Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

مدیر بانک ترکیه‌ای برای کمک به ایران در دور زدن تحریم‌ها مجرم شناخته شد

مدیر بانک ترکیه‌ای برای کمک به ایران در دور زدن تحریم‌ها مجرم شناخته شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از مدیران سابق هالک بانک ترکیه‌ در پنج مورد از شش‌ مورد اتهام مطرح شده در دادگاه فدرال ایالات متحده، از جمله تقلب بانکی و کمک به ایران در نقض تحریم‌‌های آمریکا توسط هیات منصفه مجرم شناخته شد.

آگهی

آنکارا تصمیم دادگاه ایالات متحده مبنی بر مجرم شناختن یکی از بانکداران ترکیه‌ای به اتهام کمک به ایران در دور زدن تحریم‌های آمریکا را ناعادلانه و غیرمنصفانه خواند و آن را دخالت بی سابقه در امور داخلی ترکیه دانست.

بکر بوزداغ، معاون نخست وزیر ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد که حکم هیات منصفه دادگاه آمریکا در مورد مدیر بانک ترکیه‌ای «هالک بانک» در کشورش هیچگونه ارزش قانونی ندارد.

هالک بانک نیز ضمن درخواست تجدید نظر به دادگاه اعلام کرد که وجوه مالی انتقال یافته توسط این بانک به روش قانونی و شفاف و صورت گرفته است.

محمد هاکان آتیلا، یکی از مدیران سابق این بانک ترکیه‌ای روز چهارشنبه در پنج مورد از شش اتهام مطرح شده در این دادگاه از جمله تقلب بانکی و کمک به ایران در نقض تحریم‌‌های ایالات متحده مجرم شناخته شد.

محمد هاکان آتیلا در دادگاه رسیدگی به پرونده نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران

رای صادر شده در این دادگاه روابط میان آنکارا و واشنگتن را وارد مرحله تازه‌ای از تنش دیپلماتیک خواهد کرد. وزارت امورخارجه ترکیه در بیانیه‌ای با تاسف‌بار خواندن اعلام مجرمیت محمد هاکان آتیلا، معاون هالک‌ بانک ضمن جعلی خواندن مدارک اعلام کرد: «دادگاه ایالات متحده در فرآیند رسیدگی به پرونده با استناد به آنچه مدارک می خواند استناد کرده است؛ مدارکی جعلی که برای بهره‌برداری سیاسی مطرح شدند و این دخالتی بی‌سابقه در امور داخلی ترکیه است.»

پیوند رضا ضراب با پرونده هالک بانک

در ماه نوامبر، رضا ضراب تاجر ایرانی-ترکیه ای در دادگاه آمریکا علیه چندین بانک این کشور از جمله هالک بانک در زمینه کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌ها شهادت داد. هر چند وی در اظهارات خود عنوان کرده بود که مدیرکل وقت هالک بانک، سلیمان اصلان، در ابتدا از همکاری با ضراب خودداری کرده بود.

رضا ضراب ماه مارس سال ۲۰۱۶ در آمریکا دستگیر شد. وی برای روشن شدن ابهام های موجود درباره پولشویی دولت ایران برای دور زدن تحریم‌‌ها با دادستانی آمریکا همکاری می‌کند. وی اکنون بعنوان شاهد در جریان محاکمه حضور می یابد.

رضا ضراب در دادگاه فدرال ایالات متحده

این تاجر طلا در یکی از جلسات دادگاه گفت که در اوایل سال ۲۰۱۲ با محمدظفر چاغلایان، وزیر سابق اقتصاد ترکیه دیدار کرده است و معاملات غیرقانونی طلا بین بانک های ایران و ترکیه با وساطت وی صورت گرفته است. به گفته رضا ضراب آقای چاغلایان به رضا ضراب پیشنهاد کرده تا با فراهم آوردن تسهیلات برای دور زدن تحریم ها و معامله با بانک ترکیه ای هالک بانک، منافع حاصله بین آنها به صورت مساوی تقسیم شود. مبلغی که در دو نوبت شامل ۴۵ تا ۵۰ میلیون دلار به اضافه ۷ میلیون اضافه بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ به وی پرداخت کرده است.

ماه گذشته میلادی نیز پس از شهادت آقای ضراب در دادگاه بر علیه رجب طیب اردوغان درباره صدور مجوز تراکنش مالی در راستای کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، دادستانی استانبول دستور توقیف اموال این تاجر ایرانی-ترکیه‌ای و خانواده او را صادر کرده بود.  

**بیشتر بخوانید: **

ترکیه اموال رضا ضراب را توقیف می کند

رضا ضراب در دادگاه از ارتباط های مخفی با مقام های ترکیه و ایران پرده برداشت

رضا ضراب اردوغان را به نقش داشتن در پولشویی برای ایران متهم کرد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رضا ضراب در دادگاه از ارتباط های مخفی با مقام های ترکیه و ایران پرده برداشت

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد

واکنش‌ها به حکم اعدام توماج صالحی؛ اسماعیلیون: به خیابان‌ها برمی‌گردیم