Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاهش بی سابقه اعتماد شهروندان کشورهای توسعه یافته به نهادهای حکومتی

کاهش بی سابقه اعتماد شهروندان کشورهای توسعه یافته به نهادهای حکومتی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه اوراسیا می گوید در صورتی که رهبران جهان فکری به حال کاهش بی سابقه مشروعیت خود نکنند جهان بار دیگر با یک بحران بزرگ مواجه خواهد شد.

آگهی

اعتماد عمومی به نهادهای سیاسی در جوامع توسعه یافته از جمله در اروپا کاهش چشمگیری یافته است. این نتیجه تحقیقات یکی از بزرگترین موسسات مطالعات علوم انسانی جهان «گروه اوراسیا» است. به گفته این گروه افزایش بی اعتمادی مشروعیت نهادهای دموکراتیک اروپایی را کاهش می دهد.

گروه اوراسیا که شبکه ای منحصر به فرد از تحلیلگران و صاحبنظران را گردهم آورده است می گوید عدم اعتماد به نهادهای حکومتی برای نظم جهانی خطر ساز است و می توان در انتظار یک «بحران بزرگ و غیرمنتظره» بود. به گفته این گروه دموکراسی های لیبرال دارای مشروعیت کمتری نسبت به هر زمان دیگری بعد از جنگ جهانی دوم هستند و اکثر مشکلات ساختاری آنها قابل حل نیست.

به گفته این گروه اعتماد عمومی نسبت به رسانه ها بسیار کمتر از سابق شده است. از نظر این گروه تبلور این بی اعتمادی به طور خاص در انتخاب دونالد ترامپ در مقام رئیس جمهوری آمریکا مشهود بود. در سراسر جهان رای های اعتراضی در انتخابات رو به افزایش گذاشته است. به این معنی که رای دهندگان تنها بدلیل مخالفت با نامزدهای مشهور و شناخته شده ساختار سیاسی به هر نامزد دیگری که در مقابل او قراربگیرد، رای می دهند.

درصد شرکت شهروندان اروپایی در انتخابات بطور محسوسی کاهش یافته است و بسیاری از شهروندان اروپایی در سالهای گذشته از شرکت در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری سر باز زده اند و این هم بنوعی نشان دهنده عدم اعتماد عمومی به سیاستمداران و بازیگردانان صحنه قدرت است. 

این عدم اعتماد باعث شده است تا بار دیگر گروههای راست افراطی و پوپولیست در اروپا قدرت بگیرند. تاثیر گروههای راست افراطی در تصمیمهای حکومتی در لهستان، مجارستان و جمهوری چک کاملا مشهود است. در اتریش و هلند و فرانسه هم گروههای راست افراطی رقبای اصلی احزاب حاکم هستند. به گفته این گروه سال گذشته میلادی یکی از درخشان ترین سالها برای احزاب پوپولیست و افراطی پس از جهانی دوم بوده است. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا خواستار تعهد ایران به حق اعتراض مسالمت‌آمیز برای شهروندان شد