Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رضا ضراب در دادگاه از ارتباط های مخفی با مقام های ترکیه و ایران پرده برداشت

تصویری از دادگاه رضا ضراب/ رویترز
تصویری از دادگاه رضا ضراب/ رویترز Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای ضراب گفت که برای تسهیل معامله طلا با ایران، بیش از ۵۰ میلیون یورو به محمدظفر چاغلایان، وزیر سابق اقتصاد ترکیه رشوه پرداخته است.

آگهی

رضا ضراب تاجر ایرانی -ترکیه ای امروز در دادگاهی در نیویورک که برای رسیدگی به اتهام همکاری یکی از مدیران سابق یک بانک ترکیه جهت دور زدن تحریم های ایران برگزار شد، به عنوان شاهد صحبت کرد.

آقای ضراب گفت که برای تسهیل معامله طلا با ایران، بیش از ۵۰ میلیون یورو به محمدظفر چاغلایان، وزیر سابق اقتصاد ترکیه رشوه پرداخته است.

به گفته برخی خبرنگاران حاضر در جریان محاکمه آقای ضراب ارتباط با محمود احمدی نٰژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران را پذیرفته است. 

دادستانی نیویورک پیشتر اعلام کرده بود رضا ضراب در نامه‌ای به آقای احمدی‌نژاد، خدمات خود را برای پولشویی و دور زدن تحریم‌ها به او عرضه کرده و با رئیس وقت بانک مرکزی ایران نیز ملاقات کرده بود.

رضا ضراب که ماه مارس سال پیش در آمریکا دستگیر شد حاضر شده است برای روشن شدن ابهام های موجود با دادستانی آمریکا همکاری کند. وی اکنون نه بعنوان متهم که بعنوان شاهد در جریان محاکمه حضور می یابد. وی پیشتر تمام اتهام‌های خود را رد کرده بود.

رضا ضراب در راستای این همکاری در جلسه روز چهارشنبه در دادگاه فدرال منهتن شهادت داد که برای عرضه خدمات خود و دور زدن تحریم‌های آمریکا به ایران با مقام های ترکیه همکاری داشته است.

رجب طیب اردوغان که دولت ترکیه را در جریان این دادرسی مورد ضرب می بیند به دستگیری رضا ضراب اعتراض کرده و این ماجرا را توطئه ای می نامد که توسط مخالف سیاسی خود فتح الله گلن تدارک دیده شده است.

رضا ضراب در جلسه دادگاه گفت در اوایل سال ۲۰۱۲ با محمدظفر چاغلایان، وزیر سابق اقتصاد ترکیه دیدار کرده است و معاملات غیرقانونی طلا بین بانک های ایران و ترکیه با وساطت وی صورت گرفته است. به گفته رضا ضراب آقای چاغلایان به رضا ضراب پیشنهاد کرده تا با فراهم آوردن تسهیلات برای دور زدن تحریم ها و معامله با بانک ترکیه ای هالک بانک، منافع حاصله بین آنها به صورت مساوی تقسیم شود. مبلغی که در دو نوبت شامل ۴۵ تا ۵۰ میلیون دلار به اضافه ۷ میلیون اضافه بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ به وی پرداخت کرده است.

به گفته آقای ضراب، مدیرکل وقت هالک بانک، سلیمان اصلان، در ابتدا از همکاری با ضراب خودداری کرده بود. سلیمان اصلان هم یکی از افراد تحت تعقیب آمریکاست.

ضراب در ادامه گفت وی ابتدا از طریق «اکتیف بانک» ترکیه نقل‌وانتقال پول‌های ایران را انجام می‌داده است. به گفته ضراب، پس از توصیه اگمن باگیس این بانک در نهایت راضی به همکاری با او شد.

جنجال سیاسی به دنبال این فساد مالی و افشای ارتباط چند مقام بلند پایه ترک در سال ۲۰۱۳ باعث تلاشی دولت وقت ترکیه به نخست وزیری رجب طیب اردوغان و استعفای وزیر اقتصاد شد.

نام ۹ نفر در در آمریکا در ارتباط با اتهام آورده شده اما تنها یک نفر در صندلی دادگاه محاکمه می شود: محمد هاکان آتیلا،از مدیران سابق هالک بانک.

آقای ضراب در حال حاضر در محلی مخفی توسط اف بی آی نگهداری می شود. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدیر بانک ترکیه‌ای برای کمک به ایران در دور زدن تحریم‌ها مجرم شناخته شد

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

سه شهروند اروپایی در افغانستان کشته و سه تبعه دیگر اروپا به همراه ده‌ها تن در ایران بازداشت شدند