Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بر سعد حریری در عربستان چه گذشت؟

سعد حریری، نخست وزیر لبنان
سعد حریری، نخست وزیر لبنان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر چند نخست وزیر لبنان ماه گذشته پس از بازگشت به لبنان از استعفای خود صرف نظر کرد اما گمانه زنی ها در مورد آنچه بر او در ریاض گذشت ادامه یافت.

آگهی

با گذشت بیش از یک ماه از استعفای سعد حریری، نخست وزیر لبنان ابعاد بیشتری از کناره گیری او در خارج از کشورش فاش شد.

نخست وزیر لبنان روز چهار نوامبر (۱۳ آبان) در پیامی تلویزیونی ضمن اعلام کناره گیری از سمتش ایران را به دخالت در امور داخلی کشورش متهم کرد. سعد حریری در سخنان خود همچنین از ترس خود برای جانش و احتمال کشته شدنش سخن گفت.

هر چند نخست وزیر لبنان پس از بازگشت به لبنان از استعفای خود صرف نظر کرد اما گمانه زنی ها در مورد آنچه بر او در ریاض گذشت ادامه یافت. روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه در گزارشی از برخی ابعاد کناره گیری ناگهانی سعد حریری پرده برداشت.

به گزارش این روزنامه آمریکایی نخست وزیر لبنان روز شنبه چهارم نوامبر در حالی که خود را برای دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان آماده کرده بود، از سوی افسران امنیتی عربستان مورد توهین قرار گرفت و آنها با پس زدن او، تلفن های همراهش را ضبط کردند و تنها به یکی از محافظانش اجازه همراهی اش را دادند.

بنا به این گزارش سپس متنی از پیش نوشته شده برای قرائت در برابر دوربین تلویزیونی به نخست وزیر لبنان تحویل داده شد. به سعد حریری حتی پیش از ضبط پیامش اجازه بازگشت به منزل برای تعویض لباس برای حضور در برابر دوربین داده نشد و او به ناچار از محافظش خواست که کت مناسبی برایش فراهم کند.

نخست وزیر لبنان پس از حضور در برابر دوربین تلویزیونی و قرائت استعفانامه خود با ولیعهد عربستان دیدار کرد. این در حالی است که در همان روز صدها شاهزاده و تاجر سعودی بازداشت شدند. شامگاه چهارم نوامبر یک موشک بالستیک نیز توسط نیروهای حوثی از یمن به سوی ریاض شلیک شد.

بیشتر بخوانید:

فرانسه: بازیگران منطقه در امور لبنان دخالت نکنند

نشست پاریس در حمایت از سعد حریری

سعد حریری، نخست وزیر لبنان استعفایش را پس گرفت

رئیس جمهوری و نخست وزیر لبنان
رویترز

با گذشت بیش از یک ماه از اعلام استعفای نخست وزیر لبنان برای بسیاری از مقامات غربی و کشورهای عربی اهداف عربستان از این طرح نامعلوم باقی مانده است. سعد حریری پیش از آن در ماه اکتبر (مهر ماه) به عربستان رفته بود و با مقامات سعودی در مورد نقش حزب الله لبنان و اهمیت برخورداری دولتش از حمایت این گروه گفتگو کرده بود. سعد حریری پس از بازگشت به لبنان به طور غیرمستقیم از حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان خواسته بود لحن سخنان خود در مورد عربستان را ملایم تر کند.

بنا به این گزارش سعد حریری روز سوم نوامبر و تنها چند ساعت پس از ملاقات با علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین الملل پیامی از پادشاه عربستان دریافت کرد که او را به سرعت به ریاض فرا می خواند.

او روز بعد در حالی در ریاض از سمتش کناره گیری کرد که ابزارهای فشار مقامات عربستان بر او همچنان مشخص نشده است. یکی از دیپلماتهای عربی از تهدید سعد حریری به صدور کیفرخواست علیه او در عربستان به اتهام «فساد مالی» سخن گفته است. سعد حریری دارای تابعیت عربستان نیز هست.

بنا به این گزارش سعد حریری احتمالا پس از قرائت استعفانامه اش اجازه دیدار با همسر و فرزندانش را نداشت و میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در اولین تماس تلفنی با نخست وزیر مستعفی لبنان دریافت که سعد حریری تحت فشار قرار دارد.

در روزهای بعد و در جریان دیدار سفرای کشورهای خارجی با سعد حریری در ریاض دو مامور امنیتی عربستان در محل ملاقات حضور داشتند.

گزارش نیویورک تایمز با تکیه بر اظهارات دهها تن از مقامات منطقه، لبنان و خارجی تهیه شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سعد حریری، نخست وزیر لبنان استعفایش را پس گرفت

درگیری شبه‌نظامیان فلسطینی؛ سفارت عربستان از اتباع خود خواست لبنان را ترک کنند

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است