Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

موضع «محتاطانه» فرانسه در قبال شواهد آمریکا درباره تامین موشکی یمن از سوی ایران

موضع «محتاطانه» فرانسه در قبال شواهد آمریکا درباره تامین موشکی یمن از سوی ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فرانسه روز جمعه در قبال اتهامات مطرح شده از سوی آمریکا علیه ایران مبنی بر اینکه موشکهای شلیک شدۀ حوثی‌ها به سمت عربستان ساخت ایران بوده است، موضعی محتاطانه اتخاذ کرد و گفت همچنان در حال بررسی اطلاعاتی است که در این باره در اختیارش قرار گرفته و سازمان ملل نیز هنوز به هیچ نتیجه‌ای در این زمینه نرسیده است.

ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه برای اولین بار قطعاتی را به نمایش گذاشته و مدعی شد که آنها قطعاتی از سلاح‌های ساخت ایران هستند که در اختیار حوثی‌ها قرار گرفته‌اند. واشنگتن این مدارک را شواهد قانع کننده‌ای توصیف کرد که ثابت می‌کند تهران قطعنامه‌های سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

این قطعات شامل یک پهپاد و یک اسلحه ضد تانک، همچنین بقایای سوخته شده از چیزی بود که پنتاگون آن را موشک بالستیک کوتاه برد ساخت ایران می‌نامید و ادعا داشت که این موشک در ۴ نوامبر از یمن به سمت فرودگاه بین‌المللی ملک خالد در نزدیکی ریاض پرتاب شده است.

بیشتر بخوانید: سازمان ملل: مدرک قطعی دربارۀ منشاء موشک‎های شلیک شده به عربستان وجود ندارد

الکساندر جورجینی، سخنگوی معاون وزیر خارجه فرانسه روز جمعه از دادن پاسخی مستقیم به خبرنگاران در این باره که «آیا پاریس معتقد به غیر قابل انکار بودن این شواهد است؟» خودداری کرد.
او گفت: «دبیرخانۀ سازمان ملل متحد هنوز در این موضوع به نتیجه‌ای نرسیده است. فرانسه نیز به بررسی اطلاعاتی که در اختیار دارد، ادامه خواهد داد.»

با این وجود آقای جورجینی اعلام کرد که فرانسه همچنان از برنامۀ موشکهای بالستیک ایران نگران است. او از ایران خواست تا در قبال قطعنامۀ ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل خود را متعهد بداند.
قطعنامه ۲۲۳۱ که توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت بزرگ را به رسمیت می‌شناسد، از ایران خواسته است تا به فعالیتهای مرتبط با افزایش توانایی‌های موشکهایی که قادر به حمل بمب‌های هسته‌ای باشند، نپردازد.

تنش‌ها میان ایران و فرانسه در هفته‌های اخیر و پس از آنکه امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد تهران باید در منطقه موضع تهاجمی کمتری داشته باشد و برنامۀ موشکهای بالستیک خود را روشن کند، افزایش یافت.

قرار است وزیر خارجه فرانسه دوشنبه آینده به واشنگتن سفر کند تا با مقامات آمریکا در موضوع ایران وارد گفتگو شود. او در اوایل ماه ژانویه نیز سفری به تهران خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: مکرون: ایران متحد فرانسه نیست و برنامه موشکی بالستیکی ایران نیاز به بررسی دارد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان خواستار اقدام فوری بر ضد ایران شد

پاسخ ایران به فرانسه: ایران در مسائل دفاعی و موشکی مذاکره نمی‌کند

هشدار سپاه به اروپا: ایران ممکن است برد موشک‌های خود را افزایش دهد