Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سعد حریری از بازدید فرمانده عصائب‌ اهل حق از مرز لبنان و اسرائیل انتقاد کرد

سعد حریری از بازدید فرمانده عصائب‌ اهل حق از مرز لبنان و اسرائیل انتقاد کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

سعد حریری، نخست وزیر لبنان از بازدید قیس خزعلی، فرمانده گروه شبه‌ نظامی شیعه عصایب اهل حق عراق از مرز این کشور با اسرائیل انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیدار آقای خزعلی از جنوب لبنان و منطقه نزدیک به خط «آتش‌بس» با اسرائیل به دعوت حزب‌الله لبنان انجام شده است. انتشار خبر و تصاویر این دیدار در روزهای گذشته بحث‌های بسیاری را در میان کاربران عرب زبان شبکه‌های اجتماعی برانگیخته بود. فرمانده عصائب اهل حق در جریان این دیدار و در حالی که لباس نظامی همیشگی خود را بر تن دارد، می‌گوید: «آمادگی خود را برای اتحاد با لبنانی‌ها و آرمان فلسطین در برابر اشغالگران اسرائیلی اعلام می‌کنیم.»

در حالی که زمان این دیدار مشخص نشده است، رویترز به نقل از یک فرمانده نیروهای متحد «حزب‌الله-ایران-روسیه» گزارش کرده است که «شماری از فرمانده عصائب همراه با آقای قیس از تمام نوار مرزی میان اسرائیل و فلسطین اشغالی» دیدار کرده اند. 

نخست وزیر لبنان این بازدید را غیرقانونی خوانده و گفته است دستور تحقیق در این باره را به یک کمیته ویژه داده است. آقای حریری همچنین خواسته است تا نهادهای امنیتی لبنان مانع از سفر مجدد قیس خزعلی به این کشور شوند. 

عصایب اهل حق در سال ۲۰۰۶ میلادی و در زمان حضور نظامیان آمریکایی در عراق ایجاد شد. این سازمان که به نظر می‌رسد مورد حمایت ایران قرار دارد، مسئولیت حملات متعدد علیه نیروهای ایالات متحده در عراق را برعهده گرفت. پس از خروج آمریکا و همپیمانانش از عراق و همزمان با قدرت گرفتن داعش در این کشور در سال ۲۰۱۴، عصایب اهل حق به عنوان یکی از گروه‌های حشد شعبی (بسیج مردمی) حضور پررنگی در نبرد با جنگجویان دولت اسلامی بازی کرد. 

حزب‌الله لبنان از سال ۲۰۱۳، دو سال پس از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، حضور جدی در جنگ داخلی این کشور دارد. به علاوه شماری از فرماندهان حزب‌الله به عنوان مستشار نظامی برای تقویت شبه‌ نظامیان پرشمار شیعه در عراق حضور دارند.

 حزب‌الله در سال ۲۰۰۶، یعنی شش سال پس از خروج اسرائیل از اراضی اشغالی جنوب لبنان برای آخرین مرتبه با ارتش اسرائیل وارد نبرد مستقیم شد. در جریان آن جنگ که به «حرب تموز» شهرت یافته، ۱۲۰۰ لبنانی و ۱۶۳ اسرائیلی کشته شدند. 

تل‌آویو در ماه‌های گذشته بارها نگرانی خود را از تثبیت حضور نظامی ایران و متحدانش در سوریه ابراز کرده است. با این حال، این کشور تا کنون واکنشی به دیدار فرمانده عصایب اهل حق از جنوب لبنان نشان نداده است. 

سعد حریری، بسیاری از کشورهای عربی و متحدان اروپایی جریان المستقبل لبنان خواستار عدم مداخله حزب‌الله در مخاصمات منطقه‌ای شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات ضد ترامپ در برابر سفارت آمریکا در بیروت به خشونت کشیده شد

فرانسه: بازیگران منطقه در امور لبنان دخالت نکنند

تنش در خاورمیانه؛ ماکرون خواستار جلوگیری از شعله‌ور شدن جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان شد