اعتراضات شبانه در شهرهای ایران؛ دو نفر در لرستان کشته شدند

اعتراضات شبانه در شهرهای ایران؛ دو نفر در لرستان کشته شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استانداری لرستان ضمن تائید کشته شدن دو نفر از معترضان در دورود تاکید کرده است که «هیچ تیری از ناحیه نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی» به سوی معترضان در این شهر شلیک نشده است.

آگهی

تظاهرات و ناآرامی در شهرهای ایران روز شنبه در سومین روز پیاپی دو کشته بر جا گذاشت.

استانداری لرستان ضمن تائید کشته شدن دو نفر از معترضان در دورود تاکید کرده است که «هیچ تیری از ناحیه نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی» به سوی معترضان در این شهر شلیک نشده است.

به گزارش پایگاه خبری جماران حبیب الله خجسته پور، معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان اظهار داشت: «هدف همه ما این بود که تجمع به صورت مسالمت آمیز پایان پذیرد اما با توجه به حضور افراد و گروه های تکفیری و معاند و هدایت سرویس های اطلاعاتی بیگانگان متاسفانه دو نفر حاضر در حادثه، کشته و سه نفر دیگر مصدوم شدند.»

بنا به گزارشها شب گذشته معترضان در درود به سوی فرمانداری هجوم برده بودند.

در همین حال عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران روز یکشنبه هشدار داد با «قانون شکنان» و «تخریب کنندگان» اموال مردم برخورد خواهد شد. به گزارش خبرگزاری ایسنا وزیر کشور ایران گفت: «کسانی که اقدام به تخریب اموال عمومی، بی نظمی و بی قانونی کرده و موجب سلب امنیت مردم می شوند در قبال قانون مسئولند و باید پاسخگوی رفتارهای خود بوده و هزینه آن را بپبردازند.»

وزیر کشور ایران پیش از این گفته بود نیروی انتظامی و قوه قضائیه تاکنون تلاش کرده اند اجازه ندهند «تجمعات غیرقانونی» باعث نگرانی شود.

معترضان در برخی از شهرهای ایران در جریان تجمعات روز شنبه تصاویر علی خامنه ای، رهبر ایران را به زیر کشیدند. در همین حال کانال تلگرامی آمدنیوز هم در پی درخواست مقام‌های ایرانی، از سوی مدیران این پیام‌رسان مسدود شد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا که در روزهای گذشته از اعتراض‌های اخیر حمایت ضمنی کرده بود، روز شنبه در تازه‌ترین پیام توییتری سخنان خود را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد باز نشر کرده است. وی در دو ویدئوی کوتاه می گوید: «تمام جهان متوجه این است که مردم خوب ایران خواستار تغییر هستند. رژیم ایران بیش از آنکه از قدرت نظامی ایالات متحده هراس داشته باشد از خواسته مردمش می ترسد...رژیم‌های مستبد برای همیشه ماندگار نیستند. روزی خواهد آمد که ایرانیان باید انتخاب کنند. جهان به نظاره نشسته است.»

**بیشتر بخوانید: **

کانال تلگرامی آمدنیوز از دسترس خارج شد

ترامپ: معترضان ایرانی از فساد حکومت و حمایتش از تروریسم خسته شده اند

در همین حال معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ایران روز شنبه در حساب توییتر خود با بجا خواندن اعتراض‌های مردمی نسبت به هدایت و رهبری اعتراض‌ها از بیرون از مرزهای ایران هشدار داد.


اعتراضات شبانه در تهران

تصاویر ویدئویی منتشرشده از تهران نیز از ادامه تظاهرات اعتراض آمیز در این شهر در طول شب حکایت دارد. عصر روز شنبه خیابان انقلاب، اطراف دانشگاه تهران و میدان انقلاب مدتی صحنه تجمعات اعتراض آمیز بود.

یکی از ویدئوهایی که از تجمعات شب گذشته تهران منتشر شده است عده ای از تظاهرکنندگان را زیر پل کالج در مرکز این شهر نشان می دهد. معترضان در این ویدئو شعار «مرگ بر خامنه ای» سر می دهند.

برخی گزارشها همچنین از ناآرامی شبانه در کوی دانشگاه تهران و خیابان کارگر حکایت دارد.

محمد علی نجفی، شهردار تهران روز یکشنبه در واکنش به ناآرامی های تهران از آن به عنوان «حرکت کور» نام برد. به گزارش خبرگزاری ایسنا وی که در صحن علنی شورای شهر سخن می گفت از «اختلال در خدت رسانی به شهروندان» در جریان اعتراضات روز شنبه سخن گفت.

آخرین گزارش‌های رسانه‌های رسمی ایران از تخریب شماری از ایستگاه‌های اتوبوس و به آتش کشیده شدن شهرداری ناحیه ۲ منطقه شش و تعدادی از «اموال عمومی» از جمله سطل‌های زباله شهری از سوی شهروندان معترض در خیابان فردوسی حکایت دارد.

از جمله شعارهایی که شرکت کنندگان در این تظاهرات سر دادند می توان به «ما تماشاگر نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید»، «مرگ بر دیکتاتور»، «سید علی ببخشید، دیگر باید بلند شوید»، «ارتش فدای ملت، ملت فدای ارتش»، «نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم» و «ملت گدایی می کند، آقا خدایی می کند» اشاره کرد.

آگهی

خبرگزاری فارس نیز از برگزاری تجمعی در میدان انقلاب تهران با شعارهای سیاسی خبر داده است. این خبرگزاری تعداد شرکت کنندگان را «۵۰ تا ۷۰ نفر» اعلام کرده و از طرح «شعارهای تند علیه مسئولان نظام» خبر داده است. بنا به همین گزارش برخی از تجمع کنندگان اقدام به «سنگ پرانی» به ماموران نیروی انتظامی کرده اند. خبرگزاری ایسنا در گزارش خود از حوادث تهران از برگزاری تجمعاتی از حدود ساعت چهار عصر در حدفاصل چهارراه ولیعصر و میدان انقلاب خبر داده است.

بنا به همین گزارش تجمع کنندگان در خیابان دانشگاه اقدام به آتش زدن سطل های زباله و پرتاب سنگ کردند.

این اعتراضات در حالی برگزار می شود که تهران تنها چند ساعت پیش از آن صحنه تظاهرات هواداران حکومت ایران به مناسبت سالگرد راهپیمایی ۹ دی در سال ۸۸ بود. مراسم سالگرد راهپیمایی ۹ دی روز شنبه در مصلی تهران برگزار شد. علاوه بر تهران در بسیاری از شهرهای ایران نیز مراسم مشابهی برگزار شد.

مراسم ۹ دی امسال در حالی برگزار می شود که طی روهای پنجشنبه و جمعه تجمعاتی اعتراض آمیز در برخی شهرهای ایران از جمله مشهد، رشت، کرمانشاه، قم و همدان برگزار شده بود.

حسین همدانی، معاون امنیتی انتظامی استاندار تهران عصر شنبه «برخی شایعات» مبنی بر منع عبور و مرور در تهران از ساعت ۲۰ امشب را تکذیب کرد. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران روز شنبه از معترضان خواست ضمن پرهیز از شرکت در «تجمعات غیرقانونی» درخواست های خود برای برگزاری تجمع را به این وزارتخانه ارائه دهند.

آگهی

بیشتر بخوانید:

سومین روز اعتراضات در ایران؛ معترضان تصاویر علی خامنه‌ای را در خیابان‌ها پایین کشیدند


تظاهرات در کرمانشاه

تصاویر ویدوئویی منتشرشده در شبکه های اجتماعی از برگزاری تظاهرات شبانه در کرمانشاه حکایت دارد. در یکی از ویدئوهای منتشرشده شرکت کنندگان در تظاهرات کرمانشاه شعار «مرگ بر خامنه ای» سر می دهند.


تجمع در دزفول

در دزفول نیز شنبه شب تظاهرات اعتراض آمیز برگزار شد. شرکت کنندگان در این تظاهرات شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.


ناآرامی در گوهردشت کرج

یکی از ویدئوهای منتشرشده درگیری معترضان به حکومت ایران را با نیروهای امنیتی در گوهردشت کرج نشان می دهد. ماموران انتظامی به نظر می رسد برای متفرق کردن معترضان به شلیک گاز اشک آور متوسل شدند.

آگهی

علاوه بر گوهردشت کرج گزارشهایی از برگزاری تجمعات اعتراض آمیز در میدان حصارک کرج نیز منتشر شده است.


تظاهرات در رشت

گزارشها و ویدئوهایی که از شهر رشت در شبکه های اجتماعی منتشر شده است از برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز شبانه در این شهر حکایت دارد. این شهر پیش از این در روز جمعه نیز شاهد برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز بود. در یکی از ویدئوهایی که از تجمع شنبه شب در این شهر منتشر شده است صدای شعار «آقا خدایی می کند، ملت گدایی می کند» از سوی معترضان شنیده می شود.


ناآرامی در اراک

شهر اراک، مرکز استان مرکزی ایران روز شنبه عصر شاهد برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز بود. در ویدئویی که از تجمع عصر شنبه این شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود معترضان شعار «ملت گدایی می کند، آقا خدایی می کند» سر داده بودند. یکی دیگر از ویدئوهایی که از این شهر منتشر شده است گروهی از معترضان شبانه در اراک را در حال تعقیب یک خودروی نیروی انتظامی نشان می دهد.


