وضعیت مصرف الکل در میان نوجوانان اروپایی

Excursion Champagne Love Joy Young Celebration
Excursion Champagne Love Joy Young Celebration   -  Copyright  Creative Commons Zero - CC0
نگارش از Euronews

پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن و دانشگاه پنسیلوانیا دریافته‌اند که یک ششم والدین بریتانیایی به فرزندانشان اجازه می‌دهند که از سن ۱۴ سالگی الکل بنوشند؛ کاری که در درازمدت پیامدهای خطرناکی برای سلامت آنها دارد.

تحقیقات همچنین نشان داده است که بیشتر این والدین، افرادی هستند که از تحصیلات خوبی برخوردارند و معتقدند اگر به فرزندانشان اجازه دهند در خانه الکل بنوشند، می‌توانند به کودکان آموزش دهند که چگونه در آرامش بنوشند.

در بریتانیا حداقل سن قانونی برای خرید الکل ۱۸ سال است و مقامات سازمان بهداشت بریتانیا می‌گویند حداقل سن برای نوشیدن الکل نیز نباید کمتر از ۱۵ سال باشد زیرا قبل از این سن مغز فرزندان و بدن آنها آمادۀ استفاده از الکل نیست.

Φωτογραφία Anadolu Agency

در دیگر کشورهای اروپایی وضعیت چگونه است؟

در بیشتر کشورهای اروپایی مانند بریتانیا حداقل سن مجاز برای خرید الکل ۱۸ سال است.

اما استثنائاتی نیز در این باره دیده می‌شود؛ در آلبانی کمترین سن مجاز در کل اروپا دیده می‌شود که ۱۴ سال است و در نقطه مقابل نیز در ایسلند قرار دارد که سن مجاز خرید الکل ۲۰ سال است.

بر اساس داده‌های سازمان جهانی بهداشت، در برخی کشورها بین مصرف الکل در محل و خرید الکل برای مصرف در مکانی دیگر، تفاوت قائل هستند. مثلا در فنلاند نوجوانان ۱۸ ساله می‌توانند الکل خریده و در همان محل آن را بنوشند اما اگر قصد خرید الکل و نوشیدن آن در جایی دیگر را دارند، باید دست‌کم ۲۰ سال سن داشته باشند.

در بلژیک، دانمارک، فنلاند، آلمان، هلند، نروژ و سوئیس نیز سن خرید شراب و آب‌جو، کمتر از سن مجاز برای خرید دیگر نوشیدنی‌های الکلی است.

تاثیرات مصرف الکل در میان نوجوانان

در پژوهشی از نوجوانان پرسیده شد: آیا هرگز آنقدر الکل نوشیده‌اید که واقعا مست شوید؟

پاسخ‌ها به این پرسش نشان داد درصد افراد ۱۵ ساله‌ای که گفته‌اند دست‌کم ۱۰ بار یا بیشتر مست شده‌اند، در کشورهای مختلف اروپایی متفاوت است.

دانمارک بالاترین درصد ۱۵ ساله‌هایی را دارد که دست‌کم ۱۰ بار مست شده‌اند: ۲۰ درصد پسران و ۱۹ درصد دختران.

هلند نیز پایین‌ترین نرخ را دارد: ۳ درصد پسران و ۱ درصد دختران.

در بخش قابل توجهی از کشورها میزان پسرانی که مست شده‌اند بیش از دختران بوده است و بالاترین سطح آن در کرواسی دیده می‌شود (۱۵ درصد پسران و ۴ درصد دختران). استثنا در این موضوع فنلاند (۱۴ درصد دختران و ۱۳ درصد پسران)، اسپانیا (۱۰ درصد مشابه برای دختران و پسران) و ایسلند (۴ درصد مشابه برای دختران و پسران) بوده است.

تحلیل داده‌ها همچنین نشان داد که رابطۀ بسیار ناچیزی میان اعمال محدودیت قانونی برای مصرف الکل و حوادث ناشی از مستی نوجوانان وجود دارد.

مطالب مرتبط