کنگره و کاخ سفید برای اصلاح برجام هماهنگ عمل می‌کنند

Senator Bob Corker speaks with Senator Ben Cardin
Senator Bob Corker speaks with Senator Ben Cardin Copyright REUTERS/Joshua Roberts
Copyright REUTERS/Joshua Roberts
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باب کروکر، سناتور جمهوریخواه و باب کاردین دموکرات عصر پنجشنبه به کاخ سفید رفتند.

آگهی

دو عضو کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به منظور افزایش محدودیت‌ها بر ایران در چارچوب توافق هسته‌ای با مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در کاخ سفید دیدار کردند.

به گزارش رویترز، باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا و بن کاردین، عضو اصلی دموکرات‌ها در این کمیته عصر پنجشنبه ۴ ژانویه/۱۴ دی،باهربرت ریموند مک مستر، درباره احتمال قانونگذاری جدید در کنگره آمریکا در باره تعهدات این کشور در قبال برجام، گفت‌وگو کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با جامعه جهانی را تایید نکرد و به این ترتیب عملا تصمیم درباره رویکرد واشنگتن نسبت به برجام را به کنگره واگذار کرد. بر اساس قانون بازنگری توافق هسته‌ای، کنگره آمریکا ۶۰ روز فرصت داشت تا با رای اکثریت هر دو مجلس (نمایندگان و سنا)، تحریم‌هایی را که در پی توافق هسته‌ای لغو شده بود، دوباره علیه ایران اعمال کند. با این حال، کنگره در پایان این فرصت دو ماهه، تصمیمی در این مورد نگرفت.

** ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کنیم؛ علیه سپاه تحریم های شدیدی اعمال می کنیم  **پایان فرصت کنگرۀ آمریکا بدون تصمیم‌گیری دربارۀ توافق هسته‌ای؛ حال چه خواهد شد؟

خبرگزاری فرانسه هم بامداد جمعه به نقل از باب کورکر گزارش کرد که همکاری میان سنا و کاخ سفید برای تدوین این طرح ادامه دارد. رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفته است برای بازبینی برجام به شکل مناسبی با «شرکای اروپایی خود همکاری می‌کنیم.»

در روزهای گذشته و پس از بروز ناآرامی در بسیاری از شهرهای ایران، لحن رهبران آمریکا نسبت به ایران تندتر شده است. مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته است که کشورش دیگر «اشتباهات شرم‌بار» دوره اوباما در قبال ایران را تکرار نخواهد کرد.

ایران و پنج قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵ بر سر برنامه هسته‌ای این کشور به توافق رسیدند. براساس توافق هسته‌ای، تهران قبول کرد در برابر لغو یا تعلیق تحریم‌ها، فعالیت‌های اتمی خود را کاهش داده و تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای قرار دهد. با این حال مقام‌های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی بارها از عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش در قبال برجام، انتقاد کرده اند. 

**آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای پایبندی ایران به تعداتش در برجام را تایید کرده است. **برجام و چشم‌انداز روابط بین‌المللی بانک‌های ایران

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیلرسون: با کنگره برای باقی ماندن در برجام در حال رایزنی هستیم

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد

ویکتوریا نولاند، جانشین موقت وندی شرمن کیست و موضعش در قبال ایران و برجام چیست؟