تظاهرات در شیراز

معترضان در شهر شیراز نیز شنبه شب تظاهرات کردند. به گزارش خبرگزاری ایسنا اکثر شعارهایی که در تظاهرات این شهر شنیده می شد «سیاسی» بود. در یکی از ویدئوهایی که از تجمع شب گذشته شیراز در شبکه های اجتماعی منتشر شده است شرکت کنندگان شعار «بسیجی برو گمشو» سر داده اند.


تجمع در شهرکرد

آگهی

روز شنبه تجمع اعتراض آمیزی در شهرکرد نیز برگزار شد. ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است از شلیک گاز اشک آور توسط نیروی انتظامی و درگیری ماموران این نیرو با معترضان حکایت دارد. بنا به اطلاعات منتشرشده در شبکه های اجتماعی معترضان در شهرکرد شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می دادند.

حمید ملک پور، فرماندار شهرکرد در گفتگو با خبرگزاری ایسنا تجمع گروهی از معترضان به وضعیت اشتغال و گرانی در مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری را تائید کرد. وی تعداد شرکت کنندگان در این تجمع را «حدود ۵۰ تا ۷۰ نفر» عنوان کرد.


تجمع در خرم آباد

خرم آباد نیز علاوه بر تهران و شهرکرد روز شنبه شاهد برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز بود. بنا به ویدئوهایی که از تظاهرات این شهر منتشر شده است تظاهرکنندگان شعار «سیدعلی حیا کن، مملکت را رها کن» و «حتی اگر بمیریم دیگر عقب نمی رویم» سر می دادند.


تظاهرات در زنجان

در شهر زنجان نیز عضر روز شنبه تظاهرات اعتراض آمیز برگزار شد. در یکی از ویدئوهایی که از این شهر منتشر شده است شماری از شرکت کنندگان در تظاهرات این شهر شعار «می میریم، می میریم، ایران را پس می گیریم» سر داده اند.


تجمع در بندرعباس

در بندرعباس نیز شنبه شب تجمعی اعتراض آمیز برگزار شد. در ویدئویی که از این تجمع در شبکه های اجتماعی منتشر شده است شرکت کنندگان شعار می دهند: «حکومت آخوندی نمی خواهیم نمی خواهیم».

آگهی

تجمع در سمنان

در شهر سمنان نیز روز شنبه گروهی از معترضان به حکومت ایران دست به تظاهرات زدند. یکی از ویدئوهایی که از تجمع این شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است گروهی از شرکت کنندگان را در حال سر دادن شعار «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی» نشان می دهد.


تظاهرات در هشتگرد

گروهی از معترضان به سیاستهای حکومت ایران در شهر هشتگرد در استان البرز نیز شنبه شب تظاهرات کردند. شرکت کنندگان در این تظاهرات شعار «رضا شاه روحت شاد» سر می دادند.


درخواست وزیر ارتباطات ایران از تلگرام

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران روز شنبه در سومین روز برگزاری تجمعات اعتراض آمیز در این کشور در صفحه توئیتر خود از پاول دورف، بنیانگذار تلگرام از او خواست نسبن به مسدودسازی کانالی خاص در این شبکه اقدام کند. به گفته وزیر ارتباطات ایران یک کانال تلگرامی به «ایجاد ناامنی و استفاده از بمب دستی و اسلحه» مشغول است. 

پیش از این احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در سخنرانی روز شنبه خود در مراسم سالگرد تظاهرات ۹ دی در کرمان از مسئولان وزارت ارتباطات خواسته بود «آمدنیوز» را «له» کنند.

کانال تلگرام آمدنیوز شنبه شب به دنبال درخواست مقام‌های ایرانی، از سوی مدیران این اپلیکیشن پیام‌رسان مسدود شد.

آگهی

بیشتر بخوانید:

احمد خاتمی: مسئولان وزارت ارتباطات «آمدنیوز» را له کنند

تصاویر تجمعات روز شنبه در شبکه های مجازی منتشر شده است و یورونیوز به طور مستقل قادر به تائید صحت آنها نیست. **
**

بیشتر بخوانید:

اعتراضات در شهرهای ایران: بازداشت‌ها و واکنش‌ها

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شبکه خبر تلویزیون ایران کشته شدن ۱۰ نفر در نا‌آرامی‌های روز یکشنبه را تأئید کرد

درخواست نتانیاهو از وزرایش: واکنش به اعتراضات ایران را به حداقل برسانید

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد