Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دادگاه تجدیدنظر: فرمان مهاجرتی ترامپ نباید شامل دوستان آمریکا شود

Ahmed Khalil hugs his daughters as they arrive at Washington
Ahmed Khalil hugs his daughters as they arrive at Washington Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک دادگاه تجدید نظر در حکمی فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ  را مجددا محدود و اعلام کرد که فرمان منع سفر از شش کشور با اکثریت مسلمان مثل ایران نباید در مورد افرادی اجرا شود که روابط دوستانه‌ای با ایالات متحده دارند.

آگهی

یک دادگاه تجدید نظر در ایالات متحده بار دیگر فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ درباره «ممنوعیت ورود مسافر از شش کشور با اکثریت مسلمان» را مخالف قوانین ایالتی خواند و محدودیت‌هایی برای اجرای آن صادر کرد. از جمله این محدودیت‌ها این است که بر اساس حکم این دادگاه فرمان اجرایی دولت آمریکا نباید شامل افرادی شود که با آمریکا روابط دوستانه‌ای دارند.

در عین حال حوزه نهم دادگاه استیناف ایالات متحده افزود که این حکم تا زمان تصمیم دادگاه عالی درباره آخرین نسخه فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا اجرایی نخواهد شد.

این هیات سه نفره از قضات در حوزه نهم دادگاه استیناف با صدور این حکم تصریح کردند که فرمان منع سفر از شش کشور با اکثریت مسلمان مثل ایران نباید در مورد افرادی اجرا شود که روابط دوستانه‌ای با ایالات متحده دارند. 

این سه قاضی برخی از موارد فرمان اجرایی را در تضاد با منافع ایالات متحده می دانند و معتقدند که با وجود این که رئیس جمهوری آمریکا اختیارات گسترده‌ای در زمینه تنظیم قوانین مهاجرت دارد اما در عین حال این اختیارات محدودیت‌هایی نیز دارد.

با این وجود دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده می گوید که هدف از فرمان اجرایی وی در زمینه ممنوعیت مهاجرت از شش کشور مسلمان و نیز ممنوعیت ورود مقامات دولتی ونزوئلا و کره‌ شمالی به آمریکا، محافظت از آمریکا و جلوگیری از ورود تروریست‌ها به خاک این کشور است.

آقای ترامپ نخستین فرمان اجرایی خود در زمینه ممنوعیت سفر با عنوان «حفاظت از ملت در برابر ورود تروریست‌های خارجی به آمریکا» را در ماه ژانویه ۲۰۱۷، تنها چند روز پس از ورود به کاخ سفید صادر کرد، که با اعتراضات روبرو و با شکایت قانونی یک قاضی متوقف شد.

بیشتر بخوانید: فرمان دونالد ترامپ برای ممنوعیت ورود به آمریکا

اعتراضات علیه فرمان ضد مهاجرتی دونالد ترامپرویترز:

این فرمان اجرایی چندین بار توسط قضات دادگاه‌های ایالتی از جمله قاضی هونولولو در هاوایی لغو شد اما نهایتا دادگاه عالی ایالات متحده در اوایل ماه دسامبر در حکمی اعلام کرد که فرمان اجرایی دونالد ترامپ تا زمان رسیدگی به شکایات حقوقی درباره آن می تواند به طور کامل اجرا شود.

بیشتر بخوانید: اجرای آخرین فرمان مهاجرتی ترامپ با حکم دادگاه متوقف شد

در ماه مارس دولت آمریکا نسخه‌ای اصلاح شده از این فرمان را صادر و عراق را از فهرست حذف کرد. این نسخه نیز پس از توقف توسط دادگاه فدرال نهایتا برای اجرایی شدن با محدودیت‌هایی روبرو شد. دیوان عالی آمریکا در ماه ژوئن از دولت خواسته بود تا این فرمان را درباره افرادی که دارای رابطه با شهروندان یا نهادهای آمریکا هستند لغو کند.

نهایتا نسخه نهایی فرمان اجرایی ممنوعیت ورود مهاجران در ماه سپتامبر به امضای دونالد ترامپ رسید. در فرمان جدید مقامات دولت ونزوئلا و مردم و مقامات کره‌ شمالی نیز به فهرست اضافه شدند.

کارشناسان می گویند که اضافه شدن این دو کشور به فهرست، نمادین، و برای رفع  تناقض نسخه‌های قبلی با قانون اساسی ایالات متحده در موضوع آزادی مذهب بوده است.

نسخه سوم فرمان اجرایی ضد مهاجرتی آقای ترامپ، استثنائاتی نیز دارد، از جمله اینکه برخی افراد این کشورها می‌توانند برای سفرهای توریستی، تجاری و یا تحصیلی از آمریکا درخواست ویزا کنند.

بیشتر بخوانید: جدول زمانی صدور فرمان‌های اجرایی ممنوعیت سفر اتباع کشورهای با اکثریت مسلمان به آمریکا 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس آمریکا یک زن معترض را پای مجسمه آزادی بازداشت کرد

ممنوعیت سفر به آمریکا برای شهروندان چاد لغو شد

بایدن پس از اشتباه گرفتن زلنسکی با پوتین: مصمم به ادامه رقابت هستم و ترامپ را شکست خواهم داد