا شده است. محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از تلاش برای انتقال این جسد به شانگهای و اقدامات لازم برای شناسایی هویت خبر داده است.

این در حالیست که تلاش نیروهای امدادی برای مهار آتش سوزی این نفتکش تا ساعات اولیه بامداد دوشنبه به نتیجه نرسیده و دلیل اصلی وقوع این سانحه هنوز مشخص نیست. وزش باد شدید نیز عملیات اطفا حریق در این نفتکش را کند کرده است.

سی و دو تن از خدمه و کارکنان تانکر نفتی سانچی که سی نفر از آنها را افراد ایرانی تشکیل می دادند، شنبه شب و در پی برخورد شدید این نفتکش با یک کشتی باری در آبهای شرق چین ناپدید شدند.

سیروس کیانی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران پیش تر گفته بود «یکی از قایق‌های نجات نفتکش حادثه دیده سانچی از این کشتی جدا شده و این کورسوی امید ما برای احتمال زنده ماندن خدمه است.» 

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی مانا، آقای کیانی با اشاره به خدمه این کشتی افزود: «در میان خدمه چهار نفر دانشجو، دو نفر با ملیت بنگلادشی و یک خانواده حضور دارند که امیدواریم همگی سالم باشند.»

این ابراز امیدواری در حالی مطرح می‌شود که حدود دو روز از بروز این حادثه می‌گذرد و به گفته منابع محلی، نیروهای امدادی چینی و کره‌ای هیچ نشانی از خدمه نفت‌کش سانحه دیده پیدا نکرده اند.

وزارت حمل و نقل چین در بیاینه ای اعلام کرد: این سانحه ساعت بیست شنبه شب به وقت محلی روی داد و در جریان آن تانکری که ۱۳۶ هزار تن میعانات سبک نفتی را حمل می کرد پس از برخورد با یک کشتی باری به کلی آتش گرفت. وزارت حمل و نقل چین با اشاره به ادامه عملیات جستجو و نجات افراد حادثه دیده تصریح کرد که هنوز از سرنوشت ۳۲ خدمه این نفت کش از جمله ۲ بنگلادشی و ۳۰ ایرانی که در دریا ناپدید شده اند هیچ رد و نشانه ای یافت نشده است.

این بیانیه می افزاید شعله های آتش از تانکر به روی کشتی که همچنان بر روی آب شناور است، سرایت پیدا کرده و در اطراف محل سانحه لکه های بزرگ نفتی سطح آب دریا را پوشانده است.

منابع چینی محل وقوع این حادثه را در سیصد کیلومتری شرق محل تقاطع آبهای دریا با رودخانه یانگ‌تسه، طولانی‌ترین رودخانه در قاره آسیا عنوان کرده اند. سرچشمهٔ این رودخانه استان چینگهای در غرب چین است و پس از حرکت به سمت شرق به دریای چین شرقی می‌ریزد.

تصاویر پخش شده از تلویزیون دولتی چین نشان می دهد کشتی باری در میان انبوهی از شعله های آتش و دودهای غلیظ در حال سوختن است.

در بیانیه وزارت حمل و نقل چین همچنین آمده : نفتکش سانچی به طول ۲۷۴ متر که با پرچم پاناما در دریا حرکت می کرد تحت قرارداد شرکت ایرانی «برایت شیپینگ» بنا بود محموله خود را در کره جنوبی تخلیه کند.

طرف دیگر این سانحه یک کشتی باری چینی است که با پرچم هنگ کنگ ۶۴ هزار تن دانه گیاهی را حمل می کرد. بنا به گزارش منابع چینی کلیه ۲۱ خدمه چینی این کشتی باری از حادثه جان سالم به در برده اند.

مقامات دریایی چین هشت کشتی را برای کمک به عملیات نجات به محل حادثه روانه کرده اند. کره جنوبی نیز با اعزام یک کشتی گارد ساحلی و یک هواپیما به منطقه در عملیات جستجو و نجات شرکت دارد. 

فهرست خدمه ایرانی نفتکش

فهرست اسامی خدمه ایرانی مفقود شده در حادثه برخورد نفتکش با کشتی چینی از سوی رسانه های داخل ایران منتشر شده است.  ایرنا به نقل از روابط عمومی وزارت نفت اعلام کرده است که کشتی حامل میعانات نفتی و محموله آن تحت پوشش یک شرکت بیمه معتبر خارجی قرار داشتند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی همچنین به نقل از یک منبع آگاه تاکید کرد نمی توان در حال حاضر اخبار مربوط بر جان باختن همه سرنشینان ایرانی نفتکش حادثه دیده در آب های ساحلی شرقی چین را تایید کرد و تلاش برای یافتن سرنشینان مفقود شده ادامه دارد.

کسری نوری سخنگوی وزارت نفت ضمن بی اطلاعی از علت حادثه و آتش گرفتن کشتی نفتکش که متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران بوده اعلام کرد: تمام محموله این کشتی و همچنین خود آن در اجازه شرکت کره ای و تحت پوشش یک شرکت معتبر بیمه خارجی بوده است.

واکنش شرکت ملی نفتکش ایران

مدیر عامل شرکت ملی نفتکش ایران در واکنش به این سانحه با اعلام اینکه تانکر نفتی تحت مدیریت این شرکت ساعت بیست به وقت محلی در ۱۵۸ مایلی سواحل شرقی چین پس از برخورد با یک کشتی باری دچار حریق شده و آتش گرفته است از تشکیل کمیته ای ویژه متشکل از مدیران ارشد این شرکت برای اطلاع رسانی های لازم به سازمان های دریانوردی و امداد و نجات بین المللی خبر داد.

آگهی

سیروس کیان‎ارثی ضمن اعلام اینکه علت حادثه و میزان خسارات وارد آمده توسط کارشناسان در دست بررسی است، خاطرنشان کرد به منظور تسریع و کمک در عملیات امداد و نجات هماهنگی هایی نیز با کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شانگهای در حال انجام است.

این درحالیست که محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم درباره دلیل اصلی این سانحه دریایی گفته است: «متعاقب تکمیل عملیات امداد و نجات بررسی ابعاد سانحه انجام می شود. معمولا تصادم در دریا در مسیرهای پر تردد بعضا به دلیل اشتباه در محاسبه مسیرها اتفاق می‌افتد.»

بیشتر بخوانید: جسد دو دریانورد دیگر نفتکش ایرانی سانچی پیدا شد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لیتوانی؛ سانحه در یک کشتی حامل ۳۳۵ سرنشین در دریای بالتیک

باد نفتکش ایرانی را به آب‌های ژاپن برد

نفتکش ایرانی؛ احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی