رای موافق نمایندگان مجلس ایران به حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد

رای موافق نمایندگان مجلس ایران به حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه ماده ۴ طرح «اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور» را با اکثریت آراء به تصویب رساندند.

در صورت تایید این ماده از سوی شورای نگهبان «اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.»

این قانون عطف به ماسبق خواهد شد و بر نتایج انتخابات دور پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا قابل اعمال خواهد بود.

به این ترتیب چنانچه این ماده توسط شورای نگهبان و یا درنهایت توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تایید شود، سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد نیز می‌تواند به کار خود در این شورا ادامه دهد.

سپنتا نیکنام در دور چهارم انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و پس از آن در دور پنجم (دورۀ کنونی) توانست رای لازم را برای ورود به شورای شهر یزد به دست آورد. اما پس از آغاز فعالیت او در این شورا، در شهریور ماه امسال در پی طرح شکایت یکی از رقبای شکست خوردۀ او، دیوان عدالت اداری حکمی مبنی بر توقف موقت فعالیت او در شورای شهر یزد صادر کرد.

این حکم، واکنش‌های بسیاری را در سطح جامعه ایران و همچنین در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت تا جایی که حتی نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس، خواستار توقف این حکم شدند.

آنها تاکید کردند که تصمیمات قضایی باید در جهت اصول حقوقی و اجرای مقررات باید بر اساس قانون اساسی، بدون هیچ‌گونه تبعیض و نابرابری بین همه ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی باشد.

بیشتر بخوانید: نامه‌‌ نمایندگان یزد به رئیس مجلس در حمایت از سپنتا نیکنام

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه‌‌ نمایندگان یزد به رئیس مجلس در حمایت از سپنتا نیکنام

حمله سایبری به سایت مجلس ایران؛ ممنوعیت ورود خبرنگاران و از کار افتادن سیستم رای‌گیری الکترونیکی

تاکید دوباره خامنه‌ای برای مشارکت در انتخابات: هرکس با انتخابات مخالفت کند با نظام مخالفت کرده است