جنگ در کشور قحطی زده سودان جنوبی بر سر احشام ۶۰ کشته به جا گذاشت

جنگ در کشور قحطی زده سودان جنوبی بر سر احشام ۶۰ کشته به جا گذاشت
نگارش از Euronews

بیش از شصت نفر در سودان جنوبی در دعوا بر سر احشام کشته شدند. 

مسئله تملک احشام به لیست طولانی مسایل مورد اختلاف بین جوامع و قبایل این کشور جوان اضافه شده است و به نظر می رسد به سادگی قابل حل نباشد.

این اولین بار نیست که قبایل مناطق مختلف سودان جنوبی بر سر تملک یا دزدی حیوانات به جان هم می افتند. دخالت های دولت مرکزی برای پایان دادن به خشونت ها تا کنون بی نتیجه بوده است.

دعوا بین قبایل دینکا، راپ و پاکام روز چهارشنبه ششم دسامبر در منطقه مرکزی وسترن لیکز در ۲۵۰ کیلومتری شمال غرب جوبا، پایتخت اتفاق افتاد و علاوه بر ۶۰ کشته، دوازده زخمی به جای گذاشت.

به گفته یک مقام مسئول، درگیری ها روز جمعه هم ادامه یافته است.

دعوا بین قبایل دامدار بر سر احشام در سودان تاریخچه ای طولانی و خونین دارد.

زنان و کودکان اولین قربانیان این درگیری ها هستند. ربودن کودکان و تجاوز به زنان به قصد انتقام از رقیب، یکی از نتایج فاجعه بار این برخوردها به شمار می آید.

سخنگوی ریاست جمهوری ضمن محکوم کردن مناقشه اخیر آن را "بی معنا" خواند و رهبران قبایل را به نشستی برای حل دعوا و جلوگیری از خشونت فراخواند.

سودان جنوبی از سال ۲۰۱۳ دچار درگیری های ناشی از جنگ داخلی و چند دستگی است. مشکل کمبود آذوقه، و قحطی در سودان جنوبی خطری جدی برای این جامعه است. به گفته سازمان ملل نیمی از اهالی این کشور نیاز مبرم به مواد غذایی دارند و یک سوم آنها ناچار به ترک خانه هایشان شده اند.

مطالب مرتبط