Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ابراز امیدواری شرکت کنندگان در نشست آستانه به برگزاری کنگره گفتگوی ملی سوریه

مذاکرات آستانه
مذاکرات آستانه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا به اعلام هیات های نمایندگی روسیه، ایران و ترکیه که برای مذاکره در مورد آینده سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان گردهم آمده اند کنگره گفتگوی ملی سوریه در روزهای ۲۹ و ۳۰ ژانویه (۹ و ۱۰ بهمن) در شهر سوچی برگزار خواهد شد.

آگهی

روسیه، ایران و ترکیه از قصد خود برای برگزاری نشستی بین دولت سوریه و مخالفان رژیم این کشور در اواخر ماه ژانویه (بهمن ماه) در شهر سوچی روسیه خبر دادند.

بنا به اعلام هیات های نمایندگی روسیه، ایران و ترکیه که برای مذاکره پیرامون آینده سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان گرد هم آمده اند، کنگره گفتگوی ملی سوریه در روزهای ۲۹ و ۳۰ ژانویه (۹ و ۱۰ بهمن) در شهر سوچی برگزار خواهد شد. با این حال شرکت کنندگان در هشتمین دور مذاکرات آستانه اشاره ای به ترکیب نیروهایی که در سوچی حضور خواهند داشت، نکرده اند.

این خبر در حالی اعلام می شود که هفته گذشته مذاکرات صلح ژنو شکست خورده بود.

بیشتر بخوانید:

مردم سوریه در میان جنگ و مذاکره؛ گفتگوهای ژنو بی نتیجه ماند

جنگ در سوریه که شش سال از آغاز آن می گذرد تاکنون بیش از ۳۴۰ هزار کشته بر جا گذاشته است و میلیونها نفر را وادار به ترک محل سکونت خود کرده است.

آینده سیاسی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از جمله موضوعات مورد اختلاف بین دولت این کشور و مخالفان آن است.

استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه که در آستانه حضور دارد در واکنش به طرح برگزاری کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی تاکید کرد که تمامی ابتکارعمل ها برای حل مناقشه سوریه باید به فرآیند سیاسی تحت نظر سازمان ملل و گفتگوهای ژنو کمک کند.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه
رویترز

نمایند سازمان ملل در سوریه همچنین از قصد خود برای برگزاری دور جدید نشست های مقدماتی در ماه ژانویه برای بحث بر سر تدوین قانون اساسی سوریه و برگزاری انتخابات در این کشور خبر داد.

از سوی دیگر حسین جابری انصاری، معاون وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست آستانه در دیدار با بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل در مورد «تبادل بازداشت شدگان، ربوده شدگان و اجساد» از سوی طرف های درگیر در جنگ گفتگو کرد.

همزمان با این گفتگوها نماینده سازمان ملل در امور سوریه از توافق بر سر تشکیل یک کارگروه برای آزادی بازداشت شدگان در این کشور خبر داد.

بیشتر بخوانید:

شکنجه در زندانهای سوریه

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروه‌های مخالف سوری شرکت در گفتگوهای صلح سوچی را رد کردند

مردم سوریه در میان جنگ و مذاکره؛ گفتگوهای ژنو بی نتیجه ماند

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران