اعتراض گزارشگران سازمان ملل به حکم اعدام احمدرضا جلالی

VUB professor Ahmadreza Djalali could be sentenced to death in Iran
VUB professor Ahmadreza Djalali could be sentenced to death in Iran
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد از ایران خواستند که حکم اعدام احمدرضا جلالی، پزشک و محقق ایرانی را سریعا لغو کند. همچنین احمدرضا جلالی با ارسال یک پیام صوتی از زندان در رابطه با فیلم اعترافاتی که از وی در تلوزیون دولتی ایران پخش شده به موارد متناقض متعدد در این فیلم اشاره کرد.

آگهی

چهار گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر)، از ایران خواستند تا «سریعا» حکم اعدام احمدرضا جلالی، پزشک و محقق ایرانی را که متهم به همکاری با موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل است، متوقف کند.

نیلز ملزر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد شکنجه در این باره گفت: «اعدام آقای جلالی باید سریعا متوقف شده و او باید آزاد شود. وی همچنین باید بتواند از حق خود دفاع کرده و تقاضای جبران خسارت کند.»

به گفته این گزارشگران وی در زمان بازداشت خود از حقوق اولیه یک زندانی برخوردار نبوده و نتوانسته از خود به درستی دفاع کند. همچنین به گفته این افراد اتحادیه اروپا وضعیت پرونده احمدرضا جلالی را به «طور دقیق» دنبال می‌کند.

پیام صوتی احمدرضا جلالی از زندان

یک روز پس از پخش مستند «تیشه بر ریشه» درباره «همکاری» احمدرضا جلالی با «دول متخاصم» در تلویزیون ایران، وی با ارسال پیام صوتی از زندان اتهامات خود را رد کرد و آن را ادعای «کذب» وزارت اطلاعات خواند.

آقای جلالی در این پیام صوتی به موارد متناقض متعددی در این فیلم و در راستای ادعاهای وزارت اطلاعات و اعترافات که از او گرفته‌اند، اشاره کرد. به گفته وی اعترافات او تحت فشار و بدون حضور وکیل صورت گرفته‌ است.

او با اشاره به اینکه فیلم مونتاژ شده و در جهت «خلق داستانی بوده» که بر واقعیت منطبق نیست بیان کرد که بخش‌هایی از سخنان وی حذف شده که در صورت عدم حذف آن بخش‌ها مردم ایران متوجه می‌شدند که وی در نهایت «درایت و فدارکاری موضوع را مدیریت کرده تا آسیبی به کشور وارد نشود.»

احمدرضا جلالی در این پیام تاکید می‌کند در هیچ جای این فیلم و یا حتی در طول ۲۰ ماه بازداشتش، «به هیچ وجه همکاری، جاسوسی یا حتی ارتباط با موساد را اظهار یا تایید نکرده» است. وی همچنین بیان می‌کند که «فاقد هرگونه اطلاعاتی» بوده که بتواند آن را در اختیار بیگانگان بگذارد.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

آقای جلالی همچنین دریافت هرگونه وجه نقد از عوامل خارجی را رد کرده چرا که با توجه به موقعیت شغلی و درآمدش نیازی به چنین مبلغی نداشته است. وی در جریان ضبط این فیلم گفته بود که در عرض ۵ سال مبلغی حدود ۲۸ هزار یورو دریافت کرده است. با این حال در پیام صوتی وی به این مساله اشاره می‌کند که جاسوسی با چنین مبلغی برای یک پروفسور «شرم‌آور و غیرقابل باور» است.

وی همچنین ادعا کرد که در این بازه زمانی ۵ ساله تعداد ملاقات‌های او با عوامل بیگانه تنها ۸ مورد بوده است که البته بیان آن هم تحت فشار و تهدید بازجویان بوده است چرا که اگر وزارت اطلاعات سندی بر ادعای دروغ ۵۰ مورد ملاقات داشت حتما در این فیلم نمایش داده می‌شد.

در انتها وی از مسئولان کشور خواسته تا با حضور قضات عادل دستگاه قضا مورد بازرسی مجدد قرار گیرد تا برای همگان مشخص شود که آیا وی جاسوس بوده است یا یک دانشمند متعهد.

حکم اعدام احمدرضا جلالی

در جریان پخش «اعترافات ویدیویی ضبط شده» از تلویزیون ایران در روز یکشنبه ۲۶ آذر (۱۷ دسامبر)، او به چگونگی ارتباط خود با عوامل اطلاعاتی بیگانه پرداخته است.

بنا بر اعترافات او، نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران وی را به «همکاری با موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل» محکوم کرده است.

حکم اعدام احمدرضا جلالی که در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ و در هنگام سفرش به ایران توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و به زندان اوین منتقل شده بود، مهرماه امسال به وکلای وی ابلاغ و روز شنبه ۱۸ آذر (۹ دسامبر) این حکم در دیوان عالی ایران تائید شد.

احمدرضا جلالی در دانشگاه‌های بلژیک، ایتالیا و سوئد به تحصیل و تدریس پرداخته و در سال‌های اخیر همراه با همسر و دو فرزند ۵ و ۱۵ ساله‌اش ساکن کشور سوئد شد.

ویدا مهران‌نیا، همسر آقای جلالی در مقاطع مختلف و در مصاحبه با شبکه‌های خبری بارها تاکید کرده که همسرش تحت فشار، ارعاب و تهدید دست به اعتراف زده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد نسب به اعدام یک شهروند ایرانی-سوئدی ابراز نگرانی کرد

اعدام ۸۵۳ نفر در سال ۲۰۲۳؛ عفو بین‌الملل: چوبه دار ابزار حکومت ایران برای سرکوب و ارعاب است

گزارش سازمان ملل درباره ارتکاب «جنایت علیه بشریت» و مسئولیت مرگ مهسا امینی؛ پیامدها و واکنش‌ ایران