Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تعرفه خروج از ایران؛ «تلاش خود را برای اصلاح ارقام به کار خواهیم بست»

تعرفه خروج از ایران؛ «تلاش خود را برای اصلاح ارقام به کار خواهیم بست»
Copyright 
نگارش از جواد منتظری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

افزایش نرخ عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه سال ۹۷ که روز یکشنبه و از سوی دولت ایران به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد موجی از انتقادات و اعتراضات را با خود به همراه داشت.

دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ افزایش سه برابری عوارض خروج از کشور را پیشنهاد داده است. بر این اساس هر فرد برای نخستین سفر خود می‌بایست مبلغ ۲۲۰ هزار تومان باید عوارض خروج پرداخت کند، این مبلغ در سفر دوم ۳۳۰ هزار تومان و برای سفرهای سوم و بیشتر به ۴۴۰ هزار تومان می‌رسد.

بیشتر بخوانید: روحانی: هدفمان رشد اقتصادی بالای پنج درصد است

با انتشار این خبر بسیاری از کاربران در صفحات مجازی این تصمیم دولت را به باد انتقاد گرفتند و تصمیم دولت را جبران کسری بودجه از جیب مردم عنوان کردند. همچنین بسیاری نیز این تصمیم را عامل تاثیر گذاری در کاهش سفر شهروندان ایرانی به خارج از کشور بر شمردند.

بحث عوارض خروج آنقدر در جامعه ایران داغ شد که برنامه پربیننده ۹۰ هم شامگاه دوشنبه آیتمی در این باره پخش کرد.

تلاش خود را برای اصلاح ارقام به کار خواهیم بست

به گفته علی اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران قرار است در سال ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبارات از محل این عوارض در اختیار این سازمان قرار گیرد. قرار است ۴۰ هزار تومان از مبلغ تعیین شده برای عوارض خروج، به توسعه زیرساخت‌ها و تاسیسات گردشگری و حمایت از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص یابد. هر چند مونسان پس از این سخنان در صفحه توی‌تر خودش با علام اینکه هنوز هم دیر نشده از تلاش برای اصلاح ارقام خبر داد.

نمی‌توان مردم را به خاطر سفر به خارج جریمه کرد

در واکنش به سخنان مونسان، ابراهیم پورفرج، رییس جامعه تورگردانان ایران در گفت‌و‌گو با ایسنا، با انتقاد از این تصمیم دولت گفته است: «ما نمی‌توانیم مردم را از سفر رفتن منع کنیم، یا آنهایی که مسافرِ خارج هستند را جریمه و تنبیه کنیم، معنای افزایشی که در عوارض خروج از کشور اتفاق افتاده، همین می‌شود. آیا بهتر نیست به جای آنکه مانع خروج مردم از کشور شویم، انگیزه سفر رفتن را بیشتر کنیم؟ چرا به جای ایجاد محدودیت، زیرساخت‌ها را توسعه نمی‌دهیم، تنوع در کشور ایجاد نمی‌کنیم، حمل و نقلمان را ساماندهی نمی‌کنیم، خدمات هتل‌ها را ارتقاء نمی‌دهیم که مردم بیشتری در کشور سفر کنند؟»

عوارض خروج از کشور مشارکت عمومی در توسعه کشور است

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این انتقادات، عوارض خروج از کشور را نوعی مشارکت عمومی در توسعه زیرساخت‌های گردشگری کشور تلقی کرد. گفت: افرادی که به کشورهای خارجی می‌روند یک مقدار هم به گردشگری کشور خودشان کمک کنند. ما از آن‌ها سپاسگذاریم و این را یک مشارکت عمومی در توسعه زیرساخت‌های گردشگری کشور تلقی می‌کنیم

در همین حال از مجلس شورای اسلامی ایران خبر می‌رسد که نمایندگان با افزایش سه برابری عوارض خروج از کشور موافق نیستند و به نظر می‌رسد مجلس با این پیشنهاد دولت موافق نبوده و و احتمالا این بخش از لایحه بودجه مورد مخالفت نمایندگان قرار خواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اقدام تلافی‌جویانه چین: تعرفه‌های جدید بر ۱۲۸محصول وارداتی آمریکا

آیا اعتراضات سراسری اخیر در رد کلیات لایحه بودجه سال آینده ایران تاثیری داشتند؟

اروپایی‌ها تعطیلات خود را کجا می گذرانند؟