Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بازیکن پیشین پاری‌ سن ژرمن رییس جمهوری لیبریا شد

بازیکن پیشین پاری‌ سن ژرمن رییس جمهوری لیبریا شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژرژ وه‌آ، یکی از سرشناس‌ترین مهاجمان آفریقایی تاریخ فوتبال، وعده مبارزه با فساد و رایگان ساختن مدرسه را داده است.

آگهی

ژرژ وه‌آ، فوتبالیست پیشین لیبریا، در دور دوم انتخابات رییس جمهوری این کشور بیشترین آراء را بدست آورد. وی در کمتر از یک ماه دیگر رسما رییس جمهوری لیبریا را بر عهده خواهد گرفت.

آقای وه‌آ در دور نخست انتخابات در اکتبر سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۸ درصد آراء را کسب کرده بود. در دور دوم او توانست با کسب بیش از ۶۱ درصد آراء به پیروزی قاطع دست یابد.

ژرژ وه‌آ را به عنوان یکی از سرشناس‌ترین مهاجمان آفریقایی تاریخ فوتبال می‌شناسند. او در فاصله سال‌های ۱۹۸۸ تا ۲۰۰۱ برای باشگاه‌های معتبر اروپایی مانند موناکو، پاری سن ژرمن، میلان، چلسی، منچستر سیتی و مارسی بازی کرد.

وی از محبوبیت بالایی در میان مردم لیبریا برخوردار است و بسیاری از او به‌عنوان نماد مبارزه با فساد یاد می کنند. این نخستین بار در تاریخ سیاسی این کشور است که فردی برآمده از طبقه فرودست جامعه رییس جمهور می شود.

ژرژ وه‌آ در کارزارهای انتخاباتی خود وعده مبارزه با فساد، رایگان کردن مدرسه و توسعه زیر ساخت‌های بهداشتی را داده است.

پیش ازاو فوتبالیست‌های دیگری نیز تلاش کرده‌اند وارد دنیای سیاست شوند. روماریو د سوزا فاریا بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال برزیل اکنون عهده دار مقام سناتوری است و تلاش دارد تا در سال ۲۰۱۸ بر کرسی فرمانداری ایالت ریو دو ژانیرو در برزیل بنشیند. پله، فوتبالیست نامدار برزیلی نیز در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸ وزیر ورزش این کشور بود. کاخا کالادزه، فوتبالیست پیشین گرجی نیز وزیر انرژی گرجستان بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونیسف: بخاطر ابولا ۷۰ هزار کودک لیبریایی شناسنامه ندارند

بازگشایی مدارس لیبریا پس از هفت ماه تعطیلی

اعلام نتایج رسمی انتخابات آفریقای جنوبی؛ پایان حاکمیت یکپارچه حزب متبوع نلسون ماندلا پس از ۳۰ سال