Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

واکنش‌ مقام‌های سیاسی و نظامی ایران به اعتراضات سراسری

واکنش‌ مقام‌های سیاسی و نظامی ایران به اعتراضات سراسری
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمدکاظم انبارلویی: هر آدم کودنی می‌فهمد که مسئول مشکلات اقتصادی کشور، آمریکا و اذناب اوست

آگهی

در پنجمین روز از آغاز اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران به فشارهای عمدتا اقتصادی حاکم بر جامعه، مقامات و چهره‌های برجسته‌ای در داخل کشور و وابسته به جناح‌های مختلف به این اعتراضات واکنش نشان داده‌اند که برخی از این واکنش‌ها در ادامه ارائه می‌شود.

حسن روحانی: اعتراضات را به فرصت تبدیل کنیم

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه ۱۱ دی در دومین اظهار نظر علنی خود در قبال این اعتراضات، در جریان نشست خود با روسای کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی به مرور موفقیت‌های اقتصادی و دیپلماتیک ایران طی چهار سال گذشته پرداخت و گفت: «معتقدم آنچه که این چند روز واقع شده ظاهرش یک نوع تهدید بوده که باید آن را به فرصت تبدیل کنیم و ببینیم مشکل چیست. چراکه همۀ اینها کسانی نیستند که از خارج دستور گرفته باشند بلکه عده‌ای از آنها مردمی هستند که به خاطر احساسات و مشکلاتشان به خیابان‌ها آمدند.»

به گزارش ایرنا آقای روحانی افزود: «مردم تنها به خاطر مشکلات اقتصادی به خیابان نیامده‌اند و فقط پول و نان و آب نمی‌خواهند، یکی از خواسته‌های مردم این است که فضا را بازتر کنیم.»

او گفت: «وقتی خودمان همدیگر را تضعیف کنیم یعنی دولت مجلس را تضعیف کند، ما دو تا با هم قوه قضائیه را تضعیف ‌کنیم و قوه قضائیه هم همه ما را تضعیف کند، آیا در چنین صورتی می‌توانیم پیش برویم؟»

آقای روحانی در بخشی از سخنانش نیز به موضوع حل و فصل مشکل مالباختگان موسسات مالی و اعتباری اشاره کرد و گفت: «از تعداد سپرده‌گذاران ۹۸ درصد مسائل‌ آنها حل و فصل شده و ۲ درصد مانده است. حالا ممکن است عدد پولشان بالا باشد ولی تعداد سپرده‌گذار ۲ درصد است و برای حل آن هم داریم تلاش می‌کنیم. یک مشکل قضایی بوده و مجوزهایی لازم بوده، فکر می‌کنم کارهایش را در همین هفته بتوانیم سامان دهیم که اموال آنها در اختیار قرار بگیرد، محاسبه و به آنها رسیدگی شود.»

هاشمی طبا: ما به مردم وعده‌هایی می‌دهیم که قابل انجام نیست

سید مصطفی هاشمی‌طبا، کاندیدای دوازدهمین دوره انتخاب ریاست‌جمهوری نیز در گفتگو با خبرگزاری تسنیم اعلام کرد: «علت اعتراضات اخیر این بود که ما همواره به مردم وعده‌هایی می‌دهیم که قابل انجام نیست.»

او که با وجود رقابت با حسن روحانی در نهایت به او رای داد تاکید کرد که «دولت هم نباید وعده بیخودی به مردم بدهد» و افزود: «نه این دولت، بلکه همه دولت‌ها نمی‌توانند تمام وعده‌هایی که به مردم می‌دهند عملی کنند. ما دچار کسری بودجه هستیم، درآمد دولت کم شده و هزینه‌های زیادی به گردن دولت است و متاسفانه برخی فکر می‌کنند با مخالفت با دولت، مشکلات معیشتی، حل و ارزانی ایجاد می‌شود. حجم اقتصاد ما جوابگوی این درخواست‌ها نیست و باید محترمانه و قاطع واقعیت‌های اقتصاد کشور به مردم گفته شود.» 

با این وجود آقای هاشمی طبا تاکید کرد: «اگر کسی دست به کار مسلحانه بزند، در حکم قطاع الطریق و طاغی است و انسان عادی دست به این کارها نمی‌زند. این افراد یا از جایی دستور می‌گیرند و یا خرابکارند و می‌خواهند براندازی انجام دهند. حساب این افراد از معترضین جداست و باید با این افراد برخورد شود و نمی‌توان مماشات کرد.»

مدیر کل سیاسی وزارت کشور: درخواستهای برگزاری راهپیمایی با نظر مثبت بررسی می‌شوند

بهرام سرمست، مدیر کل سیاسی وزارت کشور اعلام کرد که این وزارتخانه درخواست‌ها برای دریافت مجوز برای برگزاری راهپیمایی‌ها و تشکل‌های قانونی را با نظر مثبت بررسی خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، آقای سرمست از پیشنهاد تعیین محل‌های مشخصی برای برگزاری تجمع‌ها نیز استقبال کرد و گفت: «مرجع رسیدگی به این پیشنهاد و بررسی و تایید آن شورای عالی امنیت ملی یا شورای امنیت کشور است و البته باید در قانون نیز چنین موضوعی دیده شود. اصل پیشنهاد خوب است، ولی مستلزم فرآیندها و دستورالعمل‌های امنیتی است که باید در آن امکانات و تدابیر لازم دیده شود و توضیح بیشتر درباره این موضوع در حیطه اختیارات من نیست.»

او تاکید کرد که تجمع‌های چند روز گذشته در ایران که در آن شعارهای ساختارشکنانه‌ای داده شد و تخریب اموال عمومی وجود داشت، غیرقانونی است.

رئیس کمیته امداد: نمی‌توان از وضعیت موجود دفاع کرد

پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی گفت: «کاملا واضح است که وضع اقتصادی بسیاری از مردم عزیزمان مناسب نیست و به تعبیری مشکلات معیشتی به‌گونه‌ای است که نمی‌توان از وضعیت موجود دفاع کرد.»

به گزارش ایسنا، آقای فتاح در ادامه افزود: «عدم برخورد مناسب با مؤسسات مالی غیرمجاز، گرانی‌ها، دعواهای سیاسی و جناحی متعدد، انعکاس نامناسب بودجه ۹۷ در محافل و رسانه‌ها و محقق‌نشدن وعده‌های انتخاباتی تأثیر به‌سزایی در فضای عمومی کشور داشته و التهاب بالقوه‌ای را ایجاد کرده است.»

به گفته او این ظرفیت عادلانه در نظام وجود دارد که اولا به مردم حق داده شود تا نظرات و انتقادات خود را صریح و روشن ابراز کنند و هم‌زمان مسئولان گوش شنوا داشته باشند و اعتراضات مشروع را به رسمیت بشناسند.

با این وجود او معتقد است که اغتشاشات اخیر که باعث وارد آمدن آسیب به اموال عمومی و شخصی مردم و نیز توهین به تمامی ارکان نظام شده است، قطعا منشأ داخلی و خارجی داشته است و در روزهای اخیر، گفته‌های صریح سردمداران کشورهای آمریکا، عربستان سعودی، رژیم غاصب صهیونیستی و سازمان منافقین مؤید آن است که ساز و کاری تشکیلاتی و از پیش تعیین‌شده مترصد سوءاستفاده از فرصت‌های داخلی بوده و اغتشاشات فعلی، شرایط را برای ورود و مداخله آشکار آنها مهیا کرده است.

حسین شریعتمداری: یک مشت آشوبگر که در حد و اندازه تفاله داعشی‌ها هم نیستند

از سوی دیگر، حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان این اعتراضات را «فتنه جدید فتنه‌گران» و معترضان را «یک مشت آشوبگر که در حد و اندازه تفاله داعشی‌ها هم نیستند» توصیف کرد.

او در سرمقاله کیهان روز ۱۱ دی، موج جدید اعتراضات را «معرکه» جدیدی نامید که اگرچه تابلوی این معرکه «سختی معیشت و بر زمین ماندن وعده‌های ۵ ساله دولت» بود، اما جماعتی که به این معرکه پیوستند عبارت بودند از «زنانی که هزینه آرایششان با چند ماه حقوق کارگران و کارکنان ساده برابری می‌کرد»، «مرد نماهایی که از مردانگی فقط مذکر بودن را داشتند» و افرادی که «از سرکوب یاران داعشی خود دل پرخونی دارند و سپاه را به این علت که تکفیری‌های داعش را قلع و قمع کرده است، دشمن می‌دارند.»

او برخی از شعارهای سرداده شده در این اعتراضات را نیز تکرار شعارهای «فتنه ۸۸» خواند و مدعی شد این شعارها «رسما از سایت وزارت خارجه رژیم صهیونیستی به آشوبگران توصیه شده بود».

