Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بانک جهانی دیگر برای استخراج نفت و گاز کمک مالی نمی‌کند

Free stock photos of petroleum_Pexels
Free stock photos of petroleum_Pexels
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بانک جهانی در نظر دارد از سال ۲۰۱۹ کمک‌های مالی خود را در راستای استخراج نفت و گاز متوقف کرده و فعالیت‌های خود را بر روی گسترش انرژی‌های پاک متمرکز کند.

این تصمیم هفته گذشته وهم زمان برگزاری اجلاس بین‌المللی بررسی راه‌های ‏مقابله با گرمایش زمین در پاریس به اطلاع همگان رسید. با این حال ممکن است کمک‌های این گروه برای استخراج نفت و گاز به کشورهای درحال توسعه و فقیر که به این سوخت‌ها نیاز مبرم دارند، همچنان ادامه یابد.

پیش‌تر نیز فعالان محیط زیست و حقوق بشر از این ارگان خواسته بودند تا به کمک‌های مالی خود در راه توسعه پروژه‌های نفت و گاز خاتمه دهد و از این طریق گامی مثبت در راه جلوگیری از گرمایش و فرسایش کره زمین بردارد. 

گروه بانک جهانی شامل ۵ سازمان بین‌المللی است که در سال ۱۹۴۵ برای پرداخت وام‌های کمکی به کشورها بخصوص کشورهای فقیر به وجود آمد و هم اکنون ۱۸۹ کشور عضو آن هستند. 

هفته گذشته جیم یونگ کیم، رئیس بانک جهانی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و بسیاری دیگر از مقامات سیاسی، دانشمندان، خیرین، هنرمندان و فعالان محیط زیست به دعوت امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در پاریس گرد هم آمدند و درباره توافق پاریس به بحث و گفتگو نشستند.

این توافقنامه در سال ۲۰۱۵ پس از مذاکراتی که میان نمایندگان قریب به ۲۰۰ کشور جهان در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در پاریس انجام گرفت، تصویب شده و در روز زمین مصادف با ۲۲ آوریل سال ۲۰۱۶ در مراسمی در نیویورک به امضاء رسید. 

هدف توافق پاریش کاهش میزان تولید گازهای گلخانه‌ای از جمله دی‌اکسید کربن و کاهش دمای زمین است.

بیشتر بخوانید: آینده توافق پاریس بدون حضور آمریکا چه خواهد شد؟

در سال ۲۰۱۷ ایالات متحده آمریکا به عنوان بزرگترین قطب اقتصادی جهان و دومین تولید کننده کربن در جهان اعلام کرد که این توافق را ترک خواهد کرد. گرچه این تصمیم آمریکا تمام جهان را در بهت فرو برد، اما بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که حتی با وجود ترک این توافق از سوی ایالات متحده، هنوز امکان دستیابی به هدف وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امیدواری مسئولان ایرانی به زنده بودن سرنشینان نفتکش

عرضه خودروهای الکتریکی ارزان‌قیمت در فرانسه در ازای پرداخت ۱۰۰ یورو در ماه

آغاز سال تحصیلی در فرانسه؛ سفر هوایی نخست‌وزیر انتقاد هواداران محیط زیست را برانگیخت