آناهید آباد: بیضایی یکی از گوهرهای دنیاست، ای کاش اینجا بود

آناهید آباد: بیضایی یکی از گوهرهای دنیاست، ای کاش اینجا بود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

فیلم سینمایی «یه وا» ساخته آناهيد آباد كارگردان ايراني و محصول مشترک ایران و ارمنستان است اين فيلم نخستین تجربه كارگرداني آناهید آباد است و در کشور ارمنستان فیلمبرداری شده است .

«یه وا» به عنوان نماینده سینمای ارمنستان برای رقابت در نودمین دوره جوایز اسکار در بخش بهترین فیلم خارجی زبان انتخاب شد. اين فيلم با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی و مرکز سینمای ملی ارمنستان تولید شده است.

Φωτογραφία Anadolu Agency

آناهید آباد : سال ها قبل که در ارمنستان بودم، طرح اولیه این فیلم در ذهنم ایجاد شد و در سال های متمادی تلاش کردم این فیلم را بسازم ، قصه تغییراتی پیدا کرد و زمانی که فرصت مهیاد شد و حمایت ارمنستان برای ساخت این فیلم تامین شد بازنویسی نهایی فیلمنامه را انجام دادم و اقدام به ساخت آن کردم .

«یه وا» روایت داستانی است که به مسایل اجتماعی انسان معاصر می پردازد. یه وا زنی ۳۴ ساله است كه به اتهام قتل شوهرش تحت پیگرد قانونی است.او مادري است كه سعي دارد گذشته پر فراز و نشیبش را به فراموشی بسپارد. او براي حفاظت از دخترش فرار مي كند و به محل دور دستی پناه مي برد اما در محل جدید مجبور به مقابله با مسایل و دشواری هايي مي شود و مسایل ناتمام گذشته او را رها نمی کند.

Φωτογραφία Anadolu Agency

آناهید آباد: زن که در موقعیت جنگ قرار دارد ، زنانی که تجربه جنگ را از سر گذرانده اند ، زنانی که در معرض خطرات تبعات بعد از جنگ هستند ، برای من روایت زنانه این سرنوشت ها جذاب بود .

قرار بود فيلم يه وا در سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر به نمايش در آيد اما برگزار كنندگان تصميم گرفتند به جاي رقابت در بخش اثار داخلي، اين فيلم در جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش در بیاید و آن را از دور رقابت کنار گذاشتند. يه وا اردیبهشت ماه امسال در سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر و شهریورماه در جشنواره فیلم مونترال به نمایش در آمد. پخش فیلم "یه وا "از ۲۳ سپتامبر در سینماهای ارمنستان آغاز شده است .

Φωτογραφία Anadolu Agency

آناهید آباد: من همان قدر که در سینمای ارمنستان جای دارد شاید بیشتر در سینمای ایران جا و پا دارم و این مساله من را رنجاند.

آناهيد آباد از سینماگران مطرح کشور ايران است که سابقه دستیاری و برنامه ریزی و مجری طرح بسیاری از فیلم های مطرح سینمای ایران را دارد. وي در فيلم سگ كشي دستيار كاگردان سرشناس ايراني بهرام بيضايي بوده است .به عنوان اخرين سوال از او در مورد بهرام بيضايي پرسيده ايم :

آناهید آباد : آقای بیضایی یکی از بزرگترین روشنفکران ،نمایشنامه نویسان وفیلمسازان کشور ماست ، نه تنها کشور ما بلکه فکر می کنم آقای بیضایی یکی از گوهر های فرهنگ معاصر کره زمین است ، ای کاش که اینجا بود .

Φωτογραφία Anadolu Agency
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اکبر رادی از نگاه هادی مرزبان و فرزانه کابلی

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد