Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اتحادیه اروپا: پاسپورت آبی بریتانیا نشانۀ «حاکمیت ملی» نیست

British Control Brexit Sealed Closed Passport
British Control Brexit Sealed Closed Passport Copyright Creative Commons Zero - CC0
Copyright Creative Commons Zero - CC0
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا می‌تواند حتی زمانی که هنوز عضو اتحادیه اروپا است گذرنامه‌هایی به رنگ آبی داشته باشد.

آگهی

گی ور هوفشتات، نماینده پارلمان اروپا در مذاکرات برکسیت با رد ادعای نخست وزیر بریتانیا مبنی بر اینکه داشتن گذرنامه‌های جدید آبی رنگ گامی در راستای پیروزی حاکمیت بریتانیا است، اعلام کرد که بریتانیا می‌تواند حتی در زمانی که عضو اتحادیه اروپا است نیز گذرنامه‌هایی به رنگ آبی داشته باشد.

به گفته گی ورهوفشتات در چهارچوب مقررات تعیین شده توسط بروکسل، هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید گذرنامه‌های کشورهای عضو اتحادیه باید رنگ واحدی داشته باشند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز جمعه با تایید بازگشت بریتانیا به اسناد مسافرتی قبل از الحاق به اتحادیه اروپا، این اقدام را نماد «استقلال و حاکمیت» بریتانیا و منعکس کنندۀ «شهروندی یک ملت پرافتخار و بزرگ» توصیف کرد.

این سخنان با استقبال طرفداران برکسیت در این کشور از جمله نایجل فاراژ و بوریس جانسون روبرو شد اما در مقابل، افرادی مانند نیکلا استرجن وزیر اول اسکاتلند به انتقاد از آن پرداختند.

استفاده از گذرنامه‌های جدید، پس از خروج بریتانیا از این اتحادیه یعنی از ۲۹ مارس ۲۰۱۹ میلادی آغاز می‌شود و از دیگر تغییرات ظاهری در آنها پس از رنگ آن که از زرشکی به آبی تغییر می‌کند، حذف عبارت «اتحادیه اروپا» از روی جلد آن است.

دولت بریتانیا می‌گوید داشتن گذرنامه‌های آبی به معنای اعطای آزادی بیشتر به شهروندان بریتانیا است اما مقامات اتحادیه اروپا معتقدند تغییر در گذرنامه‌ها تنها منجر به تاخیر در انجام سفرها و کاغذبازی بیشتر می‌شود. همچنین دارندگان پاسپورت بریتانیایی ممکن است نتوانند از حق رفت‌و‌آمد سریع میان کشورها استفاده کنند و شاید برای سفر به برخی کشورها ملزم به داشتن ویزا شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتریش به فرزندان قربانیان نازی‌های آلمان حق شهروندی اعطا می‌کند

بریتانیا گذرنامه‌هایی بدون عنوان «اتحادیه اروپا» صادر کرد

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند