آلمان، چین را به جاسوسی از طریق شبکه‌ اجتماعی لینکدین متهم کرد

آلمان، چین را به جاسوسی از طریق شبکه‌ اجتماعی لینکدین متهم کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان امنیت داخلی آلمان می گوید که بیش از ۱۰ هزار کاربر این کشور در شبکه اجتماعی لینکدین با حساب‌های کاربری جعلی در ارتباط هستند.

آگهی

سرویس اطلاعات آلمان روز یکشنبه نسبت به جمع‌آوری اطلاعات شخصی سیاستمداران و دیگر مقامات عالیرتبه در شبکه‌های اجتماعی توسط دولت چین از طریق پروفایل‌های جعلی هشدار داد.

سازمان امنیت داخلی آلمان می گوید که طی یک تحقیق نه ماهه درباره نقص‌های امنیتی در شبکه‌های اجتماعی دریافته است که بیش از ۱۰ هزار کاربر این کشور در لینکدین (شبکه اجتماعی بر اساس روابط تجاری) با حساب‌های کاربری جعلی در ارتباط هستند.

این پروفایل‌‌های جعلی با مشاغل مشاور، پژوهشگر یا مسئول منابع انسانی و با نام‌هایی نظیر «ریچل لی» یا «الکس لی» به قصد جمع‌آوری اطلاعات در مورد عادات، سرگرمی‌ها و علایق سیاسی با افراد ارتباط برقرار می کنند.

این حساب‌های کاربری اغلب برای عکس پروفایل خود از تصاویر زنان و مردان شیک و جذاب استفاده می‌کنند تا افراد را برای قبول دوستی به خود جذب کنند.

همچنین این افراد ادعا می کنند که پست مهمی در بخش منابع انسانی سازمان‌هایی نظیر مرکز مطالعات توسعه اقتصادی چین و اروپا و یا موسسات دانشگاهی دیگر دارند و از طریق از افراد می خواهند تا اطلاعات شخصی خود را جهت استخدام برای آنان بفرستند.

به گزارش رویترز در اکثر موارد دیپلمات‌ها و سیاستمداران ارشد هدف این پروفایل‌های جعلی هستند. سرویس امنیت آلمان نیز به مقامات عالیرتبه خود هشدار داده است که نسبت به انتشار اطلاعات شخصی خود از طریق شبکه‌های اجتماعی هوشیار باشند.

اداره فدرال نگهبانی از قانون اساسی آلمان (BfV) از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده این حساب‌های کاربری جعلی به مقامات مربوط گزارش دهند.

هانس جورج ماسن، رئیس (BfV) گفت: «این پروژه تلاشی گسترده برای نفوذ به پارلمان، وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی آلمان بوده است.»

در اوایل سال جاری میلادی بریتانیا از هدف قرار گرفتن شرکت‌های این کشور توسط هکرهای چینی برای دستیابی به اطلاعات این کارکنان خبر داده بود.

در سال‌های اخیر روش‌های مخفی جمع‌آوری اطلاعات محرمانه از سوی سازمان‌های اطلاعات و امنیت چین، یکی از نگرانی های اصلی سازمان‌های اطلاعاتی اروپا بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کدام شرکتها در پایگاه لینکدین برترین هستند؟

ارتش سایبری کره شمالی: قدرتی کارآمد در دستان رهبری اقتدارطلب

هک شدن محصولات اپل در چین