فیلم «تایتانیک» ۲۰ ساله شد

صحنه ای از فیلم «تایتانیک»
صحنه ای از فیلم «تایتانیک» Copyright 20th Century Fox
Copyright 20th Century Fox
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از صحنه‌های «تایتانیک» با گذشت بیست سال از اکران اولیه این فیلم در میان صحنه های ماندگار در حافظه جمعی تماشاگران سینما جای گرفته اند.

آگهی

فیلم «تایتانیک» ساخته جیمز کامرون، کارگردان کانادایی روز سه‌شنبه ۲۰ ساله شد. این فیلم ۱۹۳ دقیقه‌ای که با موفقیت چشمگیری روبرو شد توانست ۱۱ جایزه اسکار از جمله جایزه بهترین فیلم را به دست آورد.

به مناسبت بیستمین سال اکران «تایتانیک»، این فیلم از روز اول دسامبر (۱۰ آذر) در برخی سالن‌های سینما در آمریکا به نمایش درآمده است. صفحه توئیتری نیز به گرامیداشت بیستمین سالگرد اکران این فیلم اختصاص یافته است. در این صفحه از هشتگ خاص بیستمین سال اکران این فیلم (Titanic20Years#) استفاده شده است. اما چه عواملی به موفقیت این فیلم چه از نظر تجاری و چه از نظر کسب جوایزی همچون اسکار کمک کرد؟

ترکیب داستان تاریخی و عاشقانه

از تقارن دو جنبه هیجان انگیز و عاشقانه داستان «تایتانیک» به عنوان یکی از دلایل جذابیت آن برای تماشاگران یاد شده است. فیلم جیمز کامرون همزمان دو داستان کاملا متفاوت را روایت می کند: وقوع فاجعه ای برای ساکنان کشتی تایتانیک و عشق دو جوان به یکدیگر. امری که همزمان گروه های متفاوتی از تماشاگران را جذب داستان آن کرد. بسیاری از نوجوانان و جوانان در زمان اکران این فیلم به راحتی با دو شخصیت اصلی «تایتانیک» و عشق آنها به یکدیگر همزاد پنداری کردند.

در مقابل جنبه تاریخی، هیجان انگیز و فاجعه بار غرق کشتی تایتانیک برای گروه های سنتی تری از تماشاگران جذابیت داشت.

ترانه «قلبم ادامه خواهد داد»

یکی از عواملی به که تاثیرگذاری «تایتانیک» بر روی تماشاگران کمک کرد ترانه «قلبم ادامه خواهد داد» (My heart will go on) از سلین دیون، خواننده کانادایی بود. این ترانه عاشقانه که ملودی اصلی «تایتانیک» است به یکی از معروف ترین ترانه های سلین دیون تبدیل شد و جایزه اسکار بهترین ترانه فیلم را نیز کسب کرد.

سلین دیون به مناسبت بیستمین سالگرد تولید «تایتانیک» در ماه مه سال جاری میلادی این ترانه را در مراسم اهدای جوایز موسیقی بیلبورد اجرا کرد.

تخمین زده می شود ۱۸ میلیون نسخه ضبط شده این ترانه در سطح جهان به فروش رسیده است.

جنبه اقتصادی

این فیلم که با بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری ساخته شد ۱۵ هفته پیاپی پرفروش ترین فیلم در آمریکا بود. «تایتانیک» با بالاترین بودجه تاریخ سینما تا آن زمان ساخته شده بود.

درآمد حاصل از این فیلم تاکنون بیش از دو میلیارد دلار تخمین زده می شود.

فیلم جیمز کامرون که برای ۱۴ جایزه اسکار نامزد شده بود توانست در مراسم هفتادمین دوره اهدای این جوایز ۱۱ مجسمه طلایی آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک آمریکا را کسب کند.

هر چند «تایتانیک» امروز به عنوان فیلمی موفق شناخته می شود اما پیش از اکران عمومی آن گمانه زنی های زیادی در مورد احتمال شکست تجاری آن مطرح شده بود. بودجه سنگین، تاریخ اکران، مدت زمان طولانی و بازیگران کمتر شناخته شده از جمله عواملی بود که به طور بالقوه می توانست منجر به شکست تجاری این فیلم منجر شود.

صحنه های ماندگار

بسیاری از صحنه های «تایتانیک» با گذشت بیست سال از اکران اولیه این فیلم در میان صحنه های ماندگار در حافظه جمعی تماشاگران سینما جای گرفته اند. یکی از این صحنه ها حضور جک و رُز (با بازی لئوناردو دیکاپریو و کیت وینسلت) دو شخصیت اصلی فیلم بر روی عرشه کشتی تایتانیک است.

یکی دیگر از صحنه های به یاد ماندنی «تایتانیک» صحنه رابطه عاشقانه جک و رُز در یکی از خودروهای بخش باری کشتی تایتانیک است. صحنه مرگ جک در پایان فیلم و خداحافظی او با رز نیز از جمله صحنه های «تایتانیک» است که تاثیر زیادی بر روی تماشاگران گذاشت.

بیشتر بخوانید:

ساخت نسخه مشابه تایتانیک در چین

بازدید از کشتی تایتانیک امکان پذیر شد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بطری دختر مسافر تایتانیک در دریا؛ فرانسه سندیت نامه را بررسی می‌کند

معرفی نامزدهای آفریقایی-آمریکایی جوایز هشتاد و نهمین دوره مراسم اسکار

علت مرگ متیو پری بازیگر سریال «فرندز» اعلام شد