Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سیستم‌های بانکی ایران و روسیه برای مقابله با تحریم‌های آمریکا به یکدیگر نزدیک می شوند

سیستم‌های بانکی ایران و روسیه برای مقابله با تحریم‌های آمریکا به یکدیگر نزدیک می شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

داوود محمد بيگی، مدير اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی: «ايران در حوزه کارت های اعتباری بين المللی هم اکنون جدی ترين ارتباط را با روسيه دارد و خوشبختانه در بحث تکنيکال کارهای خوبی انجام شده است.»

آگهی

ایران و روسیه در تلاشند تا با اجرای طرحی بلند پروازانه سیستم های بانکی خود را هرچه بیشتر با یکدیگر مرتبط و نزدیک کنند. هدف از به اجرا گذاشتن این طرح ایمن سازی سیستم بانکی دو کشور در برابر تحریم های مالی ایالات متحده آمریکا در آینده است.

یک مسئول بلند پایه بانکی در تهران گفته است که جمهوری اسلامی ایران و روسیه در حال حاضر مرحله اتصال کارت های بانکی را به صورت آزمایشی پشت سر می گذارند. به گفته داوود محمد بيگی، مدير اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی: «ايران در حوزه کارت های اعتباری بين المللی هم اکنون جدی ترين ارتباط را با روسيه دارد و خوشبختانه در بحث تکنيکال کارهای خوبی انجام شده است.»

آقای محمد بیگی با اشاره به اینکه مذاکرات برای نهایی کردن توافق میان بانک های مرکزی دو کشور و رفع موانع حقوقی این طرح در جریان است، تصریح کرد: « در يکی دو ماه اخير مقداری از سرعت تست ها به دليل مباحث حقوقی کاسته شده است و البته هر ارتباطی بخواهد انجام شود، بايد قراردادی بين دو کشور و بانک های مرکزی منعقد شود.»

مدير اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در ادامه با یادآوری این نکته که این طرح ریالی و در حوزه کارت های مگنت اجرا می شود، خاطرنشان کرد: «اين کارت ها ريالی هستند و مشتری از همين کارت در خارج از کشور استفاده می کند به اين صورت که با توجه به نرخی که با بانک توافق شده، بانک مبلغ ارز را پرداخت کرده ولی از حساب مشتری ريال برداشت مي کند. با روسيه هم همين مدل را داريم منتها نه در حوزه کارت های هوشمند بلکه در حوزه کارت های مگنت اين همکاری انجام می شود.»

بانک مرکزی ایران با انتشار بیانیه ای در ماه مه اعلام کرد در راستای گسترش ارتباطات بانکی در سطح بین المللی، مراحل اتصال سوییچ كارت‌های بانكی ایران و روسیه آغاز شده است. این طرح به شهروندان ایران و روسیه امکان می دهد تا بتوانند از کارت های شتاب در کشورهای یکدیگر استفاده کنند.

در بیانیه بانک مرکزی تصریح شده است که شهروندان ایرانی دارای کارت شتاب و افرادی که در روسیه مشترک سامانه «میر» هستند می توانند از خودپردازهای بانکی در کشورهای یکدیگر استفاده کنند.

بانک مرکزی پس از برجام، گسترش اتصالات بانکی کشوری و توسعه آن به سایر کشورها را با هدف استاندارد سازی و بین المللی کردن شبکه شتاب در دستور کار خود قرار داد.

در همین راستا، ایران اوایل ماه اکتبر از امضای توافقنامه ای با یک شرکت ارائه دهنده خدمات فن آوریهای بانکی در روسیه برای متصل کردن شبکه مالی کشور به سیستم پرداخت جهانی خبر داد.

بر اساس این توافق یازده میلیون یورویی که میان شرکت خدمات انفورماتیک ایران و شرکت BPC روسیه به امضا رسید طرف روسی متعهد شده بود ظرف ۹ ماه زیرساخت‌های اتصال به شبکه شتاب جهانی را در ایران ایجاد کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار نمایندگان بریتانیا دربارۀ گردش «پول کثیف» روسیه در بازارهای لندن

تظاهرات در چند شهر استان خراسان رضوی

اوبربانک اتریش با ایران قراداد امضاء می کند