Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حسن نصرالله خواهان اتحاد ملتها برای انزوای اسرائیل شد

حسن نصرالله خواهان اتحاد ملتها برای انزوای اسرائیل شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد که تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، سرآغازی برای پایان اسرائیل خواهد بود.

بنا بر گزارش خبرگزاری تسنیم او در اجتماع مردم لبنان برای محکوم کردن این تصمیم رئیس‌ جمهوری آمریکا اعلام کرد که این رفتار دونالد ترامپ «تجاوز آشکار و کینه‌توزانه علیه قدس و مسأله فلسطین و کرامت امت» است.

سخنرانی دبیرکل حزب‌الله، نخستین واکنش این جریان سیاسی-نظامی لبنان به رویکرد جدید رئیس جمهوری آمریکا در قبال پایتخت اسرائیل نیست. آقای نصرالله، چهار روز پیش از این تصمیم دونالد ترامپ را «تکرار بیانیه بالفور» خوانده بود.

 روز شنبه، تصاویری از دیدار قیس خزعلی، رهبر سازمان سیاسی-نظامی عصایب اهل حق عراق از مرز لبنان با اسرائیل منتشر شد.

بیشتر بخوانید: سعد حریری از بازدید فرمانده عصائب‌ اهل حق از مرز لبنان و اسرائیل انتقاد کرد

سید حسن نصرالله با تاکید بر اینکه به حمایت از فسلطین و مقدسات اسلامی و مسیحی ادامه خواهد داد، گفت: «از همۀ گروه‌های مقاومت در منطقه و همۀ کسانی که به مقاومت ایمان دارند می‌خواهیم که مواضعی یکپارچه برای مقابله با تجاوز اتخاذ کنند تا قدس را پس بگیریم. باید نقشۀ میدانی و عملیِ جامعی که نقش‌ها در آن توزیع شده باشد، برای این مبارزۀ بزرگ تدوین کنیم. ما در حزب‌الله به مسئولیت‌های خود در این زمینه کاملا عمل می‌کنیم.»

دبیرکل حزب‌الله گفت: «ترامپ تصور می‌کرد که بعد از به‌رسمیت شناختن قدس، کشورهای دنیا به او خواهند پیوست. اما او با مخالفت کشورهای دنیا روبرو شد و در نتیجه تنها ماند و منزوی شد.»

او با قدردانی «از مواضع تاریخی همۀ مراجع دینی از نجف گرفته تا قم و مواضع امام خامنه‌ای، شیخ الازهر و مراجع مسیحی» اعلام کرد: «همۀ امت باید با این تجاوز خطرناک مقابله کنند و این مسئولیت بر دوش همه و در درجه اول بر دوش فلسطینیان و مقاومت و انتفاضه آن‌ها است.»

او افزود: «بعد از تصمیم ترامپ و رفتار دولت آمریکا، حجت بر همۀ کسانی که به دخالت‌های آمریکا به نفع فلسطین یا ملت‌ها در برابر اسرائیل چشم دوخته بودند و همچنین بر کسانی که به مذاکرات بی‌‌نتیجه ادامه می‌دادند، تمام شد... وقت آن رسیده است که همه بدانند آمریکا حامی صلح نیست، بلکه این کشور حامی تروریسم، اشغالگری، ویرانی و فتنه‌ها، سازندۀ داعش و گروه‌های تکفیری است و موضع امت باید تنها در دو کلمه خلاصه شود و آن مرگ بر آمریکا است.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان در این سخنرانی راه‌کارهایی را برای انزوای اسرائیل ارائه داد و گفت: «باید از طریق فشارهای مردمی و پارلمان‌ها و دولت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و تظاهرات‌ها، رژیم صهیونیستی را کاملا منزوی کرد و باید بر دولت‌ها برای قطع روابط بین برخی از کشورهای عربی و اسلامی با اسرائیل فشار آورد... اسرائیل باید تحریم شود و من به اهالی فلسطین می‌گویم که هرگونه هیأتی که برای عادی‌سازی نزد شما می‌آیند را طرد کنید... تشکیلات خودگردان فلسطین، اتحادیه عرب و نشست سران کشورهای اسلامی باید توقف روند سازش را اعلام کرده و از آمریکا بخواهند که از این تصمیم خود صرف نظر کند.»

او با تاکید بر موثر بودن فعالیتها در چهارچوب جنبش‌های مقاومت و محور مقاومت گفت: «مهمترین واکنش به تصمیم خصمانه ترامپ، اعلام انتفاضه سوم فلسطین در تمام مناطق فلسطین اشغالی است و همۀ کشورهای عربی و اسلامی باید از ملت فلسطین حمایت کنند... ما در لبنان، کشور مقاومت و جانفشانی و شهدا و سرزمین پیروزی‌ها در کنار فلسطین ماندیم و باقی خواهیم ماند تا مسلمانان در مسجدالاقصی و مسیحیان در کلیسای مقبره مقدس عبادت کنند.»

بیشتر بخوانید: انتفاضه چیست و انتفاضه سوم چگونه خواهد بود؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر حماس فلسطینی‌ها را به انتفاضه جدید فراخواند

انتفاضه سوم مورد اتفاق گروههای سیاسی فلسطینی است

تنش در خاورمیانه؛ ماکرون خواستار جلوگیری از شعله‌ور شدن جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان شد