آگهی

او درنهایت افزود: «مردم پاکباخته این مرز و بوم با دست خالی پنجه در پنجه قدرت‌های بزرگ انداخته و سقف ظلمانی نظام سلطه را شکافته و طرحی نو در انداخته‌اند که امروزه خواب راحت از چشم دشمنان خویش و کارفرمایان آشوبگران ربوده‌اند.... آیا تصور می‌کنند اینان از پس یک مشت آشوبگر که در حد و اندازه تفاله داعشی‌ها هم نیستند، بر نمی‌آیند؟ کسانی که اوج شجاعتشان آتش‌زدن سطل‌های زباله و کندن نرده خیابان‌هاست.»

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: برنامه‌ریزی آمریکا برای راه‌اندازی فتنۀ جدید در ایران

مسعود جزایری، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح روز دوشنبه اعلام کرد: «ورود عالی‌ترین مقام رژیم آمریکا در حمایت از اغتشاشگران همراه با تعدادی دولت‌ها و رسانه‌های استکباری از جمله بی‌بی سی حاکی از برنامه‌ریزی آمریکا برای راه‌اندازی فتنه جدید در ایران بود که جز خفت و ناکامی برای دشمنان انقلاب اسلامی به همراه نداشت.»

بنا بر اعلام خبرگزاری مهر، او «حضور طیف‌های مختلف ضد انقلاب از باقیمانده‌های خانواده بدنام پهلوی تا سرکرده گروهک تروریستی منافقین و جنایت‌کاران داعش و امثال آن در پازل طرح فتنه آمریکا در جمهوری اسلامی ایران» را دلیلی بر ادعای خود دانست.

محمدکاظم انبارلویی: هر آدم کودنی می‌فهمد که مسئول مشکلات اقتصادی کشور، آمریکا و اذناب اوست

محمدکاظم انبارلویی نیز در روزنامه رسالت به این موضوع اشاره دارد که «گرانی، تورم، بیکاری و عدم رسیدگی به مطالبات معیشتی مردم و نیز مشکل مالباختگان در مؤسسات اعتباری واقعیت دارد. اما راه حل آن آتش زدن سطل آشغال و تظاهرات ساختارشکنانه است؟!»

او ادامه می دهد: «گونه‌شناسی شعارها نشان می‌دهد منافقین، باند جاسوسی بهائیت، تکفیری‌ها، سرویس‌های اطلاعاتی موساد، سیا و«ام آی۶» با همکاری برخی سفارتخانه‌هایی که نبودن سفارت آمریکا در تهران را نمایندگی می‌کنند، پشت قضیه هستند. نوع سازماندهی آشوب‌های شنبه نشان داد منافقین زیرساخت اصلی این تحرکات و سرویس‌های امنیتی موساد، سیا و«ام آی۶»همکار و دستیار آنها هستند.» همچنین «اصلاح‌طلبان "بدخیم" خارج کشور همپیمان با منافقین در این ناآرامی‌ها نقش دارند.»

آگهی

به نوشته او «جنس اغتشاش از نوع ناآرامی‌های سال ۸۸ است. ‌آن روز بهانه "تقلب" بود، امروز بهانه "گرانی" و "تورم"».

آقای انبارلویی معتقد است که «حرف‌هایی که رئیس دولت در نشست حقوق شهروندی زد، خوب نبود. حرف‌های آقای جهانگیری هم در سفر به خراسان و آدرس غلط دادن در مورد نارضایتی‌ها نوعی جفا بود.»

او می‌نویسد: «هر آدم کودنی می‌فهمد که مسئول مستقیم مشکلات اقتصادی کشور، آمریکا و اذناب آن در اروپا و قارون‌های منطقه به ویژه حکام ریاض هستند. قاعدتاً اگر شعاری در تهران و شهرستان‌ها به عنوان تظاهرات سراسری باید شکل گیرد، در رأس فریادهای معترضین باید شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و مرگ بر انگلیس باشد.»

او پیشنهاد می‌دهد که «مقامات قضائی و امنیتی برای روشنگری این پدیده باید شماری از دستگیرشدگان را به قاب سیما بیاورند و پایگاه اجتماعی و اقتصادی آنها را برای مردم فاش کنند.»

محمدکاظم انبارلویی این اعتراضات را «نبرد نرم سوم آمریکایی‌ها» توصیف می‌کند و معتقد است که «تتمه فتنه ۸۸ چند سطل آشغال را در حاشیه یک خیابان به آتش می‌کشند تا دل ترامپ را تشفی بدهند». او مطلبش را با این جمله پایان می دهد که «پاسخ این شرارت را توسط فرزندان غیور ملت در آن سوی مدیترانه و در پشت مرزهای رژیم صهیونیستی و باب المندب به زودی خواهیم داد.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با یورونیوز: مردم حق دارند اعتراض کنند

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی

مجمع تشخیص و مصلحت نظام ایران مخالف لایحه «حجاب و عفاف» است