نقش بیت‌کوین در معاملات تجاری آینده

نقش بیت‌کوین در معاملات تجاری آینده
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزایش چشمگیر و بی‌سابقه ارزش بیت‌کوین یکی از سرخط‌های اخبار اقتصادی در هفته‌های گذشته بود. با توجه به شدت گرفتن اشتیاق سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بازرگانی به استفاده از آن در این نوشتار به بررسی این مساله خواهیم پرداخت که آینده بیت‌کوین چه خواهد بود.

بیت‌کوین چیست؟

آگهی

بیت کوین یک شبکه پرداخت و ذخیره سازی امن و غیر متمرکز پول بر روی اینترنت است که ایده آن برای نخستین بار سال ۲۰۰۹ در قالب یک ایمیل رمزنگاری شده منتشر شد.

کارکرد بیت‌کوین مشابه «پول بی‌پشتوانه» است چرا که دارای ارزش ذاتی نبوده و تغییرات در واحد آن تابع تغییرات در قیمت کالاهایی چون طلا و نقره نیست. کنترل غیرمتمرکز و فراگیر در این سیستم پولی وعدم اعمال نظارت و مدیریت واحد، باعث شده که اعمال نفوذی بر فرآیند خلق و تغییر قیمت آن صورت نگیرد.

بیت‌کوین چگونه در معاملات تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

بیت‌کوین در شبکه مالی بدون هیچ‌گونه واحد مشخصی مبادله می‌شود. از این پول مجازی می‌توان برای مبادلات ارزی و خرید سهام شرکت‌های تجاری بهره برد. با این حال به دلیل جدید بودن این پدیده امکان خطا، هک شدن و سرقت آن به صورت اینترنتی وجود دارد. 

استفاده از بیت‌کوین با ریسک بالایی همراه است چرا که به دلیل بی‌پشتوانه بودن این پول نمی‌توان به طور قطعی در مورد ارزش آن نظر داد. قیمت این ارز به صورت توافقی مابین خریدار و مشتری در زمان خرید صورت می‌گیرد.

مشتریان بزرگ بیت‌کوین در آینده نزدیک چه کسانی هستند؟

شرکت خدمات اقتصادی «کوب گلوبال مارکتس» از امروز ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) معاملات خود را با استفاده از این پول اینترنتی آغاز کرده است. دو شرکت دیگر خدمات اقتصادی از جمله «گروه نزدک اوام‌اکس» و «گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو (سی‌ای‌ام)» نیز اعلام کرده‌اند که بزودی از این ارز برای ارائه خدمات خود استفاده خواهند کرد.

دلایل استفاده شرکت‌های تجاری از بیت‌کوین چیست؟

افزایش تمایلات برای تجارت با این پول سبب شده تا شرکت‌های خدمات اقتصادی تصمیم بگیرند از آن برای مبادلات تجاری استفاده کنند. اواخر ماه نوامبر امسال ارزش هر بیت کوین به ۱۱ هزار دلار رسید و رکورد سیر صعودی خود را برای ششمین روز با افزایش بیش از ۱۰۰۰ دلار در عرض ۱۲ ساعت حفظ کرد. همچنین رکورد قیمت بیت‌کوین در هفته گذشته مجددا شکسته شد و از مرز ۱۵ هزار دلار گذشت. این درحالی است که بهای این ارز مجازی در ۴۸ ساعت منتهی به روز چهارشنبه دو بار رکورد شکسته و روز چهارشنبه از ۱۲ هزار به ۱۳ هزار دلار رسیده بود. استفاده بازارهای بورس بین‌المللی از بیت‌کوین در هفته‌های اخیر سبب افزایش بی‌سابقه قیمت آن است.

استفاده از بیت‌کوین چه خطراتی را در پی دارد؟

اگرچه بسیاری از کارشناسان آینده تجارت با پول مجازی را مثبت قلمداد می‌کنند، گروهی دیگر چندان در مورد آن خوشبین نیستند. نبود پشتوانه کالایی، نوسانات بازار، عدم نظارت بر آن از سوی مراجع قانونی سبب شده استفاده از آن چندان امن نباشد. گرچه استفاده از این ارز با رشد بی‌سابقه‌ای همراه بوده اما افت ناگهانی قیمت آن نیز دور از انتظار نیست.

آیا می‌توان به آینده بیت‌کوین امید داشت؟

پاسخ به این سوال چندان آسان نیست چرا که کارشناسان اقتصادی در مورد آینده آن با یکدیگر هم نظر نیستند. برخی از کارشناسان اقتصادی و امور تجاری معتقدند که بیت‌کوین در آینده می‌تواند جایگزین ارزهای رایج شده و در معاملات جهانی مورد استفاده قرار گیرد. این درحالی است که گروهی دیگر آن را پروژه‎ای شکست خورده می‌دانند که در آینده‌ای نه چندان دور از سیستم‌های تجاری حذف خواهد شد.

آیا تبهکاران مشتریان بالقوه بیت‌کوین هستند؟ کاربرد پول مجازی با اصول اخلاقی مغایر است؟

مانند تمام پدیده‌های جدیدی که این روزها به مدد پیشرفت علم و تکنولوژی به زندگی ما وارد می‌شوند، بیت‌کوین نیز سرفصل‌هایی بر روی مباحث اخلاقی گشوده است. به نظز می‌رسد استفاده از بیت‌کوین می تواند معاملات غیرقانونی از جمله قاچاق اسلحه، انسان و مواد مخدر، فرار مالیاتی و پولشویی را تسهیل کند. شماری از ناظران، پیشاپیش نسبت به چالش‌های اخلاقی استفاده از این ارز هشدار داده‌اند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زیباترین اسکناس سال متعلق به سوئیس است

ترکیه: بیت‌کوین با معیارهای اسلام منطبق نیست

غول دنیای ارزهای دیجیتال به ۲۵ سال زندان محکوم شد