۴ ماه تا خداحافطی همیشگی کوبا با برادران کاسترو

رائول کاسترو و جانشین احتمالی او معاون حزب کمونیست کوبا
رائول کاسترو و جانشین احتمالی او معاون حزب کمونیست کوبا
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معاون حزب کمونیست کوبا جانشین احتمالی رائول کاسترو خواهد بود.

آگهی

مجمع ملي کوبا روز پنجشنبه اصلاح برنامه انتخابات عمومی در اين کشور را تصويب و انتخاب جانشين رائول کاسترو، رئيس جمهوری را از فوريه به آوريل سال ۲۰۱۸ موکول کرد. رائول کاسترو سیاستمدار و برادر جوان‌تر فیدل کاسترو در فوریه سال ۲۰۰۸ در پی تصمیم مجمع ملی کوبا رییس جمهور این کشور شد.

روند انتقال قدرت در کوبا 

کوبا از ماه سپتامبر روند چندین ماهه انتقال قدرت از خانواده کاسترو را آغاز کرد و حال با تصمیم کنگره این روند از ۵ ماه به هفت ماه افزایش یافته است تا رائول کاسترو کوبا در سن ۸۶ سالگی با قدرت خداحافظی کند. برادران کاسترو در مجموع ۶۰ سال رهبری کوبا را بر عهده داشتند. ماه سپتامبر کوبایی‌ها در تشکل‌های کوچک گردهم آمدند تا نمایندگان شهرداری‌ها را مشخص کرده و اولین قدم برای آغاز انتخابات را رقم بزنند. انتخابات در این کشور بصورت منطقه‌ای و بعد بصورت ملی برگزار می شود. در سطح کلان قرار بود تا پایان ماه فوریه با هدف انتخاب رییس جمهور و اعضای شورای دولت، رای گیری ها در مجمع ملی انجام شود و حالا این مجمع با رای اکثریت تصمیم گرفته است دو ماه دیگر به انتخاب جانشین رائول کاسترو وقت بگذارد. رائول کاسترو هر چند از ماه آوریل به آن سو دیگر رییس جمهوری کوبا نخواهد بود اما همچنان به عنوان رهبر حزب کمونیست در این کشور فعالیت خواهد کرد. این جایگاه پیش از مرگ فیدل کاسترو بر عهده برادر رائول کاسترو بود.

کوبا در دوران رهبری رائول کاسترو

رائول کاسترو در ۷۹ سالگی به ریاست جمهوری رسید و آغازگر برخی اقدامات جدید در روابط سیاسی و اقتصادی کوبا با سایر کشورها شد. مهمترین اتفاق دوران وی عادی سازی روابط با دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما بود. اتفاقی مهم که از آن به عنوان یکی از رویدادهای تاریخی قاره آمریکا یاد می کنند. رابطه آمریکا و کوبا پس از بیشتر از نیم قرن بین دو کشور از سرگرفته شد.

با بروی کار آمدن دونالد ترامپ روابط دو کشور بار دیگر به سردی گرایید. نمونه آن پیام آقای ترامپ پس از مرگ فیدل کاسترو بود. او در پیام خود به مناسبت انتشار خبر فوت کاسترو او را یک «دیکتاتور بیرحم» خواند. او در دوران نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم بارها اعلام کرده بود که در بهبود روابط بین کوبا و آمریکا که در اواخر دوره دوم باراک اوباما بدست آمد تجدید نظر خواهد کرد. در ماه‌های اخیر هم دونالد ترامپ چندین بار تاکید کرده است که قصد ندارد روابط دیپلماتیک با کوبا را ادامه دهد. هر چند که هنوز سفارت آمریکا در هاوانا فعال است و در ماه دسامبر رییس جمهوری آمریکا فیلیپ گلدبرگ، دیپلمات باتجربه را به عنوان سفیر جدید آمریکا در این کشور منصوب کرد. با این وجود در ماه نوامبر آمریکا محدودیت‌های تجاری و مسافرتی جدیدی علیه دولت کوبا اعمال کرد که این اقدام سفر تجار و گردشگران آمریکایی‌ به کوبا را با مشکلات زیادی روبرو کرد و با انتقادات فراوان مقامات کوبایی مواجه شد.

جانشین احتمالی رائول کاسترو 

در میان افرادی که بیشترین شانس برای جانشینی رایول کاسترو را دارند می توان از میگویل دیاز کانل سیاستمدار ۵۶ ساله کوبایی نام برد. وی ۳۰ سال از رییس جمهوری فعلی کوچکتر است و نقش تعیین کننده ای در حزب کمونیست کوبا دارد. آقای دیاز کانل مرد شماره دو حزب کمونیست کوبا،‌ معاون دبیرکل حزب است. او تنها سیاستمدار پراقتدار فعلی در کوبا است که در تحولات دهه پنجاه و شصت و خصوصا انقلاب کستروها در سال ۱۹۵۹ نقشی نداشته است. در سال ۱۹۵۹ انقلابیون به رهبری فیدل کاسترو موفق شدند حکومت دیکتاتوری باتیستا در کوبا را سرنگون کنند. از دیاز کانل به عنوان سیاستمداری میانه رو نام می برند و گفته می شود در صورت ریاست جمهوری او امکان دارد تنشها میان تندروهای حزب کمونسیت و میانه روها افزایش پیدا کند.

با وجود تحولات متعدد از زمان ریاست جمهوری رایول کاسترو در کوبا واقعیت این است که نهادهای امنیتی و نظامی همچنان کنترل اوضاع در کوبا را در دست دارند. همچنان هرگونه نارضایتی عمومی در کوبا از سوی نیروهای حکومتی سرکوب می شود. البته در دوران ریاست جمهوری وی سطح آزادسازی اقتصادی در کوبای کمونیست بی سابقه بود. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات ایران و جهان؛ مرگ ۷۹ نفر و مفقود شدن صدها تن در حادثه غرق شدن کشتی پناهجویان در یونان

تصاویری از هاوانا؛ هزاران کوبایی حامی دولت یاد خوزه مارتی را گرامی داشتند‌

مکزیک در همبستگی با ونزوئلا و کوبا «نشست سران قاره آمریکا» را بایکوت کرد