کرملین: تحریم انتخابات از سوی ناوالنی باید از نظر قانونی بررسی شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ولادیمیر پوتین و آلکسی ناوالنی
ولادیمیر پوتین و آلکسی ناوالنی   -   کپی رایت  رویترز

سخنگوی کاخ کرمیلن می گوید درخواست آلکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پویتن برای تحریم انتخابات ریاست جمهوری روسیه باید از نظر قانونی مورد بررسی قرار گیرد.

آلکسی ناوالنی روز دوشنبه پس از اعلام تصمیم کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه مبنی بر محرومیت او از شرکت در عرصه رقابت انتخاباتی از هوادارانش خواست انتخابات ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی را تحریم کنند.

دیمیتری پسکاف، سخنگوی کاخ کرملین روز سه شنبه در واکنش به فراخوان تحریم انتخابات از سوی آلکسی ناوالنی اظهار داشت: «درخواستها برای تحریم انتخابات باید موشکافانه مورد بررسی قرار گیرد تا ببینیم با قانون مطابقت دارد یا خیر.»

سخنگوی کاخ کرملین در عین حال از اظهارنظر در مورد تصمیم کمیسیون مرکزی انتخابات خودداری کرد. وی با این حال تاکید کرد که عدم حضور آلکسی ناوالنی در عرصه رقابتهای انتخاباتی «مشروعیت» رای گیری را زیرسوال نخواهد برد.

آلکسی ناوالنی
رویترز

سخنان سخنگوی کرملین در مورد بررسی فراخوان تحریم انتخابات از سوی آلکسی ناوالنی می تواند مقدمه ای برای اقدام نهادهای انتظامی و قضایی روسیه علیه آلکسی ناوالنی و هوادارانش باشد.

کمسیون مرکزی انتخابات روسیه دلیل محرومیت آلکسی ناوالنی از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را سابقه محکومیت کیفری او عنوان کرده است. این در حالی است که آلکسی ناوالنی از «انگیزه های سیاسی» در روند رسیدگی به پرونده قضایی خود سخن می گوید. 

از سوی دیگر اتحادیه اروپا روز سه شنبه از محرومیت آلکسی ناوالنی از مشارکت در عرصه رقابتهای انتخاباتی انتقاد کرد. به گفته این اتحادیه محرومیت آلکسی ناوالنی «شبهه ای جدی» در مورد تکثرگرایی سیاسی در روسیه و چشم انداز انتخابات دموکراتیک در این کشور پدید می آورد.

بنا به نظرسنجی ها ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که طی ۱۷ سال گذشته در عرصه سیاسی این کشور به عنوان رئیس جمهور یا نخست وزیر فعالیت کرده است از بخت بالایی برای پیروزی در انتخابات ماه مارس برخوردار است.

ولادیمیر پوتین، ۶۵ ساله، در صورت پیروزی در انتخابات پیش رو تا سال ۲۰۲۴ قدرت را در روسیه در دست خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

منتقد پوتین اجازه نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری روسیه را نخواهد داشت